Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Warnice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Wyciąg z protokołu XXV Sesji Rady Gminy Warnice z dnia 25 listopada 2016 roku

Wyciąg z protokołu

XXV Sesji

Rady Gminy Warnice

z dnia 25 listopada 2016 roku

(posiedzenie Rady Gminy w Domu Strażaka w Warnicach)

 

 

Obrady XXV Sesji Rady Gminy Warnice VII kadencji otworzył o godz. 11:00 Przewodniczący Rady Gminy, Pan Marek Brodowski stwierdzając jednocześnie quorum, uprawniające Radę do podejmowania uchwał. W obradach uczestniczyli: Wójt Gminy Warnice, Pani Anna Hackiewicz-Gębska, Skarbnik Gminy, Pan Ryszard Ligocki, Komendant Straży Gminnej, Pan Czesław Fiałko, Pani Dyrektor Zespołu Szkół Ewa Rebeko i mieszkańcy Gminy (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 1 do protokołu). Podczas otwarcia posiedzenia uczestniczyło w nim 15 radnych (lista obecności radnych stanowi załącznik nr 2 do protokołu).

 

Ad. 1, 2

jw.

Przewodniczący Rady Gminy serdecznie przywitał zaproszonych gości:

  1. Panią Elżbietę Rink - Wójta Gminy Marianowo,

  2. Oskara Kozanka-Lipka - sportowca, który podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Krotoszynie zajął II miejsce i podczas Mistrzostw Europy w Brandenburgu zajął I miejsce w zawodach SUMO,

  3. Momot Wiktorię - sportowca, który podczas Pucharu Polski Młodziczek w Gorzowie Wlkp. zajął II miejsce i podczas Mistrzostw Europy w Brandenburgu zajął III miejsce w zawodach SUMO.

Ad. 3

Pani Wójt wnioskowała o wprowadzenie zmian do porządku obrad. Wprowadzenie w miejsce punktu 4 punktu: wręczenie nagród Wójta za szczególne osiągnięcia sportowe, kolejno punktu 5: sytuacja finansowa Związku Gmin Dolnej Odry, i kolejno w miejsce punktu 14, punktu: projekt uchwały Nr 61/2016 zmieniającej uchwałę w sprawie wprowadzenia opłaty targowej, określenia dziennej stawki opłaty targowej oraz wyznaczenia inkasentów opłaty targowej i wynagrodzenia za inkaso.

Radni 15 głosami „za” byli za wprowadzeniem punktu 4.

Radni 15 głosami „za” byli za wprowadzeniem punktu 5.

Radni 15 głosami „za” byli za wprowadzeniem projektu uchwały Nr 61/2016.

Radni 15 głosami „za” przyjęli nowy porządek obrad w brzmieniu:

  1. Otwarcie obrad.

  2. Stwierdzenie quorum.

  3. Zgłaszanie zmian do porządku obrad.

  4. Wręczenie nagród Wójta za szczególne osiągnięcia sportowe.

  5. Sytuacja finansowa Związku Gmin Dolnej Odry.

  6. Przyjęcie protokołu z XXIII Sesji Rady Gminy Warnice z dnia 30 września 2016 r.

  7. Przyjęcie protokołu z XXIV Sesji Rady Gminy Warnice z dnia 04 listopada 2016 r.

  8. Informacja Wójta z prac pomiędzy sesjami.

  9. Interpelacje i zapytania radnych.

  10. Projekt Nr 57/2016 Podjęcie uchwały w sprawie zasad udzielania stypendium Wójta Gminy Warnice dla uczniów za szczególnie wybitne osiągnięcia w nauce.

  11. Projekt Nr 58/2016 Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia „Programu współpracy Gminy Warnice z organizacjami pozarządowymi oraz prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2017 rok”.

  12. Projekt Nr 59/2016 Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia, w roku budżetowym 2016, Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Starym Przylepie dotacji do wykonania prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy remoncie kościoła filialnego pw. Matki Bożej Łaskawej w Obrycie.

  13. Projekt Nr 60/2016 Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Warnice na 2016 r.

  14. Projekt Nr 61/2016 Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wprowadzenia opłaty targowej, określenia dziennej opłaty targowej oraz wyznaczenia inkasentów opłaty targowej i wynagrodzenia za inkaso.

  15. Wolne wnioski, komunikaty i ogłoszenia.

  16. Zamknięcie obrad.

 

Przewodniczący Rady złożył serdeczne gratulacje Pani Wójt z okazji otrzymania honorowej statuetki NIKE oraz uzyskania tytułu Człowieka Ziemi Pyrzyckiej. W imieniu sołtysów i radnych wręczono Pani Wójt kwiaty wraz z drobnym upominkiem, zaśpiewano wraz z zespołem Biesiada gromkie sto lat.

Pani Wójt podziękowała za pamięć i gratulacje dodając, iż statuetka Nike jest bodźcem do dalszej wytężonej pracy.

Ad.4 Kolejne gratulacje od władz Gminy otrzymała Wiktoria Momot wraz z rodzicami oraz Oskar Kozanka-Lipka wraz z rodzicami za sukcesy sportowe. Pani Wójt odczytała list gratulacyjny i wręczyła nagrody Wójta za osiągnięcia sportowe.

Ad.5 Pani Wójt omówiła szczegółowo sytuację Związku Gmin Dolnej Odry na podstawie zaprezentowanej prezentacji (prezentacja stanowi załącznik nr 3 do protokołu). Pani Wójt przedstawiła różnicę pomiędzy ilością osób zdeklarowanych w systemie, a ilością faktycznie zamieszkujących gminę osób, jak również zadłużenie mieszkańców gminy wobec Związku Gmin Dolnej Odry. Poinformowała także o wzroście liczby śmieci, ale również skuteczniejszej ściągalności opłat za wywóz odpadów komunalnych. Pani Wójt oznajmiła, iż Związek Gmin Dolnej Odry wprowadził zmiany w statucie, od października 2016 r. gminy występujące ze związku mają obowiązek uregulowania swoich zaległości w stosunku do związku, w terminie ustalonym przez zgromadzenie związku. Jak również została podjęta uchwała o ustanowieniu jednorazowego świadczenia dla każdej gminy, w celu uregulowania bieżącego deficytu. Pani Wójt zaznaczyła, iż gmina Warnice zarezerwowała środki finansowe na wpłatę składki jednorazowej do Związku Gmin Dolnej Odry, zaś termin zapłaty pozostałej należności zostanie wydłużony.

Pani Wójt udzieliła głosu Wójtowi Gminy Marianowo Pani Elżbiecie Rink, która serdecznie podziękowała za zaproszenie na sesję Rady Gminy Warnice. Pani Elżbieta Rink szczegółowo omówiła gospodarkę odpadami komunalnymi gminy Marianowo, nadmieniając, iż gmina samodzielnie przez 2 lata realizowała to zadanie. Dodała, iż w I roku funkcjonowania systemu gmina dopłaciła 200 000,00 zł, zaś obsługą dodatkowo zajmowały się 2 etaty w gminie Marianowo. Wójt Gminy Marianowo zaznaczyła, iż od 2 lat gmina jest w Związku Gmin Dolnej Odry, na dzień dzisiejszy gmina nie ma dużych zaległości w związku. Pani Elżbieta Rink dodała, iż w przypadku małej gminy nie warto realizować tego zadania samodzielnie.

O godzinie 11:45 Wójt Gminy Marianowo Pani Elżbieta Rink opuściła obrady.

Przewodniczący Rady Gminy poinformował radnych, iż w dniu 09.11.2016 r. do Rady Gminy Warnice wpłynęło pismo Związku Gmin Dolnej Odry z siedzibą w Chojnie Nr ZGDO.0120.1.2016 (kopia pisma stanowi załącznik nr 4 do protokołu), którego kopię wraz z uchwałą radni otrzymali przed sesją, którym to Związek przekazał Uchwałę Nr 28/2016 Zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry z dnia 7 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia zmian w Statucie Związku Gmin Dolnej Odry. Przewodniczący poinformował, iż radni mogą w formie uchwały wnieść sprzeciw do uchwały w terminie 30 dni od dnia doręczenia. Zmiany w Statucie ZGDO dotyczą głównie prawidłowego rozliczania gmin, które rezygnują z członkostwa, czy z tego członkostwa zostały wykluczone.

Pani Wójt poinformowała, iż zmiany w Statucie ZGDO dotyczą wyjścia ze związku i regulowania należności przez gminę rezygnującą z członkostwa. Nadmieniła, iż każda gmina, która chce wyjść ze związku, zrobi to dopiero z początkiem roku następującego po roku w którym podejmie uchwałę i ureguluje wszystkie zaległości swoich mieszkańców. Zmiana ta jest zabezpieczeniem interesów pozostałych członków ZGDO. Dodała również, że pozostałe zmiany są zmianami kosmetycznymi.

Wobec braku pytań Przewodniczący Rady Gminy rozpoczął głosowanie za nie wnoszeniem sprzeciwu do Uchwały Nr 28/2016 z dnia 7 listopada 2016 roku zmieniającej Statut ZGDO.

Za nie wniesieniem sprzeciwu do uchwały głosowało - 15 radnych, głosów przeciw - 0, głosów wstrzymujących się - 0.

Ad.6

Wyciąg z protokołu z XXIII Sesji Rady Gminy Warnice z dnia 30 września 2016 roku 15 głosami „za” został przyjęty.

Ad.7

Wyciąg z protokołu Z XXIV Sesji Rady Gminy Warnice z dnia 4 listopada 2016 roku 15 głosami „za” został przyjęty.

Ad.8

Wójt Gminy Warnice, Pani Anna Hackiewicz-Gębska przedstawiła informację z prac pomiędzy sesjami za okres od 04 listopada 2016 r. do 24 listopada 2016 r. (Informacja stanowi załącznik nr 5 do protokołu).

O godzinie 12:00 obrady opuściła sołtys Wierzbna Pani Aneta Wiśniewska.

Ad.9 Interpelacje i zapytania radnych.

Radny Zygmunt Kijowski zapytał o wystawione gabaryty w miejscowości Kłęby.

Pani Wójt dopowiadając, wyjaśniła, iż właściciel kontaktował się z urzędem gminy i został poinformowany o terminie odbioru gabarytów i jeżeli nie zostały wystawione na czas, to odbiór gabarytów odbędzie się za pół roku.

O godzinie 12:00 Przewodniczący Rady Gminy ogłosił 10 minut przerwy.

O godzinie 12:10 Przewodniczący Rady Gminy wznowił obrady.

Radny Bogdan Skoczek zapytał o przebudowę parkingu na osiedlu w Barnimie, która rozpoczęła się w dniu 24.11.2016 r.

Pani Wójt odpowiadając, poinformowała, iż wersji wiążącej jeszcze nie ma z uwagi na fakt, iż nie jest uchwalony jeszcze budżet, gmina zaczęła przygotowywać teren pod parking i zajęła się wycinaniem drzewek. Na początku przyszłego roku zwołane zostanie zebranie wiejskie na którym ustalone zostanie zapotrzebowanie na miejsca parkingowe. Należy również jednolicie utwardzić teren, jak również ustalić udział gminy w kosztach. Dodała, iż wszystkie ustalenia gmina będzie czyniła po uzyskaniu informacji o zapotrzebowaniu na miejsca parkingowe.

O godzinie 12:25 obrady opuściła sołtys miejscowości Kłęby Emilia Werstak.

Ad. 10 (Projekt Nr 57/2016) Podjęcie uchwały w sprawie zasad udzielania stypendium Wójta Gminy Warnice dla uczniów za szczególnie wybitne osiągnięcia w nauce.

Pani Wójt omówiła projekt uchwały wspierający finansowo uzdolnionych uczniów zamieszkałych na terenie gminy Warnice. W ciągu ok. 5 lat liczba dzieci korzystających ze stypendium socjalnego spadła, w związku z czym gmina środki na stypendia naukowe przeznaczy z wkładu własnego. Projekt uchwały wzorowany jest na podstawie kilku uchwał z różnych gmin. Pani Wójt dodała, iż w projekcie uchwały zapisano, że uczniowie, którzy są uzdolnieni w jednej dziedzinie, a w pozostałych już mniej, mogli być gratyfikowani, jak również zawarty jest zapis dotyczący okresu przejściowego, żeby można było wypłacić stypendia w tym roku szkolnym dla uczniów, którzy w poprzednim roku szkolnym osiągnęli wysokie wyniki w nauce. Warunkiem otrzymania stypendium jest uzyskanie średniej ocen 5,0, bez zaopiniowania wniosku przez dodatkową komisję, lecz z opinią rady pedagogicznej. Do ustalenia będzie tylko i wyłącznie wysokość kwoty, od 100,00 zł do 200,00 zł., której ustalenie będzie uzależnione od ilości uczniów ubiegających się o stypendium. Pani Wójt zasygnalizowała, iż liczba uczniów osiągających bardzo dobre wyniki w nauce z roku na rok maleje.

Stanowiska komisji:

Komisja rewizyjna: „za” podjęciem uchwały.

Komisja rolnictwa i rozwoju: „za” podjęciem uchwały.

Komisja socjalna: „za” pojęciem uchwały.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję do projektu uchwały.

Radna Żaklina Kwapisz wnioskowała o wprowadzenie kosmetycznej zmiany w załączniku do projektu uchwały w rozdziale II § 9: „Kompletne wnioski o przyznanie stypendium dyrektorzy szkół przedkładają w sekretariacie Urzędu Gminy Warnice w terminie do 05 lipca. W pierwszym roku obowiązywania niniejszej uchwały dyrektorzy szkół przedkładają wnioski w sekretariacie Urzędu Gminy Warnice w terminie do 31 stycznia 2017 r.” Zmiana dotyczy faktu, iż w Zespole Szkół jest jeden dyrektor. Dodała również, iż w rozdziale III w §17 jest zapis: „Od decyzji Wójta Gminy Warnice nie przysługuje odwołanie” z którym radna się nie zgadza. Uważa bowiem, iż od decyzji Wójta powinno przysługiwać odwołanie, do komisji socjalnej bądź innej komisji w terminie ustawowym 14 dni. Zaznaczyła, iż jeżeli rada pedagogiczna zatwierdzając wniosek o stypendium, kwalifikuje danego ucznia do uzyskania gratyfikacji, dlatego też nie rozumie, że Pani Wójt może odrzucić wniosek bez odwołania, który jest kompletny i zasadny.

Głos zabrała Pani Wójt, stwierdzając, iż odwołanie dotyczy nie przyznania stypendium tylko kwoty stypendium, która została przyznana.

Pani Żaklina Kwapisz zakomunikowała, iż w zasadach udzielania stypendiów Wójta powinien być zapis, iż brak odwołania dotyczy kwoty stypendium, ponieważ Wójt może odrzucić dany wniosek i od tego nie przysługuje odwołanie.

Radny Bogdan Skoczek zabrał głos. Stwierdził, iż jeżeli wniosek o przyznanie stypendium wraz z uzasadnieniem przedstawiany jest radzie pedagogicznej, która po ocenieniu wniosku zatwierdza go lub odrzuca, składa wniosek formalny Wójtowi, a Wójt zgodnie z zapisami w zasadach może odrzucić decyzję rady pedagogicznej, to kto jest decydentem?

Pani Wójt odpowiadając, poinformowała, iż opinia rady pedagogicznej musi się wiązać z tym, iż Wójt przyznaje stypendium.

Radny Bogdan Skoczek stwierdził, iż Wójt nie powinien podejmować ostatecznej decyzji w sprawie listy stypendystów.

Pani Wójt zakomunikowała, iż rady pedagogiczne, przedstawiają informacje, które wnioski są pozytywnie zaopiniowane Wójtowi i to Wójt podejmuje ostateczną decyzję co do listy stypendystów. Pani Wójt dodała, że jeżeli istnieje potrzeba uściślenia jakichkolwiek zapisów to prosi o propozycję.

Pani Żaklina Kwapisz dodała, iż wszystkie wnioski składa dyrektor szkoły po otrzymaniu listy stypendystów od rady pedagogicznej, czyli wniosek jest kompletny.

Pani Wójt odpowiadając, uściśliła, iż dyrektor składa wnioski, nie listę stypendystów do zatwierdzenia, Wójt przygotowuje łączną listę stypendystów i ją zatwierdza.
 

Radna Żaklina Kwapisz oznajmiła, iż kompletne wnioski dyrektor szkoły przedkłada w sekretariacie Urzędu Gminy, a rady pedagogiczne mają obowiązek przedstawić listę dyrektorowi szkół.

Pani Wójt poinformowała, iż projekt uchwały zakłada, iż jeżeli dyrektor przedstawi Wójtowi listę z wszystkich rad pedagogicznych, to Wójt zrobi zbiorczą listę stypendystów, którą zatwierdzi i przyzna stypendium.

Radny Bogdan Skoczek zapytał, jeżeli wprowadzono okres przejściowy, to czy w projekcie budżetu pieniądze na ten cel są zaplanowane.

Pani Wójt odpowiadając, zakomunikowała, iż szacunkowo zaplanowano 20 000,00 zł rocznie w kwocie uśrednionej.

Przewodniczący Rady zwrócił się z zapytaniem do Radnej Żakliny Kwapisz, jeżeli od decyzji Wójta przysługiwałoby odwołanie, to do jakiego organu miałoby być skierowane.

Radna Żaklina Kwapisz odpowiadając poinformowała, że do którejś z komisji rady gminy.

Radna Małgorzata Brząkała stwierdziła, nie ma sensu zwoływania komisji z uwagi na koszty ponoszone za obrady komisji.

Radna Żaklina Kwapisz stwierdziła, iż od każdej decyzji przysługuje odwołanie, jeżeli wniosek jest uznany za formalny.

Pani Wójt oznajmiła, iż uchwała musi zostać opublikowana i wejdzie w życie po 14 dniach od momentu publikacji, jeżeli teraz nie zostanie uchwalona okres przejściowy będzie musiał być przesunięty a to pozbawi niektórych uczniów stypendium.

Radna Żaklina Kwapisz zaproponowała by wykreślić § 17 lub dopisać do projektu uchwały, iż od kwoty stypendium przysługuje odwołanie.

Przewodniczący Rady podkreślił, iż jeżeli wprowadzimy zapis, że od decyzji Wójta przysługuje odwołanie, to do jakiego organu będzie to odwołanie.

Pani Wójt dodała, iż organ do którego będzie przysługiwało odwołanie musi mieć uchwalony plan pracy.

Radna Żaklina Kwapisz zaproponowała by zawrzeć taki zapis, iż wszystkie wnioski złożone w sekretariacie będą pozytywnie rozpatrzone, a odwołanie jedynie nie przysługuje od wysokości stypendium.

Przewodniczący Rady poprosił radną o sprecyzowanie zmian, dodając, iż jeżeli nie to przyjmiemy uchwałę w wersji pierwotnej.

Radna Żaklina Kwapisz zaproponowała wprowadzenie zapisu: od decyzji Wójta Gminy co do kwoty stypendium nie przysługuje odwołanie.

Radny Bogdan Skoczek stwierdził, iż w tym zakresie potrzebna jest opinia radcy prawnego.

Przewodniczący Rady zaproponował przegłosować projekt uchwały w wersji pierwotnej, zaś na kolejną sesję zostanie przygotowana zmiana dotycząca zasad udzielania stypendium, nad którą należy popracować na komisjach.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały beż zaproponowanych zmian.

Głosowanie: 13 radnych opowiedziało się za podjęciem uchwały, 2 radnych było przeciw.

Uchwała Nr XXV/139/2016 stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Ad.11 Projekt Nr 58/2016 Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia „Programu współpracy Gminy Warnice z organizacjami pozarządowymi oraz prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2017 rok”.

Pani Wójt omówiła projekt uchwały. Poinformowała, iż procedura jest taka, iż należy podjąć powyższą uchwałę. Dodała, iż w odniesieniu do uchwały z poprzedniego roku nie wprowadzono żadnych zmian.

Komisja rewizyjna była „za” podjęciem uchwały.

Komisja socjalna była „za” podjęciem uchwały.

Komisja rolnictwa i rozwoju była „za” podjęciem uchwały.

Głosowanie: 15 radnych było „za” podjęciem uchwały.

Uchwała Nr XXV/140/2016 stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

Ad.12 Projekt Nr 59/2016 Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia, w roku budżetowym 2016, Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Starym Przylepie dotacji do wykonania prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy remoncie kościoła filialnego pw. Matki Bożej Łaskawej w Obrycie.

Projekt uchwały omówiła Pani Wójt. Projekt został przygotowany na podstawie wniosku złożonego przez księdza administratora parafii Stary Przylep. Wniosek został złożony dnia 14.11.2016 roku z pozwoleniem konserwatora zabytków na montaż rynien i inne prace dotyczące jednej ściany kościoła. Oprócz wniosku na komisjach przedsesyjnych radni otrzymali zdjęcia kościoła obrazujące zły stan techniczny, zagrzybienie ścian i odpadające tynki. Opinia komisji rewizyjnej jest pozytywna (ksero opinii komisji rewizyjnej stanowi załącznik nr 8 do protokołu).

Komisja rewizyjna była „za” podjęciem uchwały.

Komisja socjalna była „za” podjęciem uchwały.

Komisja rolnictwa i rozwoju była „za” podjęciem uchwały.

Radny Ryszard Staszewski zaproponował by on przyszłego roku zwiększyć kwotę dotacji o 10 000,00 zł.

Głosowanie: 15 radnych było „za” podjęciem uchwały.

Uchwała Nr XXV/141/2016 stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

Ad. 13 Projekt Nr 60/2016 Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Warnice na 2016 r.

Skarbnik gminy Ryszard Ligocki omówił projekt uchwały. Poinformował, iż zmiany w budżecie gminy dotyczą jednorazowej składki dodatkowej do Związku Gmin Dolnej Odry, remontu komina w Starym Przylepie, zmian w funduszu sołeckim.

Pani Wójt dodała, iż zwiększenia na dziale rolnictwo dotyczą podpisywanego porozumienia ze starostwem powiatowym w Pyrzycach w sprawie konserwacji rowu, który odprowadza wodę z drogi wojewódzkiej w Warnicach. Gmina wraz ze starostwem sfinansuje konserwację rowu wspólnie, poniesie koszty w kwocie 4000,00 zł, zaś starostwo w kwocie 18 000,00 zł, które przekaże gminie do 20 grudnia 2016 roku.

Radna Żaklina Kwapisz zwróciła się z zapytaniem do skarbnika gminy, gdyby w dniu dzisiejszym uchwała dotycząca zmian w budżecie nie została uchwalona, czy dalej na paragrafie 3040 pozostałoby 0,00 zł i czy można by było wydać decyzję administracyjną.

Pani Wójt odpowiadając, poinformowała, iż zmian w ramach działu można było dokonać zarządzeniem Wójta, lecz z uwagi na zbliżającą się sesję skierowaliśmy te zmiany pod głosowanie rady, ponieważ tak jest dla gminy i rady przejrzyście.

Radna Żaklina Kwapisz zadała pytanie czy można wydać decyzję administracyjną pomimo, iż na danym dziale nie ma środków.

Pani Wójt zakomunikowała, iż wszystkie decyzje administracyjne muszą mieć pokrycie w budżecie, pieniądze na stypendia są zarezerwowane i decyzja została wydana.

Radna Żaklina Kwapisz zwróciła się również z zapytaniem czy decyzja administracyjna musi być przed zarządzeniem, czy zarządzenie przed decyzją.

Pani Wójt odpowiadając, stwierdziła, iż decyzja następuje po zarządzeniu.

Przewodniczący Rady pytając dodał, czy przyznanie stypendium jest decyzją administracyjną.

Pani Wójt poinformowała, iż stypendyści oprócz decyzji otrzymali również pismo z wyszczególnieniem kwoty, która jest zróżnicowana ze względu na osiągnięcia.

Komisja rewizyjna była „za” podjęciem uchwały.

Komisja socjalna była „za” podjęciem uchwały.

Komisja rolnictwa i rozwoju była „za” podjęciem uchwały.

Głosowanie: 14 radnych było „za” podjęciem przedmiotowej uchwały, 1 radny wstrzymał się od głosu.

Uchwała Nr XXV/142/2016 stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

Ad.14 Projekt Nr 61/2016 Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wprowadzenia opłaty targowej, określenia dziennej opłaty targowej oraz wyznaczenia inkasentów opłaty targowej i wynagrodzenia za inkaso.

O godzinie 13:00 obrady opuścili radny Łukasz Makowski i sołtys m. Stary Przylep Ewa Gamułkiewicz. Od tej pory uprawnionych do głosowania jest 14-tu radnych.

Pani Wójt omówiła projekt uchwały. Pani Wójt poinformowała, iż dnia 24 listopada 2016 roku do Urzędu Gminy wpłynęło pismo z Regionalnej Izby Obrachunkowej (ksero pisma stanowi załącznik nr 11 do protokołu). Regionalna Izba Obrachunkowa wskazała, iż zapis:”upoważnia go do wykonywania kontroli poboru opłaty targowej na terenie gminy Warnice” jest niezgodny z art. 19 pkt. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Po konsultacjach z RIO należy dodać: „pkt. 15: na obszarze wszystkich sołectw – Pan Czesław Fiałko, bez wynagrodzenia za pobór opłaty targowej”, jak również uchylić poprzednią uchwałę Nr XXIV/138/2016. Zdaniem RIO to Wójt może upoważnić pracownika do określonych czynności, a Rada Gminy wyznacza osobę do wykonywania poboru opłaty targowej.

Głosowanie: 14 radnych było „za” podjęciem uchwały.

Uchwała Nr XXV/143/2016 stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

Ad.15 Wolne wnioski, komunikaty i ogłoszenia.

Przewodniczący Rady poinformował, iż dnia 24 listopada 2016 roku do Urzędu Gminy wpłynęło kolejne pismo od Regionalnej Izby Obrachunkowej, dotyczące podjętej uchwały w sprawie cen skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego (ksero pisma stanowi załącznik nr 13 do protokołu). Zakomunikował, iż Rada Gminy nie obniżając ceny skupu żyta nie powinna podejmować przedmiotowej uchwały. Powyższa uchwałą zostanie uchylona.

Pani Wójt dodała, iż nie zmienia to nic, jeżeli chodzi o stawkę podatku rolnego, automatycznie bez podejmowania uchwały wchodzi w życie stawka urzędowa.

O godzinie 13:08 obrady opuściła radna Małgorzata Jakrzewska. Od tego momentu uprawnionych do głosowania jest 13-tu radnych.

Radna Żaklina Kwapisz zwróciła się z zapytaniem o komisję rozwiązywania problemów alkoholowych, w jaki sposób sołectwa, sołtysi bądź radni są informowani, że są dostępne środki finansowe w funduszu alkoholowym i skąd były pieniądze, które znalazły się po lipcu 2016 r.

Pani Wójt odpowiadając za powyższe zapytanie, poinformowała, iż na poprzedniej sesji rady gminy radni podejmowali uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy w wysokości 7 000,00 zł jako zwiększenie z uwagi na fakt, iż do gminy wpłynęło więcej pieniędzy niż planowano. Są to dodatkowe środki finansowe do dyspozycji komisji, natomiast w między czasie przyznawane są środki poszczególnym osobom, które o nie wnioskują i zdarzają się oszczędności, gdy planowane wydatki są mniejsze niż rzeczywiste, z których to oszczędności rozpatrywane są ewentualnie kolejne wnioski.

Radna Żaklina Kwapisz zwróciła się również z zapytaniem o wnioski złożone wcześniej, a które zostały odrzucone. Czy wnioski, które w danym roku kalendarzowym wpływają do komisji i są odrzucane ze względu tylko i wyłącznie na brak funduszy, mogą być dalej rozpatrywane czy też nie.

Głos zabrał Komendant Straży Gminnej Pan Czesław Fiałko. Zakomunikował, iż są wnioski, które zostały odrzucone nie tylko ze względu na brak funduszy, ale również ze względu, iż komisja uznała niezasadność wydatkowania. Dodał, iż w dokumentacji komisji są pisma z odpowiedziami do osób, które składały takie wnioski. Ponadto przypomniał, iż głównym zadaniem komisji rozwiązywania problemów alkoholowych jest nie dotowanie sołectw i poszczególnych jednostek administracyjnych gminy a działalność profilaktyczna. Część środków finansowych w tej chwili została zaplanowana na realizację tych programów profilaktycznych w szkołach m.in. ze zwalczeniem dopalaczy, informowaniem jakie są ich działania i jak wyglądają. Pan Czesław Fiałko oznajmił, iż negatywnie komisja rozpatrzyła wniosek na dofinansowanie zakupu bieżni do siłowni w Starym Przylepie. Radnym przekazano zdjęcia obrazujące stan siłowni, panujący bałagan (zdjęcia stanowią załącznik nr 14 do protokołu). Pomieszczenie, które zostało wyremontowane ze środków gminnej komisji do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych pozostawia wiele do życzenia. Dodał, iż w związku z powyższym komisja uważa, iż dopóki nie zostanie zaprowadzony porządek, siłownia nie zacznie działać w sposób prawidłowy to nie ma sensu inwestować. Pan Czesław Fiałko zwrócił się do radnej Żakliny Kwapisz, jeżeli chodzi o Dębicę, wnioskowała Pani o farbę i siatki do piłkochwytów. Dodał, iż owe siatki na boisku są, może w złym stanie, lecz komisja jest w stanie zakupić powyższe siatki. Dodał, iż osobną sprawą jest sprawa poszanowania mienia sołeckiego, przytoczył notatkę sporządzoną 20 września 2016 roku, w której zapisano, iż z Komendantem Straży Gminnej Panem Czesławem Fiałko skontaktowała się sołtys m. Dębica Pani Iwona Pakuła informując, iż pies należący do radnej Żakliny Kwapisz biega luzem po wsi.

Radna Żaklina Kwapisz zakomunikowała, iż pies nie należy do niej, jest zarejestrowany na jej ojca.

Pan Czesław Fiałko kontynuował wypowiedź, ktoś z mieszkańców założył psu smycz i przywiązał do słupka bramki na boisku wiejskim, pies został odwiązany i pogryzła siatkę od piłkochwytów. Nadmienił, iż przed poprzednią sesją rozmawiał z Panią Radną Żakliną Kwapisz, która zdeklarowała, iż siatka zostanie naprawiona. Dodał, iż siatka do tej pory nie została naprawiona. Zakomunikował, iż zgodnie z art. 431 KC na właścicielach psa spoczywa obowiązek naprawienia szkód wyrządzonych przez psa. Zgodnie z procedurami nie mógł zastosować pouczenia za wykroczenie z art. 77 kodeksu wykroczeń.

Radna Żaklina Kwapisz zwróciła się z zapytaniem do komendanta czy jest to sprawa publiczna czy prywatna.

Pan Czesław Fiałko odpowiadając, stwierdził, iż jest to sprawa prywatna. Dodał, iż pytała Pani dlaczego podejmowane są takie decyzje a nie inne. Poinformował, iż sprawa ta została skierowana do sądu i gmina będzie występować, jeżeli siatka nie zostanie naprawiona o zwrócenie kosztów naprawy.

Radna Żaklina Kwapisz zapytała kto jest pozwanym w sprawie.

Komendant Straży Gminnej poinformował, iż oskarżenie zostało skierowane na Panią Żaklinę Kwapisz.

Radna Żaklina Kwapisz zwróciła się z zapytaniem do komendanta czy sprawdził do kogo należy pies i kto go szczepi.

Pan Czesław Fiałko odpowiedział, iż w momencie oddawania psa Pani ojciec i brat deklarowali, iż pies należy do Pani Żakliny Kwapisz.

Radna Żaklina Kwapisz zwróciła się do Pana Czesława Fiałko, informując, iż do Pana obowiązków należy to by sprawdzić do kogo należy pies, kto go szczepi i kto go szczepi i kto wychodzi z psem. Oznajmiła, iż to nie jest jej pies, ma tylko 1 dziecko i nie ma żadnych zwierząt.

Pan Czesław Fiałko zakomunikował, iż zostanie to wyjaśnione na sprawie sądowej, jeżeli sąd zwróci się o ustalenie do kogo rzeczywiście należy pies..

Pani Wójt zabrała głos, prosząc radnych o dokładne przeglądanie projektów uchwał, notowanie ewentualnych uwag, pracę nad nimi na komisjach przedsesyjnych. Podziękowała ponownie za gratulacje, piękne kwiaty i upominek.

Głos zabrał radny powiatowy Pan Artur Pniewski. Poinformował, iż w projekcie budżetu powiatu pyrzyckiego na przyszły rok zostały zabezpieczone pieniądze w kwocie ok. 170 000,00 zł na drogę w Dębicy, ale wniosek ze względów formalnych został odrzucony. Zarząd będzie odwoływał się od tej decyzji, ale ze względów formalnych nie ma odwołania. Pomimo odrzucenia wniosku, pieniądze będą zaplanowane i można się o nie ubiegać. Dodał, iż warto by było w budżecie gminy na przyszły rok zagwarantować pieniądze na asfalt w Dębicy. Zakomunikował, iż złożył interpelacje w sprawie przebudowy mostu w Dębicy.

Pani Wójt zakomunikowała, iż informowała Pana Starostę, że jeżeli rozpocznie się przebudowa drogi wojewódzkiej, to gmina w tym roku nie będzie w stanie dołożyć żadnych pieniędzy. Ewentualnie można zawrzeć porozumienie, w którym starostwo poniesie koszty w 2017 roku, a gmina zrefunduje część poniesionych kosztów w roku 2018. Pani Wójt dodała, iż gmina takich dwóch dużych inwestycji nie będzie w stanie udźwignąć.

Pani Wójt zakomunikowała, iż wigilia dla radnych, radnych powiatowych, sołtysów i dyrektorów szkół odbędzie się w Zaborsku, dnia 20 grudnia 2016 roku o godzinie 17:00.

Ad.16 W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy zamknął posiedzenie XXV Sesji Rady Gminy Warnice o godzinie 13:30.

Na tym wyciąg z protokołu zakończono.

Przewodniczący Rady

 

Marek Brodowski

 

 

Protokołowała:

Ewa Paciorek


 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Ewa Paciorek 04-01-2017 09:07
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Ewa Paciorek 04-01-2017
Ostatnia aktualizacja: - 04-01-2017 09:07