Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Warnice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół z XXVIII sesji Rady Gminy Warnice z dnia 29 marca 2013 roku

Protokół z XXVIII sesji

Rady Gminy Warnice

z dnia 29 marca 2013 roku

 

 

Obrady XXVIII sesji Rady Gminy Warnice o godzinie  12: 05 otworzył Przewodniczący Rady Marek Brodowski.

W obradach uczestniczyli: Wójt Anna Hackiewicz -Gębska, Zastępca Wójta Waldemar Lubiński, Skarbnik Gminy Ryszard Ligocki, Komendant Straży Gminnej Dariusz Juchniewicz, Radny Powiatu Jan Chmielewski, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Warnicach Marianna Margiel- Mikołajczak, Dzielnicowy Andrzej Piwowarczyk, Kierownik Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pyrzycach asp. szt. Tomasz Franiak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pyrzycach bryg. inż. Mirosław Rabiega oraz sołtysi(lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 1 do protokołu). W obradach sesji uczestniczyło 12 radnych (lista obecności radnych stanowi załącznik nr 2 do protokołu).

Przewodniczący Marek Brodowski na podstawie listy obecności radnych stwierdził quorum uprawniające radę do podejmowania uchwał.

 

Ad. 1,2 Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.

Jw.

 

Ad.3  Zgłaszanie zmian do porządku obrad.

Wójt Anna Hackiewicz - Gębska złożyła wniosek o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały nr 14/2013 w sprawie  wyrażenia zgody na wydzierżawienie części działki 501/4 położonej w miejscowości Wierzbno na okres dłuższy niż 3 lata.

 

Za wprowadzeniem zmiany glosowało 12 radnych. Projekt uchwały został wprowadzony do porządku obrad, za porządkiem obrad ze zmianą głosowało 12 radnych.

 

Porządek obrad wyglądał następująco:

         1. Otwarcie obrad.

         2. Stwierdzenie quorum.

         3. Zgłaszanie zmian do porządku obrad.

4. Ocena stanu porządku publicznego w Gminie Warnice za rok 2012 na podstawie informacji

- Komendy Powiatowej policji

- Komendy Państwowej Straży Pożarnej

- Ochotniczej Straży Pożarnej.

5. Sprawozdanie z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej za 2012 rok.

6. Przyjęcie protokołu z XXVII sesji Rady Gminy Warnice z dnia 1 marca 2013 roku.

7. Informacja wójta z prac pomiędzy sesjami.

8. Interpelacje, wnioski i zapytania radnych.

9. ( Projekt nr 11/2013) Podjęcie uchwały w sprawie funduszu sołeckiego na rok budżetowy 2014.

10. (Projekt nr 12/2013) Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Warnice na 2013 rok.

11. (Projekt nr 13/2013) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Warnice na lata 2013-2023.

12. (Projekt nr 14/2013) Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie części działki 501/4 położonej w miejscowości Wierzbno na okres dłuższy niż 3 lata.

13. Wolne wnioski, komunikaty i ogłoszenia.

14. Zakończenie obrad.

 

 

Ad. 4 Ocena stanu porządku publicznego w Gminie Warnice za rok 2012 na podstawie informacji

- Komendy Powiatowej Policji

- Komendy Państwowej Straży Pożarnej

- Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

Ocenę stanu porządku publicznego w Gminie Warnice za 2012 rok na podstawie informacji Komendy Powiatowej Policji przedstawił asp. szt. Tomasz Franiak.

Informacja stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

 

Ocenę stanu porządku publicznego w Gminie Warnice na podstawie informacji Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przedstawił

bryg. inż. Mirosław Rabiega.

Informacja stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

 

Wójt Anna Hackiewicz – Gębska podziękowała Komendantowi Policji oraz Komendantowi Straży Pożarnej za współpracę. Podkreśliła, że ta współpraca przekłada się na to, co się dzieje w gminie i na to jak jesteśmy postrzegani.

W tym roku trwa duża inwestycja, termomodernizacja remizy w Obrytej, 76 tysięcy złotych, już rozpoczęta. Planowany jest remont basenu przeciwpożarowego w Warnicach.

O godzinie 12:35 przybyła Dyrektor Szkoły Podstawowej w Warnicach Ewa Rebeko.

 

Informacja Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Warnice stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

 

Ad. 5 Sprawozdanie z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej za 2012 rok.

Informację z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej w Warnicach za 2012 rok przedstawiła Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Marianna Margiel – Mikołajczak.

Informacja stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

 

Ad.6 Przyjęcie protokołu z XXVII sesji Rady Gminy Warnice z dnia 1 marca 2013 roku.

Protokół z XXVII sesji Rady Gminy Warnice został przyjęty jednogłośnie bez odczytywania.

 

Ad. 7 Informacja wójta z prac pomiędzy sesjami stanowi załącznik

nr 7 do protokołu.

 

Wójt Anna Hackiewicz – Gębska poinformowała o propozycji „Familijny Poznań”, o możliwości powstania przedszkola, które funkcjonowałoby 5 godzin dziennie, dla minimum 15, dla maksimum 25 dzieci, przez 22 miesiące, w okresie od 1 maja 2013 roku do 28 lutego 2015 roku. Jedyny warunek ze strony gminy to wkład własny---1 400 złotych miesięcznie. Problemem jest gdzie to przedszkole zrobić, dotyczy kwestii spełnienia wymogów formalnych.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Warnicach Ewa Rebeko poinformowała, że gdyby projekt ruszył od września to wtedy jest propozycja, żeby klasy 1-3 zostały w Starym Przylepie, a klasy 4-5 przenieść do Warnic. Wtedy projekt mógłby funkcjonować w Starym Przylepie. Jeżeli projekt miałby funkcjonować w Warnicach, to jest taka możliwość, świetlica jest duża, należałoby zrobić przegrodzenie.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński poinformował, że projekt jest formą zapowiedzi, żeby radni wiedzieli o takiej inicjatywie.

Wójt Anna Hackiewicz – Gębska poinformowała, że nasza gmina kwalifikuje się do tego projektu.

Radna Małgorzata Brząkała spytała Dyrektor Szkoły Podstawowej w Warnicach Ewę Rebeko czy nie lepsze byłoby rozwiązanie przeniesienia klas 1-3 do Starego Przylepu.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Warnicach Ewa Rebeko poinformowała, że wszystkie opcje są warte przemyślenia.

Wójt Anna Hackiewicz – Gębska poinformowała, że oczekiwania mieszkańców są aby przedszkole to było w Warnicach. Projekt nie przewiduje kosztów dowozu dzieci do przedszkola.

Wkład własny projektu to kwota 30 321,06 złotych.

 

Ad. 8 Interpelacje, wnioski i zapytania.

Przewodniczący komisji rewizyjnej Kamil Wochner przedstawił protokół z kontroli placów  zabaw wykonanych w 2011 i 2012 roku.

Protokół stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

Radna Małgorzata Brząkała spytała czy są gotowe deklaracje odnośnie wywozu odpadów dla rodzin wielodzietnych.

Wójt Anna Hackiewicz – Gębska  poinformowała, że druki są przygotowane i ma je pani Monika Ostrowska. Do druków jest instrukcja.

Radny Bogdan Skoczek spytał dlaczego  Enea nie zapłaci odszkodowania.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński poinformował, że mamy w tej chwili dwie sprawy sporne. Pierwsza sprawa to służebność przesyłu, zdementował to, co mówią przedstawiciele Enei w poszczególnych miejscowościach. Wyrażenie zgody na ustanowienie służebności przesyłu, zawiadomimy ich i będziemy się trzymać takiego stanowiska oczywiście tak ale nie za darmo. Druga sprawa-  chodzi o miejscowość Zaborsko. Energetyka Szczecińska przyjechała tam, nie zgłaszając tego faktu do Gminy Warnice w żaden sposób, dowiedzieliśmy się  od sołtysa albo od mieszkańców o zniszczeniu chodnika i stąd powzięliśmy wiadomość o zajęciu pasa drogowego bez wymaganej zgody. Firma Drogbud  uchyla się od umowy. Do dokończenia zostały miejscowości Dębica i Warnice.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński poinformował, że sprawy cmentarzy będą uporządkowane po inwentaryzacji.

W Starostwie Powiatowym w Pyrzycach jest złożony wniosek o pozwolenie na budowę szatni dla Mechanika Warnice. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z Prezesem Agrofirmy Witkowo panem Marianem Ilnickim. Tematem spotkania będzie zamiana terenu, aby w przyszłości wybudować świetlicę w miejscowości Reńsko.

 

Ad.9

Przewodniczący komisji przedstawili stanowiska  wypracowane na komisjach.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński poinformował, że środków na sołectwa będzie więcej niż obecnie, można odzyskać od 10 % do 30%. Nie ma absolutnej dobrowolności w wydatkowaniu tych środków. Te środki muszą być zawarte w uchwale zebrania wiejskiego. W terminie do 30 września roku poprzedniego powinno się odbyć zebranie wiejskie i zdecydować na co środki będą wydane.

Radny Bogdan Skoczek pochwalił sam projekt, wyraził zgodę na przyjęcie tego funduszu. Środki te będą większe, teraz też nie ma dobrowolności w wydatkowaniu , też są terminy. Jest  więcej pracy dla pracowników urzędu. W poprzednich  latach uchwala nie była podejmowana. Decyzja należy do sołtysów, czy chcą te środki. Można sprawdzić przez rok i powrócić do wcześniejszej opcji.

Radny Maciej Banicki uznał, że fundusz sołecki to postawienie sołtysów pod ścianą.

Sołtys sołectwa Obryta Grażyna Okoniewska stwierdziła, że sołectwo nie wie na co mogą te środki przeznaczyć. Pieniądze z funduszu mają być przeznaczone na zadania własne gminy.

Wójt Anna Hackiewicz – Gębska poinformowała, że jako wójt nie powinna chcieć tego funduszu, bo to przysporzy pracy pracownikom urzędu. Środki z funduszu mogą być przeznaczone na realizację przedsięwzięć, które zgłoszone we wniosku(w tym, który składa się  do końca września), są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy. Strategii rozwoju nie mamy więc musimy się posiłkować  tym, że musi to być zgodne z zadaniami własnymi i służyć poprawie warunków życia. Zadania własne gminy wynikają z rozdziału2 art.7 ustawy o samorządzie gminnym i jest ich 20. Musi to być przedsięwzięcie. Na przykład Gmina Dolice wychodzi z założenia, że nie wolno przejadać więcej niż 20% tych pieniędzy, 80% powinna być wydawana na to, co faktycznie zostaje w sołectwie. Uchwała ta jest podejmowana do końca marca każdego roku. Nie boimy się, że pracownicy będą mieli więcej pracy, a byłoby dobrze gdyby gmina odzyskała 20% czyli 20 tysięcy złotych czyli na przykład co przekłada się na 6 przystanków na terenie gminy.

Skarbnik Ryszard Ligocki poinformował, że konstrukcja wzoru jest tak podana, opiera się na kwocie bazowej branej z zewnątrz, do wzoru: dochody bieżące gminy, liczba mieszkańców, wychodzi wskaźnik, który mówi o tym, czy należy się 10%zwrotu, 20% czy 30%.Według obecnych wskaźników gmina miałaby prawo do 20% zwrotu. Im biedniejsza gmina, im mniejsze ma dochody, tym będzie miała większy zwrot. Obecnie kwota na wszystkie sołectwa to kwota powyżej 88 tysięcy złotych a licząc według tego wzoru to wyszło 101 tysięcy złotych.

Zastępca wójta Waldemar Lubiński poinformował, że wójt nie ma dowolności w odrzuceniu wniosków o zrealizowanie przedsięwzięcia. Można go odrzucić w dwóch przypadkach: 1) sprzeczność z celami wynikającymi z ustawy;

2) większe środki zaplanowane do wydatkowania niż te jakie należą się sołectwu. Problem techniczny polega na tym, że my do 31 lipca powinniśmy podać sołtysom wysokość środków, a wysokość środków jest uzależniona m.in. od kwoty bazowej. Natomiast kwotę bazową minister publikuje do 31 sierpnia.

Radny Marek Wancisiewicz poinformował, że w starym statucie mamy więcej dobrowolności. Sołectwo wydaje środki na mniejsze cele, ważne dla sołectwa.

Sołtys sołectwa Warnice Teresa Suliga spytała, czy jeżeli środki zostałyby, to czy można ustalić coś dodatkowego, a nie ma tego we wniosku.

Radny Maciej Banicki spytał czy w tym funduszu sołeckim jest możliwość pożyczania sobie między sołectwami środków, bo w tamtych funduszach była taka opcja.

Radny Bogdan Skoczek poinformował, żeby szerzej napisać we wniosku zadania do wykonania, aby przyniesione faktury obejmowały dane zadania.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński poinformował, że istotne są trzy rzeczy:1)pieniędzy będzie więcej; 2) w zasadzie będzie można przeznaczyć je na to samo;3) więcej formalności po stronie gminy. Inne gminy w to weszły: Dolice, Przelewice, Kozielice. Można zrobić zebranie tak jak do tej pory i ustalić na co te pieniądze wydatkować. Ubranie to w ładne słowa należy do gminy. Jeżeli gmina ma zyskać to zróbmy to.

Sołtys sołectwa Warnice Teresa Suliga powiedziała, ze wszystko jest dobrze ale co wtedy, gdy pieniądze nam zostaną.

Wójt Anna Hackiewicz – Gębska poinformowała, że obecny fundusz sołecki jest łatwiejszy do rozliczenia. Zostało to wprowadzone, żeby nie było biurokracji. Wójta i pracowników stać na to, żeby się tym zająć zgodnie z ustawą o funduszu sołeckim. Jeżeli rada wyrazi zgodę to spróbujmy w przyszłym roku.

 

O godzinie 14:40 obrady opuściła radna Bożena Molińska.

 

 Sołtys sołectwa Obryta Grażyna Okoniewska poinformowała, że sołtysi są zdani na radę, jaką decyzję podejmą.

Radny Bogdan Skoczek poinformował, że przeciwko tej uchwale powinien być wójt.

Przewodniczący Rady Gminy Marek Brodowski poinformował, że jeżeli w innych gminach funkcjonują fundusze sołeckie to powinniśmy spróbować chociaż na jeden rok. Zobaczymy jakie będą efekty i wyniki.

Radny Maciej Banicki poinformował, że na dzień dzisiejszy jest przeciw ze względu na obawy. Jak się okaże, że fundusz funkcjonuje, w następnym roku zagłosuje ZA.

 

Za projektem uchwały głosowało 7 radnych, przeciw było 3, 1 radny wstrzymał się od głosu.

 

Uchwała nr XXVIII/181/2013 stanowi załącznik nr  9 do protokołu.

Ad.10

Skarbnik Gminy Ryszard Ligocki poinformował, że zmiany w dochodach polegają na: zwiększeniach na kwotę 52 997.00 zł . Zmiany w wydatkach polegają na:

-zwiększeniach na kwotę 274 903,00 zł ;

-zmniejszeniach na kwotę 7 000. 00 zł.

Główną przyczyną zmian w budżecie jest konieczność zwiększenia środków na wydatki inwestycyjne w dziale Transport i łączność (chodniki).

Środki na zwiększone wydatki pochodzą ze zwiększonych przychodów(wolne środki z lat ubiegłych)oraz ze zwrotu środków unijnych z budowy  świetlicy.

 

Za projektem uchwały było 11 radnych.

 

Uchwała XXVIII/182/2013 stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

 

Ad.11

Skarbnik Gminy Ryszard Ligocki poinformował, że zmiany dotyczą załącznika nr 3: „Planowanie i realizowanie przedsięwzięcia Gminy Warnice w latach 2013-2016 oraz nr 1 „Wieloletnia prognoza finansowa Gminy Warnice na lata 2013-2023”.

Zmiany w załączniku nr3 polegają na zwiększeniu planu na zadaniu pod nazwą: „Rozbudowa bazy sportowej w Gminie Warnice o 10.000,00 zł oraz wprowadzeniu zadania :”Budowa chodników przy drodze powiatowej na kwotę 230.000,00 zł. Wyodrębniono również wydatki majątkowe(26.924 zł) w zadaniu” Przyszłość Polski w naszych rękach”

Zmiany w załączniku nr 1 są konsekwencją zmian w załączniku nr3 i zmian w budżecie( zmiana wyniku budżetu i przychodów, dostosowanie WPF do nowych wzorów).

Radny Bogdan Skoczek spytał o oznakowanie gminy wraz z przebudową strony internetowej.

 

Wójt Anna Hackiewicz – Gębska poinformowała, że dzisiaj przyszło odmowne  pismo z Zarządu Dróg Wojewódzkich, że Zarząd Dróg Wojewódzkich odmawia traktuje to jako reklamę i każe nam płacić ok. 22 tysiące złotych rocznie. Natomiast pojawiła się szansa, ponieważ od 6 maja znowu będzie  nabór i teraz ten wniosek zostanie wycofany. Będą trwały rozmowy z rolnikami, którzy mają przyległe pola i jeszcze raz wniosek zostanie złożony.Za tą reklamę ze środków unijnych płacić nie możemy a nie stać nas żeby reklamować gminę za 22 tysiące złotych rocznie. Spróbujemy zrobić to inaczej, nie chcemy wszczynać wojny z Zarządem Dróg Wojewódzkich ponieważ: 1) potrzebujemy, żeby nam zaopiniowali pozytywnie  projekt organizacji ruchu;2) będzie duża przebudowa i Barnima i Warnic.

 

Za projektem uchwały było 11 radnych.

 

Uchwała XXVIII/183/2013  stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

 

Ad.12

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński poinformował, że sprawa ma dwa aspekty:

1) Pierwszy aspekt historyczny, mieszkańcy Wierzbna najlepiej wiedzą, że w 2009 roku odbyło się zebranie wiejskie. Mieszkańcom Wierzbna przedstawiono to w taki sposób, że wydzierżawienie dwuletnie działki (trójkąta) zebranie wiejskie się zgodziło na wydzierżawienie tego trójkąta. Potem pod obrady sesji trafił projekt uchwały dotyczący wydzierżawienia plaży, czyli zupełnie inny.

2) Drugim aspektem jest to, że chcemy zaproponować panu Orlińskiemu przesunięcie się dosłownie kilka metrów, w to miejsce, które pierwotnie było przedmiotem zebrania wiejskiego. Bezpośrednim powodem tego, że chcemy zaproponować panu Orlińskiemu tą lokalizację są plany związane z plażą w Wierzbnie i z zamiarem ogłoszenia przetargu .Jeżeli pan Orliński nie wyrazi chęci (na dzień dzisiejszy nie wyraża) przeniesienia się wypowiadamy umowę. Powodem wypowiedzenia umowy będzie niewłaściwy sposób użytkowania, umowa przewiduje niezabudowywanie tej działki.

 

Za projektem uchwały głosowało 10 radnych, 1 wstrzymał się od głosu.

 

Uchwała XXVIII/184/2013 stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

 

 

Ad. 13 Wolne wnioski, komunikaty i ogłoszenia.

Wójt Anna Hackiewicz – Gębska poinformowała, że jest  przygotowywana ulotka dotycząca segregowania śmieci.

Od 6 maja możemy się ubiegać o kolejne małe projekty. Propozycja z zebrań wiejskich aby w każdym sołectwie  powstała altana jako miejsce zebrań mieszkańców . Odbędą się konsultacje z mieszkańcami na ten temat.

Gotowy jest projekt przebudowy drogi wojewódzkiej w miejscowości Barnim. Parking planowany jest po tej stronie  co cmentarz, za posesją państwa Lelińskich, 6 miejsc parkingowych, tam gdzie obecnie jest parking będą słupki biało – czerwone.

Zebrania wiejskie odbędą się w terminie późniejszym ze względu na warunki atmosferyczne.

Na pracach społecznie – użytecznych jest zatrudnionych 12 osób.

Dzień 11 marca był dniem sołtysa. Sołtysi otrzymali życzenia a dziś zostały wręczone przez  Panią Wójt drobne upominki.

 

Ad. 14 Zakończenie obrad.

Prowadzący obrady Marek Brodowski Przewodniczący Rady Gminy- wobec wyczerpania porządku obrad o godz. 15:14 zamknął obrady XXVIII sesji Rady Gminy Warnice.

 

                                               Przewodniczący Rady

                                                 Marek Brodowski

 

Protokołowała

Magdalena Madej

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Magdalena Madej 15-04-2013 08:21
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Magdalena Madej 15-04-2013
Ostatnia aktualizacja: - 15-04-2013 08:21