Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Warnice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół Nr XVI Sesji Rady Gminy Warnice z dnia 30 marca 2012 roku

Protokół z XVI sesji

Rady Gminy Warnice

z dnia 30 marca 2012 roku

 

Obrady XVI sesji Rady Gminy Warnice o godz. 11:00 otworzył Przewodniczący Rady Marek Brodowski. W obradach uczestniczyli: Wójt Anna Hackiewicz-Gębska, Zastępca Wójta Waldemar Lubiński, Skarbnik Gminy Ryszard Ligocki oraz zaproszeni goście radny powiatowy Jan Chmielewski, Komendant Powiatowej Policji w Pyrzycach Piotr Ostrowski wraz z Dzielnicowym Andrzejem Piwowarczyk, Komendant Powiatowej Straży Pożarnej Mirosław Rabiega, Koordynator Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Teresa Mamos, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Warnicach Marianna Margiel-Mikołajczak oraz sołtysi (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 1 do protokołu). W obradach sesji uczestniczyło 15 radnych (lista obecności radnych stanowi załącznik nr 2 do protokołu).

 

Przewodniczący Rady Marek Brodowski na podstawie listy obecności radnych stwierdził quorum uprawniające radę do podejmowania uchwał.

 

Ad. 1, 2 Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum

jw.

 

Ad. 3 Zgłaszanie zmian do porządku obrad

Do porządku obrad nie zostały wprowadzone żadne zmiany.

Porządek obrad wyglądał następująco:

  1. Otwarcie obrad
  2. Stwierdzenie quorum
  3. Zgłaszanie zmian do porządku obrad
  4. Przyjęcie protokołu z XV sesji Rady Gminy Warnice z dnia 24 lutego 2012 roku
  5. Ocena stanu porządku publicznego w Gminie Warnice za rok 2011 na podstawie informacji
    1. Komendy Powiatowej Policji
    2. Komendy Powiatowej Straży Pożarnej
    3. Ochotniczej Straży Pożarnej
  6. Informacja wójta z prac pomiędzy sesjami
  7. Informacja z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej w Warnicach za okres od stycznia 2011 do grudnia 2011
  8. Informacja z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warnicach za rok 2011
  9. (Projekt nr 13/2012) Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2012
  10. Interpelacje, wnioski i zapytania radnych
  11. (Projekt nr 11/2012) Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Starym Przylepie w filię Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Warnicach
  12. (Projekt nr 12/2012) Podjęcie uchwały w sprawie wystąpienia Gminy Warnice ze Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu „Pomerania”
  13. (Projekt nr 14/2012) Podjęcie uchwały w sprawie fundusz sołeckiego na rok budżetowy 2013
  14. (Projekt nr 16/2012) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Warnice na lata 201-2023
  15. (Projekt nr 15/2012) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Warnice na rok 2012
  16. Wolne wnioski
  17. Zakończenie obrad

 

Ad. 4 Protokół z XV sesji został przyjęty przez 15 radnych bez odczytywania.

 

Ad. 5 Ocena stanu porządku publicznego w Gminie Warnice za rok 2011 na podstawie informacji z Komendy Powiatowej Policji stanowi załącznik nr 3 do protokołu, informację przedstawił Komendant Powiatowej Policji w Pyrzycach Piotr Ostrowski. Komendant Piotr Ostrowski poinformował, że policja realizowała swoje zadania w oparciu o ustawę o policji, jak również o inne akty prawne. Na terenie całego powiatu pyrzyckiego zadania realizowano również w oparciu o strategię Komendanta Głównego Policji, która obowiązuje od 2010 r. do roku bieżącego.

Głos zabrał Dzielnicowy Andrzej Piwowarczyk. Poinformował, że ostatnio nie był uchwytny na terenie gminy, jednak od kwietnia już to się zmieni. Jego nieobecność spowodowana była tym, że nastąpiły zmiany kadrowe na stanowiskach dzielnicowych, przez pewien czas pełnił zastępstwo na innej gminie. Od kwietnia Dzielnicowy będzie chciał odwiedzić każdą miejscowość w Gminie Warnice aby policja była zauważana przez mieszkańców. Poinformował, że współpraca z przedstawicielami Gminy układa się bardzo dobrze, jeżeli chodzi o przemoc w rodzinie, kilka dni temu było spotkanie w Urzędzie Gminy z Sołtysami i temat ten był omawiany. Obecnie na terenie gminy jest wprowadzonych 10 kart niebieskich, w tamtym roku było ich 13. Jest jedna z wyższych statystyk jeżeli chodzi o gminy w powiecie pyrzyckim. W 2011 r. najwięcej interwencji odnotowano w miejscowości Wierzbno i Barnim. Bardzo dobrze przebiega współpraca z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i zespołem interdyscyplinarnym. Prowadzone są wspólne kontrole w rodzinach o zjawiskach patologicznych. W wyniku takich kontroli biorąc pod uwagę zakończone sprawy z niebieskimi kartami jest odnotowana poprawa w zachowaniu osób, sprawców przemocy w rodzinach.

Koordynato GKRPA Teresa Mamos powiedziała, że z racji pełnionej funkcji ma wiedzę, że duża wykrywalność to nie znaczy, że w danej gminie to zjawisko jest znacznie nasilone niż w innych gminach. Duża wykrywalność to świadectwo tego, że społeczeństwo bardziej dojrzale reaguje na problem przemocy.

Jan Chmielewski radny powiatu powiedział, że ze spostrzeżeń rady powiatu wynika, że nasiliły się przestępstwa popełniane przez nieletnich.

Komendant Policji Piotr Ostrowski powiedział, że w 2011 roku przez nieletnich zostało popełnionych 164 przestępstw, jest to 13% wszystkich wykroczeń w kategorii przestępstw. We wrześniu powstał zespół ds. przestępstw popełnianych przez nieletnich.

Ocena stanu porządku publicznego w Gminie Warnice za rok 2011 na podstawie informacji z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej stanowi załącznik nr 4 do protokołu, informację przedstawił Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Pyrzycach Mirosław Rabiega. Komendant poinformował, że zadania straży były również wykonywane w oparciu o uregulowania prawne, między innymi stawę o ochronie przeciwpożarowej, ustawę o państwowej straży pożarnej, w tym roku będzie obchodzone 20lecie powołania Państwowej Straży Pożarnej do życia. Jeżeli chodzi o Ochotnicze Straże Pożarne działające na terenie Gminy Warnice, stan osobowy zastępów jest niższy niż normatywna obsada pojazdów. W Obrytej jest problem z kierowcą, brak jest osoby dyspozycyjnej, a wiadomo, że jest to funkcja społeczna. Komendant poinformował, że jutro odbędzie się kolejna edycja turnieju o wiedzy pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, będzie to kolejny rok bez udziału osób z Gminy Warnice. Prośba aby w następnym roku w turnieju tym wzięły udział wszystkie gminy z powiatu pyrzyckiego.

O godz. 12:05 obrady sesji opuściła radna Małgorzata Brząkała.

Jan Chmielewski radny powiatu spytał się czy straż nie mogłaby przeszkolić dodatkowej osoby na stanowisko kierowcy w OSP Obryta.

Komendant Mirosław Rabiega poinformował, że straż jak najbardziej przeszkoli taką osobę, jednak nie ma chętnych osób, które chciałyby tą funkcję społeczną pełnić i poświęcić swój prywatny czas.

Waldemar Lubiński Zastępca Wójta zaprosił obydwu Komendantów do udziału w gminnych imprezach, potraktowania imprez gminnych jako form edukacyjnych. Zastępca Wójta poinformował, że na pomoc ze strony Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Warnice zawsze można liczyć.

Ocena stanu porządku publicznego w Gminie Warnice za rok 2011 na podstawie informacji z Ochotniczej Straży Pożarnej stanowi załącznik nr 5 do protokołu, informację przedstawił Gminny Komendant Ochotniczych Straży Pożarnych a zarazem radny Gminy Warnice Grzegorz Pieńkowski. Gminny Komendant poinformował, że w 2011 r. odbyły się wybory Zarządu Gminnego, Gminnym Prezesem OSP został Stanisław Hawryszków, natomiast on został Gminnym Komendantem OSP.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska podziękowała za dobrą współpracę, jeżeli chodzi o OSP Obryta, to ma nadzieję , że ta cała atmosfera tam panująca i to co się tam dzieje ulegnie poprawie ponieważ wszystko jest już na lepszej drodze. Na ten rok zaplanowane jest w OSP Obryta zrobienie termomodernizacji, wymiana 3 okien, w tą sobotę będzie usuwane ogrodzenie aby usunąć zachwaszczenie i posiać tam nową trawę. Jeszcze rok temu budynek straży groził zawaleniem, był tam pożar. W remizie w Zaborsku zaplanowana jest wymiana dachu, w OSP Warnice naprawa bramy wjazdowej oraz ocieplenie garażu, który stoi za budynkiem. We wszystkich strażnicach nadal będą wykonywane drobne remonty.

 

Ad. 6 Informacja Wójta z prac pomiędzy sesjami stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska poinformowała o dość przykrej sprawie jaka ją spotkała w dniu 31 stycznia 2012 r. na radzie pedagogicznej w szkole podstawowej w Starym Przylepie. Rada pedagogiczna została zwołana w związku z podjętą uchwałą w dniu 30 grudnia 2011 r. w sprawie reorganizacji szkoły. W zebraniu rady uczestniczył również Skarbnik Ryszard Ligocki. W protokole z rady pedagogicznej znalazły się nieprawdziwe informacje, które nie zostały przez Wójt powiedziane. Pani Dyrektor została poproszona o sprostowanie protokołu, jednak odmówiła tego. W tej chwili wystosowane jest pismo do Kuratorium Oświaty w Szczecinie wyjaśniające całą sprawę, zostanie zwołane kolejne posiedzenie rady pedagogicznej, podczas którego Wójt odniesie się do nieprawdziwego zapisu, który dotyczył gwarancji zatrudnienia dla nauczycieli ze szkoły podstawowej w Starym Przylepie. Pani protokolantka napisała, że Wójt gwarantuje wszystkim pracownikom zatrudnienie. Nie znaczy to, że nie gwarantuje ale nigdy coś takiego nie zostało powiedziane.

Wójt powiedziała, że 28 lutego br. było posiedzenie społecznej rady służby zdrowia, w którym uczestniczyli przewodniczący poszczególnych komisji, jednak Przewodniczący Rady nie zaszczycił swoją obecnością posiedzenia.

Wójt poinformowała, że OSP Warnice ma problem z wysłużonym już samochodem. W tym roku na naprawę zostało wydanych 7 000 złotych, a samochód nadal nie jest w pełni sprawny. W następnym roku konieczne będzie zastanowienie się nad samochodem dla OSP Warnice.

O godz. 13:00 na obrady sesji powróciła radna Małgorzata Brząkała.

W dniu 28 marca br. odbyło się spotkanie z Prezesem Agrofirmy Witkowo Marianem Ilnickim. Pomieszczenia piwniczne w budynku biurowca Agrofirmy w Zakładzie Rolnym Reńsko zostaną przekazane na potrzeby sołectwa. Pomieszczenia mają 90 m2, obecnie jest opiniowana umowa użyczenia.

W okresie międzysesyjnym miało miejsce zuchwałe zachowanie w parku w Warnicach, była kradzież ogrodzenia betonowego. W biały dzień ukradziono 29 płyt betonowych. Nikt nie spostrzegłby się gdyby nie dobra wola i zaangażowanie mieszkańców, jedna z pań spisała numery rejestracyjne samochodu i poinformowała Sołtysa.

Wójt poinformowała, że 11 marca było Święto Dzień Sołtysa, podziękowała Sołtysom za zaangażowanie i współpracę.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński poinformował od dwóch sprawach: firma Domar będzie odtwarzać drogi w miejscowości Wierzbno, które zostały zniszczone podczas kładzenia kanalizacji; ustawodawca narzucił obowiązek ustalenia nowych okręgów wyborczych, w tej chwili mają być okręgi jednomandatowe, w miejscowościach Warnice, Barnim i Wierzbno będą największe zmiany ponieważ dane miejscowości będzie trzeba podzielić na okręgi. Czas jest do listopada, każda z miejscowości będzie miała swoje radnego.

Przewodniczący Rady Marek Brodowski zripostował słowa Pani Wójt, dotyczące jego nieobecności w posiedzeniu społecznej rady służby zdrowia. Według Przewodniczącego jest to nie pierwszy raz kiedy Przewodniczącemu jest zwracana uwaga. Przewodniczący ma prawo wyłącznie do organizowania prac rady oraz prowadzenia obrad, Przewodniczący reprezentuje radę jako organ, a nie gminę jako osobę prawną. Przewodniczący Rady nie jest reprezentantem gminy. Przewodniczący Rady nie ma możliwości fizycznej uczestniczenia we wszystkich posiedzeniach komisji rady. W celu zapoznania się z większymi problemami obecnie sprawami związanymi z przekształceniem SG ZOZ, w spotkaniu uczestniczyli przewodniczący poszczególnych komisji, sam Przewodniczący nie decyduje o wszystkim. Rada decyduje większością swoich głosów.

Radny Bogdan Skoczek spytał się czy Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starym Przylepie była zaproszona na sesję, nie wie dlaczego nie wyraziła chęci poprawy protokołu skoro Pani Wójt się o to zwróciła.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że Pani Dyrektor nie wyraziła zgody na sprostowanie protokołu, stąd z urzędu Wójt zwrócił się o zwołanie kolejnego posiedzenia rady pedagogicznej.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że w protokole są trzy zdania na temat jej wypowiedzi. Nikt nie poprosił jej o autoryzację wypowiedzi, rada pedagogiczna nie podpisała protokołu, że potwierdza to co jest w protokole, tylko, że zapoznała się z protokołem. To nie jest pierwszy raz kiedy Pani Dyrektor odmawia sprostowania protokołu. Dla pracowników obsługi nie będzie oznaczało to żadnej zmiany, to co do tej pory robią, nadal będą robić, dla pracowników merytorycznych może to się liczyć z tym, że będą pracować w dwóch szkołach i będą musieli przyjeżdżać z lekcji na lekcję do dwóch szkół.

Wójt powiedziała, że jeżeli są rozstrzygane ważne sprawy typu podatek rolny, dochody gminy, podstawowe inwestycje czy przekształcenie SG ZOZ, to nic by się nie stało gdyby Przewodniczący Rady uczestniczył w komisji, jednak nie wnika, w to czy Przewodniczący mógł uczestniczyć czy też nie.

Przewodniczący Rady Marek Brodowski powiedział, że reprezentuje radę, a nie gminę jako organ wykonawczy, w tym momencie miał inne obowiązki, inne spotkania. Wójt nie będzie pouczać Przewodniczącego Rady w jakich komisjach ma uczestniczyć, od tego jest rada, jeżeli rada da votum nieufności w stosunku do źle wykonywanych obowiązków, to Przewodniczący poddaje się woli rady, a nie Pani Wójt.

Sołtys wsi Warnice Teresa Suliga podziękowała Pani Wójt w imieniu Sołtysów, zgłosiła do Przewodniczącego Rady jak Sołtysi zostali na ostatniej sesji potraktowani.

Przewodniczący Rady Marek Brodowski powiedział, że są to obrady sesji, to radni zabierają głos w sprawie podejmowanych uchwał, Sołtysi mają głos doradczy.

Sołtys wsi Reńsko Edward Owczarek powiedział, że Sołtysi to głos doradczy na każdej sesji.

Przewodniczący Rady Marek Brodowski powiedział, że nigdy nikomu nie zabronił zabierać głosu, zawsze zadaje pytanie czy ktoś jeszcze chce zabrać głos. To są obrad sesji, pierwszeństwo mają radni.

 

Ad. 7 Informacja z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej w Warnicach za okres od stycznia 2011 do grudnia 2011 stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

Informację z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawiła Kierownik Marianna Margiel-Mikołajczak.

Sołtys wsi Reńsko Edward Owczarek powiedział, że bycie radnym to jest zaszczyt, a bycie Przewodniczącym Rady to jeszcze większy zaszczyt. Sołtysi chcą być traktowani jako organ pomocniczy rady i wójta.

Sołtysi opuścili obrady sesji.

Jan Chmielewski radny powiatu spytał się o ilość osób niepełnosprawnych w Gminie Warnice oraz co jest powodem odmowy umieszczania w Domach Pomocy Społecznej.

Kierownik OPS Marianna Margiel-Mikołajczak powiedziała, że dokładną liczbę osób niepełnosprawnych będzie posiadało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pyrzycach. Osoby, które kwalifikują się do pomocy z Ośrodka Pomocy Społecznej to 31 osób, które korzystają z zasiłków stałych. Jeżeli chodzi o świadczenia rodzinne i pielęgnacyjne ilość osób nie jest jak na razie znana, zadanie to trafi od kwietnia do Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownicy socjalni nie mogą zmusić osoby do umieszczenia jej w DPS, jeżeli osoba jest poczytalna i nie pozbawiona praw ma prawo odmówić pomocy.

Rada jednogłośnie przyjęła przedstawioną informację.

 

Ad. 8 Informacja z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warnicach za rok 2011 stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

Informację z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przedstawiła Koordynator GKRPA Teresa Mamos.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński zwrócił uwagę radnym, że za środki zakupione zostały konkretne rzeczy na boiska, powstały siłownie w niektórych miejscowościach, środki te nie są przejadane.

Jan Chmielewski radny powiatu spytał się ile osób skorzystało z leczenia.

Koordynator GKRPA Teresa Mamos poinformowała, że 14 osób się zgłosiło, jednak nie są prowadzone statystyki czy te osoby są wyleczone. Obecnie 2 osoby podjęły próbę leczenia.

Rada jednogłośnie przyjęła przedstawioną informację.

 

Ad. 9 Radni zapoznali się z projektem uchwały na komisjach.

Za projektem uchwały było 15 radnych.

Uchwała Nr XVI/99/2012 stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

 

Ad. 10 Przewodniczący Rady Marek Brodowski spytał się kiedy będą porządkowane drogi powiatowe, a konkretnie kiedy będą łatane dziury w drogach powiatowych jakie powstały po zimie.

Jan Chmielewski radny powiatu poinformował, że tematem na ostatniej sesji w powiecie były drogi powiatowe. Jeżeli pogoda na to pozwoli prace na drogach będą wykonywane już w przyszłym tygodniu, zbierane będzie również pobocze. Radny chciał również zwrócić uwagę na drogę gminną Kłęby-Kolin czy ta droga mogłaby zostać naprawiona wspólnymi siłami z Gminą Dolice.

Przewodniczący Rady Marek Brodowski powiedział, że niektórzy z radnych jaki jest naprawdę stan oczyszczalni ścieków w Barnimiu. Pytanie jakie padało już w poprzedniej kadencji, kiedy zostaną podjęte jakieś czynności zmierzające do modernizacji tej oczyszczalni. Na dzień dzisiejszy nie spełnia ona jakichkolwiek wymogów, nie mówiąc już w jakim ona będzie stanie po podłączeniu ścieków z Wierzbna.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że jeżeli starczyłoby środków w następnym roku jest w planach naprawienie drogi gminnej w Warnicach w stronę Państwa Soja. Jeżeli chodzi o oczyszczalnię ścieków w Barnimiu, wiąże się to z dużymi nakładami finansowymi. W Wieloletnim planie modernizacji i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na terenie gminy Warnice na lata 2011-2015 po stronie wodociągów w następnym roku jest modernizacja oczyszczalni. W 2013 r. kończy się umowa Wodociągom Zachodniopomorskim na obsługę i zaopatrzenie w wodę, to będzie odpowiedni czas na rozmowy z potencjalnymi operatorami, mowa tu o Wodociągach Zachodniopomorskich jak również PPK, MPGK. Rozmowy były prowadzone od ponad roku jednak zmiana władz w Wodociągach Zachodniopomorskich zaprzepaściła wszystko.

Radny Zygmunt Kijowski spytał się o drogę gminną przebiegającą przez miejscowość Kłęby, czy możliwe byłoby porozumienie się z powiatem i załatanie powstałych dziur.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że w tamtym roku budżetowym na drogi było przeznaczonych 5 000 złotych, w tym roku jest to kwota 24 000 złotych. Na drogi gminne został zakupiony żużel, przy pomocy firmy niemieckiej i udostępnienia przez nią sprzętu została zrobiona droga Kłęby-Nowy Przylep. Jeżeli powiat będzie na swoich drogach wykonywał remonty wtedy będą prowadzone rozmowy z powiatem aby zalepił dziury, a gmina pokryje koszt materiału.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że dziury są również na drodze do Warnic B. Zarząd Dróg Wojewódzkich najbliższe prace na terenie gminy będzie wykonywał w czerwcu, wtedy można byłoby wziąć tego samego wykonawcę i załatanie dziur w miejscowościach Warnice B, Kłęby i wjazd do Warnic C. Jeżeli chodzi o Wodociągi Zachodniopomorskie, to czy w przyszłości mogłyby zarządzać majątkiem Gminy Warnice jest to problematyczne ponieważ kanalizacja Wierzbno zostanie wykonana ze środków PROW czyli z dofinansowania Marszałka Województwa, który jest właścicielem Wodociągów Zachodniopomorskich. Wodociągi Zachodniopomorskie nie mogą administrować tą częścią, która należy do Marszałka, powstanie wtedy problem kompetencyjny. Na etapie sporządzania dokumentów, podpisania umowy nikt o tym nie mówił, interpretacje powstały dopiero teraz kiedy w niektórych gminach pokończyły się inwestycje i jest problem bo nie można oddać kanalizacji w administrowanie Wodociągom Zachodniopomorskim. Sprawa ta będzie jeszcze do sprawdzenia aby nie narazić się na zwrot dotacji.

Radny Bogdan Skoczek spytał się co dalej z podjętą uchwałą przez radę w sprawie odmowy zatwierdzenia taryf.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że Wojewoda wszczął postępowanie nadzorcze, jeżeli wojewoda uchyli uchwałę, można jeszcze odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, co zajmie Sądowi kolejne pół roku, a wtedy przyjdzie czas na podjęcie stawek już na następny rok.

 

Ad. 11 Radni zapoznali się z projektem uchwały na komisjach.

Radna Małgorzata Jakrzewska spytała się co w takich przypadkach gdzie dwoje dzieci z tej samej miejscowości chodzi do dwóch różnych szkół, podobno jest taka sytuacja w Zaborsku, gdzie autobus odwozi jedno dziecko do domu.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że gmina ma za zadanie zapewnić dowóz dzieci do szkoły. Miesiąc sierpień będzie miesiącem, w którym konieczne będzie zastanowienie się nad dowozami dzieci, jednak teraz w trakcie roku szkolnego nic nie można zrobić.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że powód ten jest osobisty dlatego dwójka dzieci z Zaborska dowożona jest do szkoły w Warnicach. Prowadzona była rozmowa z Panią Dyrektor, dzieci te mają czekać w świetlicy i są odwożone razem z dziećmi gimnazjalnymi. Jeżeli dzieci te były odwożone same, musiała zaistnieć specyficzna sytuacja.

Za projektem uchwały było 13 radnych, 2 było przeciw.

Uchwała Nr XVI/97/2012 stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

 

Ad. 12 Radni zapoznali się z projektem uchwały na komisjach.

Za projektem uchwały było 14 radnych, 1 wstrzymał się od głosu.

Uchwała Nr XVI/98/2012 stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

 

Ad. 13 Radny Bogdan Skoczek powiedział, że fundusz sołecki, który teraz działa w gminie na zasadzie statutów, jest to ogólna kwota 38 000 złotych w tym roku. Dzisiejsza uchwała, którą radni jak co roku odrzucają tzw. Fundusz ustawowy, stawki są o wiele większe, ale środki do wydatkowania są bardziej obwarowane jeżeli chodzi o rozliczanie. Gminy jakie weszły w ten fundusz sołecki wynikający z ustawy to: Przelewice 257 000 złotych, Kozielice 176 000 złotych, Dolice 276 000 złotych, Lipiany 90 000 złotych, Pyrzyce 252 000 złotych. Radny nie chce wstępować w fundusz sołecki wynikający z ustawy, chce aby był on na tych samych zasadach co dotychczas, jednak podwyższenie stawki do obliczania z 0,30 q do 0,60 q. Dzięki temu środki na sołectwa będą większe. Proponuje aby przygotować taką zmianę do statutów sołectw.

Skarbnik Ryszard Ligocki powiedział, że bardziej go interesuje skąd w tych gminach takie środki na sołectwa, czy na pewno są to środki wynikające z ustawy o fundusz sołeckim. Skarbnik powiedział, że mowa o zwiększeniu na 0,60 q to od nowego roku budżetowego.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że potrzeby w gminie są różne, niektóre z wydatków są sztywne, które muszą być zapewnione w budżecie.

Radny Bogdan Skoczek wniósł wniosek aby stawkę tą przegłosować.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział aby radni uzbroili się w cierpliwość. Na samym początku powinni otrzymać zestawienie liczbowe, jakie kwoty za tym zwiększeniem powinny być zaplanowane w budżecie. Same statuty sołectw będą zmieniane ponieważ podczas wyborów sołeckich wyszły ich niedoskonałości.

Radny Grzegorz Pieńkowski powiedział, że procedury rozdysponowania środków powinny zostać zaostrzone. Ze statutów konkretnie powinno wynikać, że na cele sakralne nie mogą one zostać wydatkowane.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że w statutach jest zapis na co środki mogą być wydatkowane. W wyniku sytuacji jakie wynikły w Wierzbnie i w Starym Przylepie w statutach będzie dodany zapis na co tych środków nie można wydatkować. Sołtysi kupując polbruk zmuszani są przez mieszkańców do zapisywania, że zostało to zakupione na teren gminny.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że nie mogą w taki sposób pomagać kościołowi. Na samym początku gmina musi uchwalić program opieki nad zabytkami, jest to zadanie własne gminy, dopiero później może udzielić dotacji na konkretne zadania.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że zwróciła się do konserwatora zabytków o wytyczne dla wszystkich kościołów na terenie gminy, głównie chodzi o sąsiednią parafię, gdzie kościoły są w gorszym stanie. W Wierzbnie na kościele, wieża ma pęknięcia pionowe, jest zabezpieczona klamrami metalowymi. Jeżeli uda się pozyskać środki na dokumentację to remont kościoła zostanie sfinansowany przez ministerstwo, chodzi tutaj o wieżę na kościele w Wierzbnie. W kościele w Starym Przylepie jest w złym stanie strop, na kościół w Obrytej wniosek będzie składany do 14 kwietnia br. na skucie tynków, ponieważ cegła jest uszkodzona, na założenie rynien i zabezpieczenie wieży od środka. W Zaborsku wniosek będzie składany na renowację wieży.

Za projektem uchwały było 13 radnych, 2 było przeciw.

Uchwała Nr XVI/100/2012 stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

 

Ad. 14 Skarbnik Ryszard Ligocki poinformował, że w Wieloletniej Prognozie Finansowej jest 11 zadań na ten rok, dzisiaj jest wprowadzane 12 zadanie, termomodernizacja świetlicy wiejskiej w Zaborsku.

Za projektem uchwały było 15 radnych.

Uchwała Nr XVI/101/2012 stanowi załącznik nr 13 do protokołu.

 

Ad. 15 Skarbnik Ryszard Ligocki poinformował, że projekt uchwały w sprawie zmian do budżetu gminy jest kontynuacją wcześniej podjętej uchwały. Termomodernizacja świetlicy w Zaborsku to koszt 45 000 złotych.

Za projektem uchwały było 15 radnych.

Uchwała Nr XVI/102/2012 stanowi załącznik nr 14 do protokołu.

 

Ad. 16 Przewodniczący komisji rewizyjnej Kamil Wochner odczytał protokół z przeprowadzonej kontroli wydatkowania środków w 2011 r. pochodzących z opłat za wydane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Protokół z przeprowadzonej kontroli stanowi załącznik nr 15 do protokołu.

Radna Małgorzata Brząkała poinformowała, że dziś na sesji każdy mógł zauważyć protest sołtysów. Warto byłoby zaprosić sołtysów, porozmawiać z nimi, wyjaśnić niejasności. sołtysi obrazili się, że nie udzielono im głosu.

Przewodniczący Rady Marek Brodowski powiedział, że nie podjął takiej decyzji i nikomu głosu nie zabierał.

Radny Maciej Banicki powiedział, że nie można nawzajem się skłócać, nie powinno być sytuacji kiedy to sołtysi obrażają się na radnych.

Radny Zygmunt Kijowski powiedział, że Przewodniczący Rady zbyt rygorystycznie podchodzi do samych paragrafów, powinno trochę inaczej postępować się z ludźmi.

Przewodniczący Rady Marek Brodowski powiedział, że przyjmuje głos radnych do swego serca. Powiedział, że nikomu nigdy nie odbierał głosu, jeżeli ktoś w kwestiach merytorycznych się wypowiada to zawsze jest mu udzielany głos. Sołtysi z własnej woli wyszli z sesji, na sesji tak jak i w sejmie są pewne sprawy, nad którymi się obraduje, między radnymi dochodzi do polemiki, każdy z radnych ma swoje własne zdanie, nie można doprowadzać do tego aby jedna osoba drugiej dokuczała w pewnych kwestiach, każdy ma swoją godność.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że namawiałby do tego aby tą sytuację załagodzić. Do tej pory funkcjonowało się z większym bądź mniejszym zrozumieniem. Sołtysi mają bezpośredni kontakt z mieszkańcami, są oni głosem doradczym.

Jan Chmielewski radny powiatu powiedział, że każda osoba, która decyduje się być osobą publiczną, musi zdawać sobie sprawę z tego, że są dobre i złe. Przewodniczący Rady powinien uczestniczyć. Sołtysi są przedstawicielami danych sołectw, oni są reprezentantami danego sołectwa. Sołtys ma kontakt z władzami gminy, należałoby porozmawiać z nimi, nie denerwować się, delikatnie ten temat zamknąć. Jeżeli chodzi o okręgi wyborcze konieczne byłoby aby doprowadzić do sytuacji aby każda miejscowość miała swojego reprezentanta w radzie.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że sposób ustalania okręgów narzucił ustawodawca. Pod uwagę jest brana liczba mieszkańców na kwartał poprzedzający podjęcie uchwały.

Na sesję przybyli przedstawiciele Klubu sportowego „Mechanik Warnice”. Przedstawiciele klubu złożyli zapotrzebowanie jakie będzie im potrzebne od lipca do końca roku 2012 jest to kwota 20 150 złotych.

Radny Maciej Banicki powiedział, że klub boryka się z problemami finansowymi, członkowie klubu aktywnie działają, w rozgrywkach powiatowych zajęli I miejsce. Gmina godnie jest reprezentowana na zewnątrz przez klub w zawodach sportowych. Są to niezbędne środki do funkcjonowania klubu. W ostatnim meczu uczestniczył obserwator, który miał uwagi do zaplecza socjalnego na boisku. W tym roku boisko jeszcze zostanie odebrane, jednak w następnym roku mogą być problemy. Na cały rok w budżecie zaplanowanych jest 20 500 złotych, kwota, która potrzebna byłaby klubowi to 40 000 złotych. W Gminie Dolice środki w budżecie gminy na sport to kwota 150 000 złotych.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że 30 grudnia 2011 r. została podjęta uchwała w sprawie finansowania sportu w formie dotacji. Były pewne bariery, pierwsza to prezes klubu, który w tym momencie jest nie uchwytny i nie może podpisać żadnych dokumentów. Konieczne byłoby zwołanie ponownego walnego zebrania i wybrania nowych władz. Jest zgoda ze strony urzędu aby do końca czerwca finansować sport z budżetu gminy dopóki nie zostaną uregulowane sprawy formalne, jednak od lipca sport byłby wydatkowany w formie dotacji. W wyliczeniach przedstawionych przez przedstawicieli klubu zabrakło kwoty na obsługę finansową klubu. Dzięki sportowcom został uprzątnięty cmentarz w Warnicach, czyszczony jest również park w Warnicach. Środki w budżecie jakie są obecnie zaplanowane na sport to również środki na turnieje organizowane przez urząd.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że dzięki sportowcom z klubu sportowego park w Warnicach został już prawi cały wyczyszczony.

Radny Ryszard Staszewski wyszedł z propozycją aby na następnej sesji od każdego z radnych na klub przeznaczyć po 100 złotych.

Przewodniczący Rady Marek Brodowski spytał się czy udałoby się w budżecie przesunąć większe środki na sport.

Radna Małgorzata Jakrzewska spytała się dlaczego to gmina ma płacić za kary z winy kibiców.

Radni otrzymali informację, że kara za 3 żółte kartki to kwota 40 złotych.

Przewodniczący Rady Marek Brodowski poinformował, że w takiej sprawie jak sprawy klubu sportowego też są różne zdania, gdyby nie było tych kłótni, nie byłoby postępu. Przewodniczący Rady poinformował, że od wypowiedzi ze strony radnych nie uchyla się, przed przeprosinami również jeżeli popełnia błędy. Od początku kadencji Przewodniczący Rady był obrażany przez niektórych sołtysów i niektóre osoby, nie tylko na sesji ale również i poza sesjami i nikt nigdy go nie przeprosił. W tej sprawie nie tylko on jest winny.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że gmina nigdy nie ponosiła takich wydatków z prowadzeniem klubu sportowego. Co miesiąc praktycznie są wprowadzane zmiany do budżetu, po zakończeniu I kwartału na sesji majowej zostaną zaproponowane przesunięcia na sport. Wójt poinformowała, że osoby na publicznych stanowiskach powinny być gruboskórne, codziennie zdarzają się różne sytuacje.

 

Ad. 17 Prowadzący obrady Marek Brodowski Przewodniczący Rady Gminy – wobec wyczerpania porządku obrad o godz. 15:20– zamknął obrady XVI sesji Rady Gminy Warnice.

 

Przewodniczący Rady

   Marek Brodowski

Protokołowała

Urszula Kacperska

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Urszula Kacperska 21-03-2012 08:25
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 21-03-2012
Ostatnia aktualizacja: Urszula Kacperska 25-04-2012 14:02