Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Warnice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół Nr XIV sesji Rady Gminy Warnice z dnia 27 listopada 2015 roku

Protokół

XIV Sesji

Rady Gminy Warnice

z dnia 27 listopada 2015 roku

(posiedzenie Rady Gminy w Domu Strażaka w Warnicach)

 

Obrady XIV Sesji Rady Gminy Warnice VII kadencji otworzył o godz. 12:00 Przewodniczący Rady Gminy, Pan Marek Brodowski stwierdzając jednocześnie quorum, uprawniające Radę do podejmowania uchwał. W obradach uczestniczyli: Wójt Gminy Warnice, Pani Anna Hackiewicz-Gębska, Skarbnik Gminy, Pan Ryszard Ligocki, Komendant Straży Gminnej w Warnicach, Pan Czesław Fiałko oraz radni powiatowi, sołtysi i mieszkańcy Gminy (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 1 do protokołu). W posiedzeniu uczestniczyło 13 radnych (lista obecności radnych stanowi załącznik nr 2 do protokołu).

 

Ad. 1, 2

j.w.

 

Przewodniczący Rady serdecznie przywitał zaproszonych gości:

 

  1. Pana Piotra Ćwiklińskiego – przedstawiciela telewizji kablowej „AURA”,

  2. Panią Marię Rzadkowską – laureatkę statuetki „Zasłużeni dla Ziemi Pyrzyckiej”,

  3. Oskara Kozanka – Lipka – sportowca, który na tegorocznych Mistrzostwach Europy w Estonii zajął III miejsce w swojej kategorii wagowej, w zawodach sumo.

 

Na początku głos zabrał Pan Piotr Ćwikliński, który przedstawił propozycję nawiązania współpracy celem rejestrowania obrad sesji Rady Gminy Warnice na specjalnym nośniku audio video, jak również umieszczania tych nagrań na stronie internetowej.

 

Pani Wójt obiecała omówić tę propozycję z radnymi podczas najbliższych obrad komisji.

 

Następnie Wójt Gminy Warnice oraz Przewodniczący Rady wręczyli Pani Marii Rzadkowskiej list gratulacyjny, drobny upominek oraz różę z okazji przyznania honorowej statuetki „Nike” oraz uzyskania tytułu Człowieka Ziemi Pyrzyckiej 2015. W imieniu mieszkańców Sołectwa Warnice również Pani Sołtys, Teresa Suliga wręczyła Pani Marii bukiet kwiatów.
  

Kolejne gratulacje od władz Gminy otrzymał Oskar Kozanka – Lipka wraz z rodzicami za sukcesy sportowe zdobyte na arenie krajowej i międzynarodowej. Wraz z gratulacjami i kwiatkiem otrzymał również kryształową statuetkę pamiątkową z napisem: „W podziękowaniu za godne reprezentowanie Gminy Warnice podczas Mistrzostw Europy Młodzików i Kadetów w Sumo, z życzeniami dalszych sportowych sukcesów.”
Oskar na początku listopada zdobył dwa brązowe medale w sumo (indywidualnie i drużynowo) podczas Mistrzostw Europy w Estonii.

 

Ad. 3 Wójt Gminy Warnice, Pani Anna Hackiewicz-Gębska złożyła wniosek o następujące zmiany do porządku obrad: wprowadzenie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wprowadzenia opłaty targowej, określenia dziennej stawki opłaty targowej oraz wyznaczenia inkasentów opłaty targowej i wynagrodzenia za inkaso oraz projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Warnice na lata 2015-2025. Pani Wójt dodała również, że projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości jest o zmienionej treści w związku z pismem, które otrzymaliśmy z Nadzoru Wojewódzkiego, dotyczącego drobnych nieścisłości w poprzedniej uchwale. Tytuł projektu zostaje bez zmian. Pani Wójt poinformowała zgromadzonych, iż w wolnych wnioskach zostanie przedstawiona prezentacja dotycząca ustawy śmieciowej oraz wskaźników.

Przewodniczący Rady zaproponował, aby w punkcie 6 porządku obrad został wprowadzony projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wprowadzenia opłaty targowej, określenia dziennej stawki opłaty targowej oraz wyznaczenia inkasentów opłaty targowej i wynagrodzenia za inkaso, natomiast uchwałę w sprawie zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Warnice na lata 2015-2025 wprowadzić w punkcie 15. Przewodniczący poddał te propozycje pod głosowanie Radnym. 13 Radnych opowiedziało się „za” wprowadzeniem dwóch nowych projektów uchwał do porządku obrad. Tym samym numeracja porządku obrad uległa zmianie.

Porządek obrad po zmianach wyglądał następująco:

 

1. Otwarcie obrad.

2. Stwierdzenie quorum.

3. Zgłaszanie zmian do porządku obrad.

4. Przyjęcie protokołu z XIII sesji Rady Gminy Warnice z dnia 06 listopada 2015 roku.

5. Interpelacje i zapytania radnych.

6. (Projekt Nr 64/2015) Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wprowadzenia opłaty targowej, określenia dziennej stawki opłaty targowej oraz wyznaczenia inkasentów opłaty targowej i wynagrodzenia za inkaso.

7. (Projekt Nr 56/2015) Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.

8. (Projekt Nr 57/2015) Podjęcie uchwały w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych.

9. (Projekt Nr 58/2015) Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Warnice.

10. (Projekt Nr 59/2015) Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia "Programu współpracy Gminy Warnice z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2016 rok".

11. (Projekt Nr 60/2015) Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości.

       12. (Projekt Nr 61/2015) Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia, w roku budżetowym 2015, Parafii Rzymskokatolickiej p.w. NMP Matki Kościoła w Warnicach dotacji na zakup materiałów do wykonania prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy remoncie kościoła parafialnego p.w. NMP Matki Kościoła w Warnicach.

      13. (Projekt Nr 62/2015) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie emisji, nabywania, zbywania i wykupu obligacji.

      14. (Projekt Nr 63/2015) Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Warnice na 2015 rok.

15. (Projekt Nr 65/2015) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Warnice na lata 2015-2025.

16. Wolne wnioski, komunikaty i ogłoszenia.

17. Zamknięcie obrad.

 

Ad. 4 Protokół z XIII sesji Rady Gminy Warnice z dnia 06 listopada 2015 roku przyjęto bez odczytywania 12 głosami „za” i 1 osoba „wstrzymała się” od głosu.

 

Ad. 5 Interpelacje i zapytania radnych.

 

Przewodniczący Rady, Pan Marek Brodowski odczytał wniosek rodziców dzieci zamieszkałych w Warnicach od nr 109A do nr 138A, którego inicjatorem był Radny Ryszard Staszewski dotyczący zorganizowania paczek świątecznych dla dzieci z Sołectwa Warnice Przysiółek, nie tylko dla dzieci z Sołectwa Warnice tak, jak zapowiedziała wcześniej Pani Sołtys Teresa Suliga.

 

Przewodniczący Rady zanim oddał głos wnioskodawcy wyraził swoje stanowisko w tej sprawie. Nadmienił, że pieniądze pochodzące z funduszu sołeckiego mają swoje źródło finansowania w podatkach i opłatach lokalnych, dlatego też nikomu nie wolno nimi rozporządzać tylko wg własnego uznania tak, jak w przypadku środków zorganizowanych od sponsorów. Są to pieniądze mieszkańców Gminy, w związku z tym fundusz sołecki należy dzielić tak, aby wszyscy mieszkańcy danego Sołectwa byli zadowoleni. Jeżeli się kogoś pomija i wyłącza z funduszu sołeckiego wg własnych przekonań, to nie jest dobrze. Nie wolno dzielić mieszkańców tylko ze względu na potyczki personalne, związane z niedawnym podziałem Sołectwa Warnice. Na koniec Przewodniczący dodał, że należy przestrzegać zasad współżycia społecznego oraz nie wolno dzielić mieszkańców danego Sołectwa tylko z powodu konfliktów personalnych. Przewodniczący to, co powiedział pozostawił Radnym i Sołtysom do osobistych przemyśleń oraz wyciągnięcia wniosków z całej sprawy.

 

Następnie Przewodniczący Rady udzielił głosu Radnemu Ryszardowi Staszewskiemu, który odczytał treść wiadomości sms, otrzymanej od Pani Sołtys Teresy Suligi. Radny powiedział, że sobie nie życzy takich sytuacji, kiedy chce coś zorganizować na Przysiółku i od razu otrzymuje obraźliwe telefony. Każdy ma zwolenników i przeciwników. Ma dość konfliktu i takiego zachowania Pani Sołtys. Podkreślił, że nie wolno różnie traktować dzieci z innych Sołectw, do niedawna wspólnego Sołectwa. Ponadto nie chce, aby dzieci z Przysiółka czuły się gorsze od dzieci z Warnic i nie otrzymały paczek na Mikołaja w tym roku. Dodał, że swoimi środkami każdy może rozporządzać wg własnego uznania, ale o wspólnych funduszach powinni decydować wszyscy, nie tylko Pani Sołtys. Sam z chęcią pomaga finansowo wszystkim, którzy zwrócą się do niego o pomoc tak, jak np. Szkoła Podstawowa w Starym Przylepie, kiedy chodziło o dofinansowanie tortu na jakąś uroczystość. Pan Ryszard Staszewski powiedział również, że chce, aby ten konflikt zakończył się raz na zawsze. Na zakończenie Radny powiedział, że jeszcze nie wie, co zrobi z otrzymaną wiadomością sms i czy nie zgłosi sprawy odpowiednim służbom oraz poprosił o odpis protokołu z dzisiejszej sesji.

 

Pani Sołtys Teresa Suliga również zabrała głos w tej sprawie. Powiedziała, że otrzymuje telefony, w których jest oczerniana i nieprawdą jest, że za pieniądze sołeckie zostaną zorganizowane paczki na Mikołaja tylko dla dzieci z Sołectwa Warnice. Pani Sołtys uzgodniła z Panią Wójt termin spotkania Mikołajkowego dla dzieci z obu Sołectw, podczas którego zapewniony będzie poczęstunek oraz występ Klownów. Na ten cel Sołectwo Warnice dysponuje kwotą 1.400 zł (tyle kosztują Klowny). Reszta pieniędzy na poczęstunek pochodzi od sponsorów, m.in. Pana Jana Chmielewskiego. Pani Sołtys powiedziała, że owszem napisała sms do Radnego Staszewskiego o odczytanej treści. Ponadto dodała, że Pani Dobrychłop na Zebraniu Wiejskim w Warnicach zarzuciła jej, że co roku nie ma organizowanych paczek na Mikołaja. Oczywiście jest to nieprawdą, bo paczki robione były co roku, głównie za pieniądze od sponsorów (od dwóch lat). Jeżeli rodzice dzieci z Warnic mają możliwość zgromadzenia pieniędzy na ten cel,a pozostałe środki zorganizują od sponsorów i chcą w ten sposób sfinansować paczki, Pani Sołtys nie mogła im tego odmówić. Na wszystkich tablicach ogłoszeń w Sołectwie zostały wywieszone informacje o spotkaniu mikołajkowym oraz o zapisach dzieci na paczki. Pani Sołtys dodała, że jest jej przykro, kiedy cały czas jest oczerniana. Na zakończenie powtórzyła jeszcze raz, że nie dzieli dzieci na lepsze i gorsze, a spotkanie mikołajkowe jest organizowane dla Sołectwa Warnice i Warnice Przysiółek.

 

Przewodniczący Rady zamknął dyskusję stwierdzając, że sprawa znalazła swój finał oraz cieszy się, że dzieci z obu Sołectw otrzymają paczki na Mikołaja.

 

Pani Wójt dodała na koniec, że sprawdziła w uchwale Zebrania Wiejskiego Sołectwa Warnic wydatkowanie środków z funduszu sołeckiego i faktycznie jest zapis, że kwota 1.400 zł, o której mówiła Pani Sołtys jest zarezerwowana na usługę, dlatego nie można jej przeznaczyć na zakup. Niestety jest za późno na zmianę przeznaczenia tych środków i należy je wydać wg planu na usługę. O środkach pochodzących od sponsorów Gmina nie decyduję, tylko osoba za te środki odpowiedzialna.

 

Przerwa w obradach 1240 – 1250.

 

Podczas przerwy obrady opuścił Rady Ryszard Staszewski, natomiast do posiedzenia sesji dołączyła Radna Bożena Molińska. Skład osobowy Rady Gminy nie uległ zatem zmianie. Na 15 radnych uczestniczących w obradach było 13 radnych.

 

Ad. 6 (Projekt Nr 64/2015) Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wprowadzenia opłaty targowej, określenia dziennej stawki opłaty targowej oraz wyznaczenia inkasentów opłaty targowej i wynagrodzenia za inkaso.

 

Przewodniczący Rady odczytał pismo Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej, które wykazało drobne nieprawidłowości w uchwałach Nr XIII/64/2015 w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości i Nr XIII/67/2015 w sprawie wprowadzenia opłaty targowej, określenia dziennej stawki opłaty targowej oraz wyznaczenia inkasentów opłaty targowej i wynagrodzenia za inkaso.

 

Pani Wójt omówiła projekt uchwały. Pomyliliśmy się w górnej stawce podatku od obiektów działalności leczniczej. Chcieliśmy wprowadzić stawkę maksymalną, jednak źle odczytaliśmy górne granice stawek. Poprzednio stawka maksymalna wynosiła 4,70 zł za 1 m2 i taką Rada przyjęła. Jednak stawka urzędowa ustanowiona na przyszły rok wynosi 4,65 za 1 m2 powierzchni, dlatego też zmiana uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości w tym przypadku jest konieczna. Natomiast jeśli chodzi o drugą uchwałę to nikt dotychczas nie zakwestionował nam zapisów zwolnienia podmiotowego, dotyczącego rolników z terenu Gminy Warnice odnośnie opłaty targowej. Dlatego też przygotowany został nowy projekt uchwały, w którym skreśla się zapis zwalniający rolników z uiszczania opłaty targowej.

 

Radny Bogdan Skoczek zapytał, czy nowy zapis skutkuje tym, że rolnicy i wszyscy mieszkańcy Gminy nie będą zwolnieni z uiszczania opłaty targowej.

 

Pani Wójt odpowiedziała, że Nadzór Wojewódzki zarzucił nam, iż zwolnienie rolników z terenu Gminy z uiszczania opłaty targowej nie może mieć podmiotowego charakteru. Mogłoby to być natomiast zwolnienie przedmiotowe. Identyczny zapis mieliśmy w zeszłorocznej uchwale i nikt nam tego nie zakwestionował.

 

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały.

Głosowanie: 13 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały.

Uchwała Nr XIV/73/2015 stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Ad. 7 (Projekt Nr 56/2015) Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.

 

Pani Wójt powiedziała, że w listopadzie br. zmieniła się ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, która nakazuje nam wprowadzenie podatku od nieruchomości niezabudowanych, objętych obszarem rewitalizacji i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym, obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy, zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Taka jest dokładna definicja przedmiotowej nieruchomości. Jest to dość skomplikowane, jednak naszych mieszkańców ta stawka nie będzie dotyczyła, ponieważ miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego posiada tylko plaża w Wierzbnie oraz cmentarz w Barnimiu. Proponujemy zatem wprowadzić stawkę maksymalną w tym zakresie. Natomiast w punkcie drugim projektu uchwały poprawiamy pomyłkę, jaka wynikła w poprzednio podjętej uchwale, o której mowa była w punkcie 6 porządku obrad.

 

Stanowiska komisji:

 

- k. rewizyjna „za”

- k. rolnictwa „za”

- k. socjalna „za”

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały.

Głosowanie: 13 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały.

Uchwała Nr XIV/74/2015 stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Ad. 8 (Projekt Nr 57/2015) Podjęcie uchwały w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych.

 

Kolejny projekt uchwały omówiła Pani Wójt Anna Hackiewicz – Gębska. Wzory formularzy Rada określa corocznie. Zostały one dostosowane do obowiązujących przepisów. Wszystkie załączniki do projektu uchwały są dostępne do wglądu w Biurze Rady.

 

Stanowiska komisji:

 

- k. rewizyjna „za”

- k. rolnictwa „za”

- k. socjalna „za”

Głosowanie: 13 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały.

Uchwała Nr XIV/75/2015 stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

 

Ad. 9 (Projekt Nr 58/2015) Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Warnice.

 

Projekt uchwały omówiła Pani Wójt. Komisja Statutowa pracowała kilka miesięcy nad projektem nowego Statutu Gminy Warnice. Poprzedni Statut nie był dostosowany do dzisiejszych realiów, dlatego też Komisja zdecydowała się utworzyć zupełnie nowy dokument, który będzie współgrał z obecnie obowiązującymi przepisami prawa, będzie czytelny i przejrzysty dla wszystkich. Komisja posiłkowała się dwoma Statutami, Gminy Widuchowa i Gminy Kolbudy, które najbardziej jej odpowiadały. Pani Wójt poprosiła Przewodniczącego Komisji Statutowej o dokładne omówienie projektu uchwały.

 

Przewodniczący Komisji Statutowej, Pan Bogdan Skoczek powiedział, że faktycznie Komisja pracowała dosyć długo na dwóch statutach funkcjonujących w innych gminach. Proces trwał kilka miesięcy z różnych względów. Radca prawny dokładnie przeanalizował treść przygotowanego dokumentu. Pani Radczyni wprowadziła bardzo dużo poprawek do Statutu, dlatego też Komisja spotkała się ponownie. Podczas posiedzenia omówiono naniesione zmiany i jednogłośnie stwierdzono, że pod obrady Rady zostanie skierowany Statut przygotowany bezpośrednio przez Komisję z drobnymi poprawkami przez nią ustanowionymi (bez opinii radczyni). Statut zaproponowany przez Komisję jest przejrzysty, czytelny i zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Jeżeli Rada zagłosuje „za” podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Warnice w takiej formie, w jakiej został przygotowany, wówczas ostatecznie oceni go Nadzór Wojewódzki. Wtedy okaże się, czy zapisy w nim zawarte są zgodne z prawem czy też nie. Mamy jednak nadzieję, że Nadzór utrzyma dokument w mocy.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały.

Głosowanie: 13 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały.

Uchwała Nr XIV/76/2015 stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Ad. 10 (Projekt Nr 59/2015) Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia "Programu współpracy Gminy Warnice z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2016 rok".

 

Pani Wójt zabrała głos w kolejnym punkcie porządku obrad. Przedmiotowy program uchwalany jest corocznie przez Radę. Dopiero w tym roku organizacja z zewnątrz sięgnęła po dodatkowe środki finansowe. Było to stowarzyszenie z Kozielic, które otrzymało od nas dofinansowanie na zadanie dotyczące prowadzenia zajęć sportowych ze sztuk walki w budynku Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Warnicach. Daliśmy im na okres próbny 2.000 zł i z tego co nam wiadomo nie ma żadnych skarg na zajęcia i zakłóceń wynikających z realizacji tego zadania, wszystko przebiega sprawnie. Oczywiście stowarzyszenie zostanie rozliczone z tych środków w odpowiednim terminie. W planie budżetu na przyszły rok zarezerwowane zostały środki w wysokości 15.000 zł (3 x 5.000 zł) na trzy obszary: oświatę i wychowanie, sport i rekreację oraz kulturę. Ubolewamy nad tym, że na terenie Gminy nie ma organizacji pozarządowych, które aktywnie działają i które zechciałyby te pieniądze na zadania dla mieszkańców skonsumować. Mogą to robić wyłącznie stowarzyszenia, których mamy kilka w Gminie. Niestety ich aktywność kończy się na tym, że organizują cokolwiek tylko na własne potrzeby oraz boją się rozliczeń finansowych po wykonaniu zadania. Z programu współpracy zostało usunięte zadanie z zakresu zdrowia, ponieważ w Gminie w ogóle nie ma organizacji, która mogłaby po te środki sięgnąć. Liczymy na to, że nie tylko stowarzyszenia z zewnątrz, ale i nasze zechcą skorzystać z dodatkowych pieniędzy na realizację zadań dla mieszkańców Gminy Warnice.

 

Stanowiska komisji:

 

- k. rewizyjna „za”

- k. rolnictwa „za”

- k. socjalna „za”

 

Radni nie mieli uwag do projektu uchwały.

Głosowanie: 13 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały.

Uchwała Nr XIV/77/2015 stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

Ad. 11 (Projekt Nr 60/2015) Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości.

 

Przedstawiony projekt uchwały jest kontynuacją uchwały dotyczącej wyznaczenia kierunków działania Wójta w sprawie przejęcia oczyszczalni ścieków w miejscowości Reńsko. Nie mogliśmy podjąć tych dwóch uchwał jednocześnie, ponieważ długo trwało wydzielanie działki pod oczyszczalnią. Z wstępnego porozumienia z Agrofirmą Witkowo wynika, że zamienimy dwie drogi śródpolne, które są zaorane i uprawiane przez Agrofirmę w obrębie Dębica o łącznej powierzchni 0,68 ha na działkę pod oczyszczalnią o powierzchni 0,7235 ha. W związku z przejęciem od 01 stycznia 2016 r. oczyszczalni ścieków w Reńsku, musimy odkupić od Agrofirmy Witkowo transformator, który opiewa na kwotę 20.000 zł. To zobowiązanie musimy uregulować do końca czerwca przyszłego roku.

 

Stanowiska komisji:

 

- k. rewizyjna „za”

- k. rolnictwa „za”

- k. socjalna „za”

 

Radni nie mieli uwag do projektu uchwały.

Głosowanie: 13 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały.

Uchwała Nr XIV/78/2015 stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

 

Ad. 12 (Projekt Nr 61/2015) Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia, w roku budżetowym 2015, Parafii Rzymskokatolickiej p.w. NMP Matki Kościoła w Warnicach dotacji na zakup materiałów do wykonania prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy remoncie kościoła parafialnego p.w. NMP Matki Kościoła w Warnicach.

 

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej odczytał opinię do przedmiotowego projektu uchwały, która stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

 

Pani Wójt poinformowała radnych, że to już 4 rok, kiedy Gmina udziela parafii z naszego terenu dotacji na ratowanie zabytków w kwocie 20.000 zł. W związku z tym, że mamy dwie parafie uzgodniliśmy z Księżmi, że co drugi rok każda parafia otrzyma tę samą kwotę dotacji. Właścicielami zabytków na terenie naszej Gminy są wyłącznie parafie. Prace poświęcone na ratowanie zabytków są bardzo kosztowne, a kwota pomocy z naszej strony stanowi tylko kroplę w morzu potrzeb. W wersji pierwotnej proboszcz parafii w Warnicach miał w zamyśle wykonanie tylko ogrzewania w Kościele. Jednak konserwator zabytków nakazał mu przywrócenie posadzce wyglądu pierwotnego (znajdowała się kilkadziesiąt centymetrów niżej). W związku z tym przy okazji prac nad ogrzewaniem należy również wymienić posadzkę w całym Kościele. Dlatego też środki finansowe pochodzące z dotacji pozwolą Księdzu sfinansować zakup płytek na nową posadzkę. Ksiądz proboszcz zobowiązał się, że do końca przyszłego roku zakończy prace remontowe w Kościele oraz podda się kontroli zakupów dokonanych przy tym remoncie.

Radny Łukasz Makowski zapytał, czy to ogrzewanie w Kościele jest tak bardzo potrzebne na chwilę obecną. Według niego są Kościoły w o wiele gorszym stanie technicznym, jak np. Kościół w Zaborsku, w Obrytej, gdzie potrzeby remontowe są pilniejsze, natomiast sprawa ogrzewania Kościoła w Warnicach jest zbędna i nie wpłynie na bezpieczeństwo ludzi przebywających w Kościele.

 

Pani Wójt odpowiedziała, że dla proboszcza z Warnic jest to sprawa priorytetowa, ponieważ pozostałe Kościoły w jego parafii nie wymagają gruntownych remontów na chwilę obecną. Tak się stało, że w tym roku dotacja przypada na parafię w Warnicach, dlatego też Ksiądz zdecydował o odpowiednim przeznaczeniu tych środków właśnie na budowę ogrzewania, centralnego odkurzacza oraz przebudowę posadzki. Poza tym dwa lata temu Rada Gminy przyznała proboszczowi z Warnic dotację na sporządzenie dokumentacji na remont Kościoła w Warnicach, który przypada właśnie na bieżący rok.

 

Radny Łukasz Makowski dodał, że parafia w Starym Przylepie ma więcej Kościołów niż parafia w Warnicach i dodatkowe środki finansowane powinny zostać sprawiedliwie rozdzielone.

 

Pani Wójt odpowiedziała, że o przeznaczeniu tej kwoty w takiej formie, a nie innej zadecydowali Księża. Odbyło się to między nimi w formie umowy dżentelmeńskiej.

 

Radny Łukasz Makowski powiedział, że remont Kościoła w Starym Przylepie sfinansowali głównie mieszkańcy parafii. Nadal potrzebnych jest sporo środków na kolejne prace.

 

Pani Wójt dodała, że proboszcz ze Starego Przylepu w ubiegłym roku zadecydował, że całą dotację przeznaczy na ratowanie Kościoła w Wierzbnie, któremu groziło zawalenie. Poza tym tylko proboszcz z Warnic złożył w Gminie wniosek o udzielenie dotacji. Pani Wójt na zakończenie powiedziała, że nie zamierza mieszać się w ustalenia Księży i skoro w taki sposób zdecydowali o przeznaczeniu środków na ratowanie zabytków, należy tę decyzję uszanować. Zadaniem Wójta Gminy jest jedynie rozliczenie Księdza z otrzymanej dotacji.

Głosowanie: 10 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały, 2 osoby były „przeciw”, natomiast 1 osoba „wstrzymała się” od głosu.

Uchwała Nr XIV/79/2015 stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

 

Ad. 13 (Projekt Nr 62/2015) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie emisji, nabywania, zbywania i wykupu obligacji.

 

Skarbnik Gminy przeanalizował kolejny projekt uchwały, który jest kontynuacją uchwały Nr XIII/68/2015 z dnia 6 listopada br. w sprawie zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Warnice na lata 2015-2025. Przedmiotowy projekt dotyczy przesunięcia spłat rat obligacji, które przypadają na przyszły rok w wysokości 300.000 zł. Jednak z powodu niespełnienia przez nas wskaźników, musieliśmy przełożyć termin spłaty tych obligacji na lata 2019-2020. Jeśli Rada Gminy podejmie niniejszą uchwałę, zostanie ona wysłana do banku celem przygotowania nowej umowy dot. obligacji.

 

Radny Bogdan Skoczek powiedział, że poprawiamy tą uchwałą wskaźniki na 2016 rok tak, aby wieloletnia prognoza finansowa była poprawna, ale co dalej np. w 2017 roku?

 

Skarbnik Gminy ustosunkował się do pytania Radnego w następujący sposób: cały okres spłaty zobowiązań Gminy Warnice przypada na 2025 rok. Na to zobowiązanie składają się głównie obligacje, których Gmina nie jest w stanie spłacić w latach 2017-2018. Wynika to z dwóch wskaźników: dopuszczającego i planowanego. Spłata długu jest możliwa tylko w późniejszych latach. Na zakończenie Skarbnik dodał, że wieloletnia prognoza finansowa na przyszły rok była przygotowana w oparciu o tegoroczne wykonanie budżetu przypadające na dzień 30 września 2015 roku.

 

Następnie Skarbnik Gminy oraz Pani Wójt zreferowali prezentację multimedialną pt.: „Obliczanie indywidualnego wskaźnika zadłużenia jednostki samorządu terytorialnego”, przygotowaną przez pracowników Urzędu Gminy, Panią Olgę Silską – Gajb oraz Pana Ireneusza Rożuka.

Głosowanie: 12 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały, a 1 osoba „wstrzymała się” od głosu.

Uchwała Nr XIV/72/2015 stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

 

Ad. 14 (Projekt Nr 63/2015) Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Warnice na 2015 rok.

 

Skarbnik Gminy krótko zreferował przedostatni projekt uchwały. Omówił zaproponowane zmiany w dochodach i wydatkach, przychodach i rozchodach. Na zakończenie dodał, że im bliżej końca roku, tym więcej nas czeka zmian w budżecie.

 

Pani Wójt ustosunkowała się do wypowiedzi Skarbnika. Dodała, że na początku roku zostały zdjęte środki finansowe z wynagrodzeń na oświatę w wysokości 100.000 zł, które teraz należy zwrócić w kwocie 78.000 zł (22.000 zł stanowią oszczędności). Ponadto ustaliliśmy na początku roku, że jeżeli nie będzie dochodów majątkowych, nie będziemy również realizować wydatków majątkowych. Mieliśmy zaplanowaną budowę jednej alejki na cmentarzu w tym roku, ale w związku z tym, że nie wpłynęły kary od Wielkopolskiej Spółki Gazowej do czasu, kiedy można było zrobić przetarg, czyli do września – nie udało się wykonać tego zadania, którego realizację przesunęliśmy na przyszły rok. Kolejną sprawą jest pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, która również w tym roku była zaplanowana na dokumentację związaną z budową oczyszczalni ścieków w miejscowości Barnim. W związku z tym, że mamy duże problemy z wykonawcą tej dokumentacji, który zaproponował nam technologię zupełnie nam nie odpowiadającą, spodziewamy się wypowiedzenia umowy przez firmę. Mimo tego, że mamy już 1 etap dokumentacji za sobą i posiadamy mapy (postępowanie było podzielone na 3 etapy, 1 etap kosztował Gminę 23.000 zł) nie zdecydowaliśmy się wziąć pożyczki z WFOŚ, żeby nie było problemów i okazało się, że musimy ją oddać, kiedy firma wypowie nam umowę. W chwili obecnej czekamy na koncepcję projektową, która ma być gotowa w przyszłym tygodniu. Jeżeli firma wywiąże się z tego, co obiecała w umowie wstępnej, wówczas będzie kontynuowała prace projektowe, które mamy nadzieję zakończą się najpóźniej do końca marca przyszłego roku. Zrobiliśmy również rozeznanie co do firmy, która wygrała przetarg u nas w Gminie najniższą ceną (ustawa jest tak skonstruowana, że trudno jest ominąć ten przepis). Firma ta jest wyłącznym przedstawicielem na Polskę oczyszczalni z technologią złóż zawieszonych oraz wygrywa przetargi w wielu innych gminach. Aby nie robić trudnej sytuacji do budżetu postanowiliśmy 1 transzę za dokumentację zapłacić ze środków własnych Gminy, a jeżeli firma będzie nadal dla nas projektowała, wówczas w każdej chwili będziemy mogli złożyć wniosek o pożyczkę do WFOŚ, dlatego zaplanowaliśmy ją na przyszły rok.

 

Radni nie mieli uwag i pytań do projektu uchwały.

Głosowanie: 11 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały, 2 osoby „wstrzymały się” od głosu.

Uchwała Nr XIV/70/2015 stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

 

Ad. 15 (Projekt Nr 65/2015) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Warnice na lata 2015-2025.

 

Skarbnik Gminy w ostatnim punkcie porządku obrad również zabrał głos. Powiedział, że zmiany w budżecie, jakich dokonuje Rada Gminy, muszą mieć swoje odbicie w wieloletniej prognozie finansowej, w której wiele nie uległo zmianie, głównie poza przesunięciem spłaty obligacji na lata 2019-2020 tak, jak to zostało dokładnie omówione podczas przedstawiania powyższych projektów uchwał.

 

Pani Wójt dodała, że dnia 24.11.2015 r. otrzymaliśmy informację z instytucji zarządzającej RPO w związku z rozbudową bazy OSP w Warnicach oraz zakupem samochodu strażackiego, iż zatwierdzono nam kwotę dofinansowania do wypłaty w wysokości 497.750 zł z 500.000 zł, o które wnioskowaliśmy. Mamy obcięte część dofinansowania za zakup motopompy po oszczędnościach. Cała reszta dofinansowania mamy nadzieję, że zostanie nam wypłacona do końca bieżącego roku.

Głosowanie: 11 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały, 2 osoby „wstrzymały się” od głosu.

Uchwała Nr XIV/71/2015 stanowi załącznik nr 13 do protokołu.

 

Przerwa w obradach 1350-1400.

 

Ad. 16 Wolne wnioski, komunikaty i ogłoszenia.

 

Pani Wójt przedstawiła Radnym kilka najważniejszych informacji z ostatnich trzech tygodni.

 

  • Zostały wytypowane terminy spotkań wigilijnych przypadających w tym roku. Wigilia dla Radnych, Radnych Powiatowych i Sołtysów odbędzie się dnia 18 grudnia br. o godz. 1700 w świetlicy wiejskiej w Barnimiu, na które Pani Wójt serdecznie zaprosiła wszystkich. Na spotkaniu wigilijnym z jasełkami wystąpi Szkoła Podstawowa w Starym Przylepie.

  • Trwają prace związane z konsultacjami Lokalnej Strategii Rozwoju LGD WIR i w tych pracach Gmina aktywnie uczestniczy.

  • Ponadto 18 listopada br. była wichura, która zniszczyła kilka elementów mienia gminnego. Uszkodzone zostały 3 przęsła ogrodzeniowe przy szatni w Warnicach oraz ogrodzenie przy placu zabaw w miejscowości Nowy Przylep. Te szkody zostały już zgłoszone i wycenione, oczywiście otrzymamy za nie odszkodowanie.

  • Zgłosiliśmy już i zostało przyjęte bez uwag usadowienie budynku gospodarczego ze środków funduszu sołeckiego w miejscowości Zaborsko. Zamówienie również zostało już zrobione.

  • Została usunięta awaria w miejscowości Dębica związana z późno zapalającymi się lampami ulicznymi. Okazało się, że awarii uległ zegar sterujący oświetleniem, dlatego konieczna była jego wymiana.

  • Złożyliśmy również zapotrzebowanie do PECu na 500 ton żużlu. Cena materiału nie uległa zmianie.

  • Zgłoszony został przepust w miejscowości Dębica do Zarządu Dróg Powiatowych w Pyrzycach z opisem, jakie rozwiązanie naszym zdaniem należy zastosować, żeby ciężkie samochody i sprzęt rolniczy nie przejeżdżały przez miejscowość. W chwili obecnej czekamy na odpowiedź w tej sprawie.

  • Ponadto Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska na podstawie porozumienia stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w obszarze NATURA 2000 dla przedsięwzięcia polegającego na budowie 11 domów rekreacyjnych z przylegającą wiatą garażową na terenie działek 513/1 i 513/2, położonych w obrębie ewidencyjnym Wierzbno. W związku z tym w przyszłym roku rozpocznie się budowa. Inwestor jest już przygotowany,czeka tylko na wydanie warunków zabudowy. Mamy nadzieję, że ta inwestycja podniesie rangę miejscowości oraz przyniesie pożytek Gminie.

  • Wyjaśniona została również sprawa nierzetelnego (zdaniem radnych) wykonania usługi związanej z przeprowadzeniem przeglądów kominiarskich w budynku mieszkalnym wielorodzinnym nr 60E w Warnicach. Kominiarz stawił się w Urzędzie na nasze wezwanie. Na spotkanie przyniósł potwierdzenie przez jednego z mieszkańców budynku, Pana Szynkiewicza, że wykonał usługę, w związku z czym zarzut radnych okazał się bezpodstawny.

  • Na cmentarzu w Warnicach dokonano kradzieży 35 drzewek. Sprawa została natychmiast zgłoszona na policję. Prawdopodobnie część drzewek została wykopana i wywieziona z cmentarza w biały dzień.

  • Poza tym Gmina sprzedała mieszkanie dla najemcy, Pana Henryka Trzcińskiego w miejscowości Barnim.

 

Następnie Pani Wójt szczegółowo zreferowała prezentację multimedialną pt.: „Sposoby naliczania opłat za gospodarowanie odpadami w gminach województwa zachodniopomorskiego”.

 

Pytania i uwagi do prezentacji.

 

Pani Sołtys Teresa Suliga zapytała co z osobami, które są zameldowane, a tłumaczą się, że nie przebywają w miejscu zameldowania. Czy takie sytuacje są sprawdzane w jakiś sposób.

 

Pani Wójt odpowiedziała, że z powodu tego, że trudno jest takie przypadki wyłapać, zastanawiamy się nad wprowadzeniem opłaty od osoby, która jest zameldowana, a nie zamieszkuje danej nieruchomości (studenci, osoby pracujące nielegalnie za granicą). System jest na tyle nieszczelny, że o ile od studenta mieszkającego w akademiku można zażądać zaświadczenia, że tam mieszka, to już od osoby pracującej nielegalnie za granicą takiego zaświadczenia nie uzyskamy.

 

Komendant Straży Gminnej dodał, że posiada ze Związku Gmin Dolnej Odry wykaz wszystkich nieruchomości jakie zostały zgłoszone oraz ilość osób zgłoszonych do systemu śmieciowego z poszczególnych nieruchomości. Mamy również wykaz osób zameldowanych na terenie Gminy Warnice. W chwili obecnej wraz z Panią Moniką Ostrowską oraz Panią Ireną Michno weryfikujemy na zasadzie sprawdzania ilość osób zadeklarowanych z ilością osób zameldowanych. Jeżeli znajdujemy jakiekolwiek różnice, staramy się docierać do takich osób bezpośrednio. Kolejno weryfikacji będą podlegać następujące miejscowości: Warnice, Wierzbno, Obryta, Nowy Przylep, Kłęby.

 

Sołtys Edward Owczarek powiedział, że jeśli ściągalność zaległości byłaby większa, nie potrzebna byłaby podwyżka opłat za śmieci, jaką Związek zapowiedział na przyszły rok. Ta zmiana oczywiście uderzy tylko i wyłącznie w osoby, które regularnie płacą za śmieci.

 

Pani Wójt dodała, że będzie dążyła do tego, aby ściągalność zaległości była na poziomie 95%. To jest priorytet. Poza tym problem zaległości nie dotyczy tylko naszej Gminy, ale również wielu innych. Faktem jest, że po zmianie ustawy ściągalność zaległości z tytułu opłat za odpady komunalne wzrosła z 30% do 11%, co stanowi bardzo dobry wynik mimo wszystko.

 

Radny Powiatowy, Pan Artur Pniewski zapytał, czy jest wiadomy Pani Wójt wniosek złożony przez jego osobę na komisji rozwoju i rolnictwa, która odbyła się na początku listopada, dotyczący tematu inkasa otrzymywanego przez Sołtysów. Został złożony oficjalny, słowny wniosek w tej sprawie. Termin na jego odpowiedź mija w przyszłym tygodniu. Radny zaznaczył, że nie chciałby, aby ten wniosek i kolejne były przez Urząd Gminy przeciągane. Poza tym miał on zostać rozpatrzony na obecnej sesji.

 

Pani Wójt odpowiedziała, że to sprawdzi i jeżeli wniosek faktycznie został złożony, wyjaśni sprawę.

 

Radny Artur Pniewski zaznaczył, że przedmiotowy wniosek był ujęty w protokole z komisji.

 

Przewodniczący komisji rolnictwa, Radny Zygmunt Kijowski potwierdził ten fakt.

 

Przewodniczący Rady zabrał głos w tej sprawie. Przeprosił Radnego Powiatowej, Pana Artura Pniewskiego za swoje przeoczenie i powiedział, że oczywiście w dniu dzisiejszym otrzymał od pracownicy Urzędu Gminy, Pani Katarzyny Ostrowskiej przygotowaną odpowiedź na niniejszy wniosek dla Pana Artura Pniewskiego.

 

Pan Artur Pniewski złożył oficjalny wniosek do Przewodniczącego Rady Gminy, aby doprowadzić do podziału funduszu sołeckiego. Skoro Radni doprowadzili do podziału Sołectwa Warnice na dwa odrębne w drodze uchwały, mogą również podzielić fundusz sołecki, który do niedawna był wspólny. Rada jest organem stanowiącym, a Wójt organem wykonawczym, to znaczy, że jeżeli Radni w drodze uchwały przegłosują pomysł, Wójt będzie musiał to wykonać.

 

Na zakończenie Pani Teresa Suliga zwróciła się do Pana Artura Pniewskiego w imieniu wszystkich Sołtysów z pytaniem, do czego konkretnie jest mu potrzebna informacja o wysokości inkasa pobieranego przez nich. Dodała również, że przed podziałem Sołectwa Warnice była mowa o tym, że Przysiółek nie otrzyma żadnych pieniędzy z funduszu sołeckiego na przyszły rok. Swoją wypowiedź podsumowała zdaniem, że znowu w kwestii finansów zaczyna się problem.

 

Ad. 17 W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący Rady zamknął posiedzenie XIV sesji o godz. 14:40.

 

Przewodniczący Rady

Marek Brodowski

Protokołowała: Irena Michno

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Katarzyna Ostrowska 08-01-2016 07:19
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Katarzyna Ostrowska 08-01-2016
Ostatnia aktualizacja: Katarzyna Ostrowska 08-01-2016 07:20