Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Warnice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Sesja Nr XXVII


Protokół z Sesji Nr XXVII/2005

Rady Gminy w Warnicach

z dnia 30 czerwca 2005 roku i 05 lipca 2005 roku

Ad. 1 Otwarcie obrad

Przewodniczący RG otworzył posiedzenie sesji, przywitał zaproszonych gości.

Ad. 2 Stwierdzenie quorum

Przewodniczący stwierdził quorum, które jest prawomocne do podejmowania uchwał. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu. W danej chwili przybył radny Piwoni.

Ad. 3 Zgłaszanie zmian do porządku obrad

Wójt zgłosił zamianę punktu 8 z 9 w porządku obrad. Radna Gładysz poprosiła o wniesienie do porządku obrad informacji na temat wypoczynku letniego dzieci i młodzieży.

Ad. 4 Przyjęcie porządku obrad. Wszyscy radni byli za przyjęciem proponowanych zmian. Porządek obrad po przyjętych zmianach wyglądał następująco:

5. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia,

6. Interpelacje, wnioski i zapytania radnych,

7. Informacja z pracy Wójta,

8. Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji projektu grupowego pn. „budowa i modernizacja systemów kanalizacyjnych w Zlewni Jeziora Miedwie,

9. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzielenie z majątku gminy Warnice i nieodpłatne przekazanie ruchomości i nieruchomości na rzecz Związku Gmin Zlewni Jeziora Miedwie,

10. Informacja dotycząca dróg powiatowych na terenie naszej gminy,

11. Informacja dotycząca skupu płodów rolnych - spotkanie z podmiotami skupowymi,

12. Projekt uchwały o zmianie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Warnice,

13. Projekt uchwały w sprawie rozwiązania Zespołu Szkół Publicznych w Warnicach,

14. Projekt uchwały w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Publicznych w Warnicach,

15. Projekt uchwały w sprawie wytypowania kandydatów na członków Rady Społecznej Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Warnicach,

16. Projekt uchwały w sprawie odpłatnego nabycia nieruchomości gruntowej na własność gminy,

17. Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały dot. uchwalenia budżetu gminy Warnice na 2005 rok,

18. Projekt uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w jednostce budżetowej,

19. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2005 rok,

20. Informacja na temat kultury i sportu na terenie gminy - osiągnięcia sportowe i kulturalne,

21. Informacja na temat bezpieczeństwa na terenie gminy,

22. Informacja na temat wypoczynku letniego dzieci i młodzieży,

23. Wolne wnioski,

24. Zakończenie obrad.

Ad. 5 Protokół z poprzedniego posiedzenia został przyjęty bez odczytywania 11 głosami za z jednym głosem przeciwnym.

Ad. 6 Brak było zapytań ze strony radnych.

Ad. 7 Informacja z pracy Wójta stanowi załącznik nr 2 do protokołu. W trakcie odczytywania informacji przybyła pani sołtys z Dębicy.

Radny Kobierecki spytał się czy w momencie szybszego otworzenia hali gimnastycznej środki za rok 2006 przepadną nam. Radny Piwoni zdziwił się skąd Wójt ma takie wspaniałe informacje na temat rolnictwa.

Ad. 8 W związku z dzisiejszymi projektami uchwał na sesję z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska przyjechała p. Krystyna Kołodziejczak z p. Józefem Falińskim, a ze Związku Gmin Zlewni Jeziora Miedwie p. Janusz Kloczkowski. Na początku Wójt zabrał głos gdyż on jest wnioskodawcą uchwał. Najbardziej kontrowersyjną sprawą dla wszystkich jest cena ścieków. Pan Faliński poinformował wszystkich, że Fundusz Spójności jest największym funduszem, żaden inny fundusz nie da nam takiej sumy dotacji. Radna Gładysz wspomniała o oczyszczalni w Barnimiu. Kiedy zostały do niej podłączone wsie Obryta, Dębica i część Warnic pogorszyła się sytuacja klimatyczna. W projekcie jest mowa o dołączeniu kolejnych miejscowości. Oczyszczalnia wymaga modernizacji, przyłączenie dodatkowych miejscowości pogorszy jeszcze bardziej sytuację klimatyczną. Pan Faliński odpowiedział, że UE wydaje na ten cel pieniądze i wymaga aby technologia była najbardziej nowoczesna w danym momencie czasu, nie otrzymamy pieniędzy gdy użyjemy gorszych rzeczy. Obecnie powstają oczyszczalnie w centrum miast zakryte bezzapachowe. Ta oczyszczalnia jest przestarzała, dowód na to aby jak najszybciej rozpocząć modernizację. Przedstawiony model to model matematyczny, który pozwala urzędnikom z UE podjąć decyzję. To jest pewna symulacja aby ten system spłacił się w ciągu 30 lat. To my jako rada będziemy ustalać cenę ścieków, ceny podane nie są cenami ostatecznymi. O każdych decyzjach radni będą powiadomieni.

WFOŚ jest stroną w podejmowaniu zadania. Gminy małe wchodząc w ten wniosek zyskają, im więcej ludzi będzie korzystać tym mniejsze będą koszty ścieków. Jeżeli nie wejdziemy w to przedsięwzięcie to do 2015 roku gmina nie uzyska żadnych środków z Funduszu Spójności. Jeżeli nie my to inni wezmą te fundusze. Radny Kobierecki miał pytania odnośnie zawartego w uchwale projektu PROEKO. Nikt nie widział żadnego z tych projektów, radni nie wiedzą za czym głosują. Budując hale widzieliśmy projekt, jeżeli chodzi o cenę ścieków to my jako gmina możemy dofinansować najuboższych, zabezpieczyć ceny. To są ceny prognozowane, ustalane będą po przetargu publicznym. Jest to jedyny fundusz gwarantujący maksymalną dotację. Przewodniczący RG z ,,Rzeczpospolitej” przeczytał pewien artykuł, kiedy UE godzi się na dofinansowanie inwestycji. Pan Kloczkowski poinformował radnych, że to jest projekt grupowy. Model ten opisuje prognozę cen, to nie jest żaden projekt budowlany, to jest koncepcja, pokazuje ona zarys możliwości gminy. Wójt powiedział, że w Reńsku nie będzie likwidacji oczyszczalni, zostaną oni przyłączeni do Barnima. Gdybyśmy nie skorzystali na dzień dzisiejszy gmina nie posiada takich funduszy aby zrobić oczyszczalnie w Wierzbnie. Radni byli za wprowadzeniem do projektu uchwały zapisu, że gmina z własnych środków zobowiązuje się do dotowania ceny.

Za wprowadzeniem tego zapisu było 9 radnych, 2 wstrzymało się, jeden był przeciw. Projekt uchwały z dodanym zapisem został przyjęty 11 głosami za, 1 wstrzymał się.

Uchwała stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Ad. 9 Za projektem uchwały byli wszyscy radni.

Uchwała stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Ad. 10 Informacje dotyczące dróg powiatowych przedstawił dyrektor zarządu dróg powiatowych p. Kibała Marek. W powiecie nasze drogi zajmują 13% wszystkich dróg. Na rok 2005 zaplanowane jest wymienienie złego oznakowania dróg. Parkingu przy cmentarzu w Zaborsku nie można zrobić gdyż nie byłoby to bezpieczne. Radny Łuszczyński stwierdził, że młodzież raczej nie kradnie metalowych znaków. Na drodze Nowy Przylep - Stary Przylep na poboczu są krzaki, które niszczą karoserie przejeżdżających samochodów, na tej samej drodze są dziury, nad rowem przydałaby się barierka.

Radna Brząkała wspomniała o drodze w Wierzbnie, która z jednej strony została odwodniona. Na drodze Wierzbno - Grędziec krzaki koło pobocza utrudniają jazdę samochodem, są dziury w drodze.

Radna Wochner powiedziała również o krzakach wzdłuż pobocza na drodze Lubiatowo - Zaborsko.

Radny Pluta spytał się o lustro na zakręcie w Barnimiu. Niestety nie jest to możliwe. Radny Pągowski zwrócił uwagę, że obecnie widać granice jednego powiatu i drugiego. Pobocza Stargardu są wykoszone, nasze nie. Przejazd do Dębic przez tory jest tak zarośnięty trawą, że nic nie widać. Droga w Warnicy w czasie opadów jest nie do przejścia, wypadałoby ją odwodnić. W trakcie zimy nasze drogi też nie są należycie odśnieżane. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych poinformował, że w sezonie jesienno - zimowym będą wycięte krzaki na drodze Stary Przylep - Nowy Przylep, zostanie odwodniona droga w Wierzbnie i przycięte zostaną gałęzie.

Ad. 11 Głos zabrał p. Stasionis Brunon z Agencji Rynku Rolnego. ARR na miesiąc listopad planuje początek interwencji. Od jednej osoby skupowane będzie 80 ton zboża. Elewator w Pyrzycach będzie funkcjonował i prawdopodobnie elewator w Okunicy również. Radny Piwoni miał pytania odnośnie zboża ze Stowarzyszenia, dlaczego przez agencję ono nie zostało przyjęte. Radna Wochner spytała się czy gdzieś można sprawdzić podmiot skupowy działający na wolnym rynku.

Z podmiotu skupowego z AGROBESTU przyjechał p. Jerzy Szutkowski. Skupują oni rzepak od 15 lat. Kontrakt mają na 4 000 ton, skup będzie trwał do 15 lipca. Firma zarabia na tonie 12 zł. AGROBEST może jedynie współpracować ze stowarzyszeniem.

Radny Piwoni zabrał głos w imieniu pana Sadłowskiego ze stowarzyszenia. Stowarzyszenie będzie skupować zboże po walnym zgromadzeniu.

Po podmiotach skupowych dyrektor szpitala powiatowego Ryszard Grzesiak przedstawił sytuację szpitala w Pyrzycach. Dyrektor zaproszony został na wniosek radnego Kobiereckiego. Obecnie dyrekcja zabiega o kontrakt na powstanie oddziału intensywnej terapii. Sprzęt jaki posiada szpital jest przestarzały, został złożony wniosek na zakup nowego sprzętu. Obecnie jest dobra obsada lekarzy, zatrudnionych jest 200 pracowników, szpital posiada 120 miejsc dla chorych. Radny Kobierecki stwierdził, że ma zastrzeżenia do pracowników w informacji i do osób w pierwszym przyjęciu pacjenta. Na dzień dzisiejszy szpital jest zadłużony na 1 mln 200 tyś. zł. Wjazd do szpitala jest płatny gdyż ma to na celu uporządkowanie osób wjeżdżających.

Ad. 12 Radna Gładysz stwierdziła, że kryterium to jest jakby nagradzaniem bezrobocia. Po co iść do pracy skoro można uzyskać stypendium jest to przyzwalanie na bezrobocie na rodziny patologiczne. Te pieniądze nie będą dostawać rodzice do ręki. Wszystkie rachunki będą sprawdzane merytorycznie przez szkołę. Pieniądze te mają trafić do dzieci.

Za projektem uchwały głosowało 12 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

Ad. 13 Za rozwiązaniem zespołu była każda z komisji. Głos zabrał Wójt. 14 marca zostało skierowane pismo do kuratorium o udzielenie pozytywnej opinii na utworzenie ZSP w Warnicach. 10 maja wydana została ostateczna decyzja, która do nas wpłynęła 16 maja. Jeżeli jest pozytywna opinia można zespół poszerzać lub zmniejszać. Opinia nasza była negatywna więc z dniem 31 sierpnia ulega rozwiązaniu zespół szkół. Stanowisko komisji socjalnej było 3 głosy za rozwiązaniem, jeden wstrzymujący się. Komisja połączona rolnictwa i rozwoju była również za danym projektem uchwały. Komisja rewizyjna była także za rozwiązaniem z zastrzeżeniem uzupełnienia dokumentów.

Przewodniczący RG zabrał głos. Stwierdził, że za późno jest na przekształcenia. Projekt uchwały wzbudził wiele emocji. Znowu następują zmiany w szkolnictwie, ciekawe czy wszystko wyjdzie na lepsze. Przewodniczący RG wspomniał o sytuacji jaka była na jednej z komisji kiedy to Wójt powiedział co do przewodniczącego rady należy. Poprzedzone to było wydarzeniem kiedy przewodniczący poszedł na zebranie Rady Pedagogicznej, a nikt z dyrekcji szkoły nie zaprosił Wójta na Radę. Opinia kuratora nie reguluje struktury. Przewodniczący był za tym aby radzie przedstawić inny projekt uchwały aby radni mieli prawo wyboru. Przewodniczący RG zadał pytania Wójtowi czy przedstawiony projekt uchwały jest jedynym możliwym projektem i czy na podstawie obowiązujących przepisów nie było żadnej innej alternatywy, czy Wójt jako organ nadzorujący zrobił wszystko aby poprawić wizerunek naszej oświaty na terenie gminy. Pani Dyrektor ZSP poinformowała, że dzwoniła do kilku radców prawnych, którzy mówili, że to rada gminy może odłączyć szkołę uchwałą. Nie potrzebny byłby konkurs gdyby odłączona została szkoła w Starym Przylepie. Prezes Związków Nauczycielstwa Polskiego pani Izabela Krystecka stwierdziła, że są terminy, które wszystkich obligują do jakiś decyzji. Radny Kobierecki przypomniał radnym, że niedawno podejmowany był regulamin o wynagradzaniu nauczycieli. Komisja rewizyjna zajęła się sprawdzaniem finansowania oświaty. Kiedy debatujemy poza jednostką, której sprawa dotyczy powstaje konflikt społeczny i konflikt w szkole. Radny Kobierecki jest za rozwiązaniem zespołu ale nie w ten sposób i nie w tym terminie. Likwiduje się szkoły ale nie w taki sposób.

Wójt ustosunkował się do zadanych pytań. Jeżeli radni nie podejmą uchwały z dniem 01 września tego roku przestaje istnieć zespół, powracamy do trzech odrębnych placówek. Wójt bazuje na decyzji radcy prawnego. Radny Piwoni złożył wniosek formalny o przełożenie sesji na wtorek. Wniosek przyjęty został jednym głosem za, sesja trwała nadal.

Za projektem uchwały głosowało 9 radnych, 2 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się.

Uchwała stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Ad. 14 Każda z komisji przedstawiła swoje zdanie na temat danego projektu uchwały. Radny Pągowski stwierdził, że tworzenie zespołu jest złym rozwiązaniem, a tak jest odpowiedzialność personalna każdego z dyrektorów za swoją szkołę. Zarządzanie majątkiem nie musi być problemem. Za wyniki nauczania będą odpowiadali dyrektorzy odpowiednich szkół.

Za projektem uchwały głosowało 5 radnych, 7 było przeciw. Projekt uchwały nie został przyjęty.

Radny Pągowski wniósł wniosek aby przełożyć posiedzenie sesji na wtorek ewentualnie można rozpatrzyć jeszcze dziś projekty uchwał dotyczące budżetu. Za wnioskiem było 10 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu.

Ad. 17 Zmiany w budżecie gminy na 2005 rok przedstawił Skarbnik.

Za projektem uchwały głosowało 12 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

Ad. 18 Radny Skoczek wspomniał, że na komisji rewizyjnej mowa była o innych formach dożywiania. Radna Wochner była za zmianą zapisu w projekcie o zespole szkół na placówki oświatowe lub szkoły. Za projektem uchwały głosowało 11 radnych jeden wstrzymał się od głosu.

Uchwała stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

Ad. 19 Skarbnik poinformował radnych, że zaszły jeszcze zmiany do projektu, który był przedstawiany na komisjach. Za projektem uchwały głosowało 12 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

Pierwszego dnia sesji zostały podjęte uchwały w sprawie:

  • Przystąpienia do realizacji projektu grupowego pn. „budowa i modernizacja systemów kanalizacyjnych w Zlewni Jeziora Miedwie”,

  • Wyrażenie zgody na wydzielenie z majątku gminy Warnice i nieodpłatne przekazanie ruchomości i nieruchomości na rzecz Związku Gmin Zlewni Jeziora Miedwie,

  • Zmiany regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Warnice,

  • Rozwiązania Zespołu Szkół Publicznych w Warnicach,

  • Utworzenia Zespołu Szkół Publicznych w Warnicach,

  • Zmiany uchwały dotyczącej uchwalenia budżetu gminy Warnice na 2005 rok,

  • Utworzenia rachunku dochodów własnych w jednostce budżetowej,

  • Zmian w budżecie gminy na 2005 rok.

Zaczął się drugi dzień posiedzenia sesji nr XXVII w dniu 05 lipca 2005 roku.

Ad. 15 Komisja socjalna wytypowała na członka Rady Społecznej SG ZOZ radną Wajs, komisja wspólna radną Wochner. Radny Kobierecki zrezygnował z kandydowania na członka Rady Społecznej, podał on swoją kandydaturę na posiedzeniu komisji rewizyjnej. Obie radne zgodziły się na uczestnictwo w Radzie Społecznej. Projekt uchwały z podanymi kandydatkami przeszedł 11 głosami za.

Uchwała stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

Ad. 16 Wójt wspomniał, że daną sytuację trzeba uporządkować. Przepompownia znajduje się na gruncie prywatnym, gmina chce wykupić tą działkę. Za projektem uchwały było 11 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

Ad. 20 Radnym została przedstawiona informacja na temat kultury i sportu na terenie naszej gminy. W trakcie posiedzenia sesji przybył radny Łuszczyński. Wójt odpowiedział na pytanie radnego Kobiereckiego, że dodatek motywacyjny nie jest premią, służy on motywacji pracownika do pracy. Sport nie jest u nas na najlepszym miejscu. Nasza młodzież nie bierze udziału w rozgrywkach powiatowych.

Radni przyjęli daną informację 10 głosami za, jednym przeciw, jednym wstrzymującym się ale z krytycznym ustosunkowaniem się do wyników.

Informacja stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

Ad. 21 Przewodniczący RG przedstawił radnym informację na temat bezpieczeństwa. Informacja została przyjęta 11 głosami za i jednym wstrzymującym się.

Informacja stanowi załącznik nr 13 do protokołu.

Ad. 22 Informację na temat wypoczynku letniego dzieci i młodzieży naszej gminy przedstawiła radna Gładysz.

Informacja ta stanowi załącznik nr 14 do protokołu.

Ad. 23 W wolnych wnioskach Przewodniczący RG przedstawił radnym pismo jakie wpłynęło do niego o wytypowaniu po jednym z radnych do komisji konkursowych na dyrektorów szkół. Radny Kobierecki zgłosił swoją kandydaturę do komisji na dyrektora gimnazjum. Radny Piwoni zgłosił kandydaturę radnego Pągowskiego ten jednak nie zgodził się na bycie w komisji. Radny Łuszczyński zgłosił kandydaturę radnej Brząkały, która zgodziła się i również zgłosiła radnego Skoczka, który też się zgodził. Radny Kobierecki wytypowany został do komisji na konkurs dyrektora gimnazjum 11 głosami za, Radna Brząkała 12 głosami za do komisji na dyrektora Szkoły Podstawowej w Warnicy, radny Skoczek 12 głosami za do komisji na dyrektora Szkoły Podstawowej w Starym Przylepie.

Radna Wochner miała pytania odnośnie rodziny Ronkiewicz:

  • Czy gmina sponsorowała remont pokoju córki państwa Ronkiewicz,

  • Możliwe jest przeniesienie tej rodziny do innej miejscowości,

  • Czy znajdą się pieniądze na remont motopompy w Zaborsku,

  • Możliwe jest wymienienie dekli na łąkach z metalowych na betonowe,

  • Wniosek aby raz na kwartał zaprosić dyrektora z zarządu dróg powiatowych,

Radny Pluta:

  • Możliwe jest wymalowanie basenu p. poż. w Kłębach,

Wójt wspomniał jeszcze o stypendium, pracach jakie odbędą się niedługo na plaży w Wierzbnie aby można było z niej jeszcze tego lata korzystać. Wspomniał też o prowadzonych rozmowach na temat wyboru ogrzewania hali sportowej. Możliwe że sala gimnastyczna będzie ogrzewana na słomę, byłaby to oszczędność, można dostać dotację na zamontowanie takiego pieca.

Ad. 24 Na tym dwudniowe obrady zakończono.

W dniu 05 lipca 2005 roku zostały podjęte uchwały w sprawie:

  • Wytypowania kandydatów na członków Rady Społecznej Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Warnicach,

  • Odpłatnego nabycia nieruchomości gruntowej na własność gminy.

Na tym protokół zakończono.

Przewodniczący Rady Gminy

Marek Brodowski

Protokołowała

Urszula Michalak

Uchwały Rady Gminy znajdują się w BIP w punkcie „Uchwały”

Informacja z pracy wójta - w punkcie „Wójt”

7

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Aneta Kremer-Seredyńska 10-01-2006 10:07
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 10-01-2006
Ostatnia aktualizacja: - 10-01-2006 10:07