Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Warnice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół Nr IX sesji Rady Gminy Warnice z dnia 29 maja 2015 roku

Protokół

IX Sesji

Rady Gminy Warnice

z dnia 29 maja 2015 roku

(posiedzenie Rady Gminy w Domu Strażaka w Warnicach)

 

Obrady IX Sesji Rady Gminy Warnice VII kadencji otworzył o godz. 11:00 Przewodniczący Rady Gminy, Pan Marek Brodowski stwierdzając jednocześnie quorum, uprawniające Radę do podejmowania uchwał. W obradach uczestniczyli: Wójt Gminy Warnice, Pani Anna Hackiewicz-Gębska, Zastępca Wójta, Pan Waldemar Lubiński, Skarbnik Gminy, Pan Ryszard Ligocki oraz radni powiatowi i sołtysi (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 1 do protokołu). W posiedzeniu uczestniczyło 14 radnych (lista obecności radnych stanowi załącznik nr 2 do protokołu).

 

Ad. 1, 2

j.w.

Ad. 3 Wójt Gminy Warnice, Pani Anna Hackiewicz-Gębska złożyła wniosek o następujące zmiany do porządku obrad: wycofanie punktu 7 (na wniosek Wiceprzewodniczącego Rady Gminy, Pana Bogdana Skoczka) i skierowanie go pod obrady Rady na X sesję, która odbędzie się 26 czerwca 2015 r., wprowadzenie w miejsce punktu 7 projektu nr 35/2015 zmieniającego uchwałę w sprawie zasad i trybu korzystania z gminnego boiska sportowego w Warnicach. Tym samym numeracja porządku obrad nie uległa zmianie.

Porządek obrad po zmianach wyglądał następująco:

1. Otwarcie obrad.

2. Stwierdzenie quorum.

3. Zgłaszanie zmian do porządku obrad.

4. Przyjęcie protokołu z VIII sesji Rady Gminy Warnice z dnia 30 kwietnia 2015 r.

5. Informacja Wójta z prac pomiędzy sesjami.

6. Interpelacje i zapytania radnych.

7. (Projekt Nr 35/2015) Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zasad i trybu korzystania z gminnego boiska sportowego w Warnicach.

8. (Projekt Nr 29/2015) Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze.

9. (Projekt Nr 30/2015) Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie w drodze komunalizacji na rzecz Gminy Warnice nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa położonych w obrębie Warnice.

10. (Projekt Nr 31/2015) Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia woli kontynuacji członkostwa Gminy Warnice w lokalnej grupie rybackiej Stowarzyszeniu „Sieja” w Marianowie.

11. (Projekt Nr 32/2015) Podjęcie uchwały w sprawie powołania doraźnej Komisji Statutowej Rady Gminy Warnice.

12. (Projekt Nr 33/2015) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany planu pracy Rady Gminy Warnice na 2015 rok.

13. (Projekt Nr 34/2015) Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Warnice na 2015 rok.

14. Wolne wnioski, komunikaty i ogłoszenia.

15. Zamknięcie obrad.

Ad. 4 Protokół z VIII sesji Rady Gminy Warnice z dnia 30 kwietnia 2015 roku przyjęto 13 głosami „za”, 1 głos był „wstrzymujący”.

Ad. 5 Wójt Gminy Warnice, Pani Anna Hackiewicz - Gębska przedstawiła informację z prac pomiędzy sesjami. (Informacja stanowi załącznik nr 3 do protokołu).

Pani Wójt ponadto poinformowała Radnych, iż o godz. 1200 będzie musiała opuścić obrady wraz z radnym powiatowym, Panem Arturem Pniewskim, ponieważ wyjeżdzają do Baniewic na prezentację Kontraktu Samorządowego, który dotyczy koncepcji rozwoju Gminy Warnice przez najbliższe 6 lat.

Pani Wójt wręczyła radnym i sołtysom podziękowania za pomoc przy organizacji V Warnickiego Pikniku Rodzinnego.

Radny Piotr Piwoni zapytał Panią Wójt na jakim etapie jest sprawa odnośnie przyłącza energetycznego w miejscowości Nowy Przylep, ponieważ wniosek o jego utworzenie został już złożony.

Pani Wójt odpowiedziała, że sprawa jest w toku i zrobienie przyłącza od momentu złożenia wniosku do jego realizacji potrwa około 6-7 miesięcy.

Ad. 6 Interpelacje i zapytania radnych.

Przewodniczący Rady zadecydował, że w związku z tym, iż Pani Wójt wraz z radnym powiatowym są zobowiązani opuścić obrady sesji przed jej zakończeniem, w tym punkcie porządku obrad zostanie rozpatrzony wniosek Pana Artura Pniewskiego, który wpłynął do Rady Gminy dnia 11 maja br. i został już przedyskutowany na komisjach. (Wniosek stanowi załącznik nr 4 do protokołu).

Przewodniczący Rady odczytał wniosek, który jest zgodny z prawem i ze Statutem Gminy. W gestii Rady Gminy i Pani Wójt leży utworzenie nowej jednostki pomocniczej.

Przewodniczący Rady udzielił głosu wnioskodawcy, Panu Arturowi Pniewskiemu, który powiedział, że ewentualnie może odpowiedzieć na pytania dotyczące wniosku.

Przewodniczący Rady udzielił głosu Radnemu, Panu Bogdanowi Skoczkowi, który zaproponował rozwiązanie najmniej bolesne i racjonalne dla mieszkańców. Mianowicie podział funduszu sołeckiego Warnic proporcjonalnie do ilości mieszkańców Warnic A i Warnic B oraz z tego tytułu zmianę statutu sołectwa. Radny Bogdan Skoczek poprosił Panią Wójt o opinię rady prawnego w tej sprawie. Opinia będzie gotowa po 08 czerwca br. Rada Gminy nie chce wpływać na decyzję mieszkańców, od których woli zależy utworzenie nowego sołectwa. Ponadto Radny, Pan Bogdan Skoczek poinformował wszystkich, iż wstępnie rozmawiał z Panem Arturem Pniewskim o tego typu rozwiązaniu sytuacji. Wnioskodawca jest w stanie przychylić się do tej propozycji.

Przewodniczący Rady poinformował wszystkich, że Rada nie wszczyna procedury uchwałodawczej oraz czeka na opinię radcy prawnego w tej sprawie.

Wójt Gminy Warnice, Pani Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że na jej wniosek sołtys sołectwa Warnice zwołał zebranie wiejskie w sprawie przedmiotowego wniosku dnia 09 czerwca br. o godz.1800. Konieczne jest przeprowadzenie konsultacji społecznych w formie referendum, czyli głosowania. Ponadto we wniosku radnego powiatowego jest jedno zdanie nieprawdziwe. Sołectwo Warnice faktycznie nie wykorzystało środków z funduszu sołeckiego w 100%, ale nie było w tym niczyjej winy. Sołectwo Warnice z funduszu sołeckiego przeznaczyło środki na zrobienie przyłącza elektrycznego na boisku sportowym w Przysiółku (Warnice B). Enea od marca do końca 2014 roku niestety nie wywiązała się z obietnic i nie utworzyła skrzynki elektrycznej. Pani Wójt zdecydowała, że w takim stanie rzeczy ze środków własnych budżetu Gminy zostaną pokryte koszty związane z przyłączem elektrycznym w następnym roku. Dlatego sołectwo nie wykorzystało wszystkich środków z funduszu sołeciego, na co sołtys miejscowości Warnice nie miał żadnego wpływu. Ponadto Pani Wójt powiedziała, że jeśli mieszkańcy opowiedzą się za utworzeniem nowego sołectwa to przychyli się do tej decyzji. Nowe sołectwo pn. „Przysiółek” zyskałoby dzięki podziałowi Warnic więcej pieniędzy na inwestycje. Pani Wójt jest zdania, iż utworzenie nowego sołectwa „Przysiółek” powinno nastąpić po upływie obecnej kadencji.

Zastępca Wójta, Pan Waldemar Lubiński powiedział, że opinia radcy w sprawie propozycji Pana Bogdana Skoczka prawdopodobnie będzie negatywna. Statut sołectwa stanowi akt niższego rzędu w stosunku do ustawy o funduszu sołeckim. Ustawa wprost określa, kto decyduje o podziale środków pieniężnych na dany rok. Gdyby nastąpiła zmiana zapisu w statucie, Nadzór Wojewódzki by go zakwestionował. Na zakończenie Zastępca Wójta powiedział, że temat podziału sołectwa Warnice powinien się rozpocząć od konsultacji z mieszkańcami (zebrania wiejskiego). Jeśli mieszkańcy opowiedzą się za utworzeniem nowego sołectwa, powinno to nastąpić z nowa kadencją.

Radny Ryszard Staszewski zabrał głos. Powiedział, że trzeba ludziom mówić prawdę. Kiedy powstanie nowe sołectwo nikt nie będzie musiał wymieniać dowodów osobistych i innych dokumentów. Nikt nie chce zmieniać sołtysa i robić zamieszania. Sołectwo chce tylko dysponować swoimi środkami. Do tej pory Przysiółek raz na 3 lata dostawał 22 tysiące złotych. Gdyby doszło do utworzenia nowego sołectwa, Przysiółek co roku miałby fundusz w wysokości 11 tysięcy złotych. Pan Radny powiedział, że nie wiolno buntować ludzi przeciwko komuś. Każdy ma zwolenników i przeciwników, ale nie można mówić ludziom nieprawdy.

Przewodniczący Rady powiedział, że rozmowa dotyczy utworzenia nowego sołectwa, a nie potyczek personalnych. Prosił, aby wypowiadający się nie brnęli w insynuacje.

Wójt Gminy Warnice, Pani Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że środki dla nowego sołectwa zostały oszacowane proporcjonalnie do ilości mieszkańców Warnic. Jednak po konsultacjach z Urzędem Wojewódzkim okazało się, że do tej kwoty, która została obliczona należy dodać stawkę bazową oraz jeśli nowe sołectwo zostanie utworzone to cała pula funduszu sołeckiego z tego powodu się zwiększy.

Następnie głos zabrała Pani Teresa Suliga, sołtys miejscowości Warnice. Pani sołtys powiedziała, że jest jej przykro, ponieważ została oczerniona. O wydatkowaniu środków z funduszu sołeckiego zawsze decydowali mieszkańcy oraz rada sołecka. Odkąd została sołtysem dysponowała środkami po równo dla każdej wioski (Warnice A, B i C) co roku. Pani sołtys powiedziała, że ma żal do radnego powiatowego, Pana Artura Pniewskiego oraz radnego Ryszarda Staszewskiego o to, że złożyli wniosek o utworzenie nowego sołectwa bez wcześniejszych konsultacji z mieszkańcami. Można było załatwić to w inny sposób. Zwołać zebranie wiejskie, przedstawić mieszkańcom plusy i minusy tego pomysłu i dopiero podjąć decyzję o wniosku.

Przewodniczący Rady powiedział, że najlepiej będzie przełożyć tego typu dyskusje na zebranie wiejskie, na którym społeczeństwo rozstrzygnie, w jakim kierunku Gmina pójdzie z sołectwem.

Głos zabrał Pan Artur Pniewski. Powiedział, że co trzy lata Przysiółek otrzymywał 28 tysięcy złotych. W tej chwili może to być kwota rzędu 45 tysięcy złotych przez 4 lata, czyli o 17 tysięcy więcej. Ponadto powiedział, że wniosek przez niego złożony jest wiążący i Rada po konsultacjach społecznych musi w tej sprawie podjąć uchwałę. O takich sprawach, jak utworzenie nowego sołectwa nie decyduje zebranie wiejskie, czy referendum.

Przewodniczący Rady powiedział, że konsultacje społeczne są wiążące i istotne w sprawie.

Zastępca Wójta powiedział, że Radni podejmą taką decyzję, jakiej oczekują mieszkańcy.

Na zakończenie Radny Bogdan Skoczek powiedział, że jeżeli mieszkańcy faktycznie chcą zmian, niech opowiedzą się ewentualnie od kiedy miałyby one wejść w życie.

Przewodniczący Rady ogłosił 10 minut przerwy, podczas której obrady opuścili Wójt Gminy Warnice, Pani Anna Hackiewicz-Gębska oraz radny powiatowy, Pan Artur Pniewski.

O godz.1210 wznowiono obrady.

Przewodniczący Rady zadał dwa pytania Zastępcy Wójta.

1) Jeżeli jest sporządzana dokumentacja projektowa w sprawie modernizacji oczyszczalni ścieków czy można podłączyć pod ten projekt dodatkowo dokumentacji projektowej na podłączenie kanalizacji od cmentarza w Barnimie w kierunku Pyrzyc.

Zastępca Wójta odpowiedział, że na dzień dzisiejszy takiej dokumentacji nie ma, jednak trwają prace nad nią. Ponadto Zastępca Wójta wie o tym, że problem kanalizacji w Barnimiu istnieje, ponieważ mieszkańcy zgłaszali się do niego w tej sprawie. Pewne jest, że po wybudowaniu zmodernizowanej oczyszczalni ścieków będą sukcesywnie wykonywane przyłącza kanalizacyjne. Ten proces może potrwać około 3 lata.

2) Na terenie Barnima (spółdzielni mieszkaniowej) przy drodze powiatowej jest działka Agencji Nieruchomości Rolnych, na której mieszkańcy okolicznych posesji zostawiają samochody. Ta nieruchomość służy jako parking dla mieszkańców. Czy istnieje możliwość, aby Agencja przekazała Gminie tę nieruchomość. Wówczas Gmina wydzierżawiłaby mieszkańcom miejsca postojowe i sprawa zostałaby zamknięta.

Zastępca Wójta odpowiedział, że Gmina zwróci się do Agencji Nieruchomości Rolnych z pismem o przejęcie przedmiotowej działki w drodze komunlizacji.

Radny Piotr Piwoni zapytał, czy istnieje możliwość naprawienia dachu na wiacie przystankowej w Nowym Przylepie (III kolonia).

Zastępca Wójta odpowiedział, że w drugiej połowie roku wiaty przystankowe będą naprawiane lub wymieniane na nowe. W chwili obecnej Gmina musi zakończyć inwestycje, które są w toku.

Radna Bożena Molińska zgłosiła, że mieszkańcy Placu Zgody w Warnicach skarżą się na to, że właściciele psów wyprowadzanych na tym terenie nie sprzątają po nich. Czy jest możliwość podjęcia jakichś działań, które poprawią tę sytuację.

Zastępca Wójta odpowiedział, że może w to miejsce zadysponować Strażnika Gminnego, jednak to raczej nie przyniesie efektu.

Ad. 7 Projekt nr 35/2015 zmieniający uchwałę w sprawie zasad i trybu korzystania z gminnego boiska sportowego w Warnicach krótko omówił Zastępca Wójta, Pan Waldemar Lubiński. Wydział Nadzoru i Kontroli ZUW w Szczecinie zakwestionował zapis wyrazów w § 3 „bez prawa zwrotu”, stąd prośba o skreślenie tych wyrazów w regulaminie. Radni nie mięli pytań do projektu uchwały.

Głosowanie: 14 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały.

Uchwała Nr IX/49/2015 stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

Ad. 8 Kolejny projekt uchwały omówił Zastępca Wójta. Po kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie zaproponowano, aby Gmina podjęła uchwałę o szczegółowych warunkach przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze na czas nieokreślony. Dotychczas stawki opłat były corocznie regulowane zarządzeniem.Wysokość stawek nie ulega zmianie. Jest to drobna zmiana porządkowa, która wymaga wprowadzenia.

Stanowiska komisji:

- k. rewizyjna „za”

- k. rolnictwa „za”

- k. socjalna „za”

Głosowanie: 14 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały.

Uchwała Nr IX/43/2015 stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Ad. 9 Zastępca Wójta omówił projekt uchwały nr 30/2015. Komunalizacja nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa na rzecz Gminy Warnice dotyczy trzech działek, o które Gmina dotychczas dbała. Jest to pas drogowy, tzw. „żużlówka” (miejsca parkingowe po lewej stronie w drodze na boisko sportowe w Warnicach) oraz dwie działki w miejscowości Warnice B (Przysiółek, teren po byłej wąskotorówce).

Stanowiska komisji:

- k. rewizyjna „za”

- k. rolnictwa „za”

- k. socjalna „za”

Głosowanie: 14 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały.

Uchwała Nr IX/44/2015 stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

Ad. 10 Projekt uchwały nr 31/2015 omówił Zastępca Wójta. Uchwała wynika z woli kontynuowania członkostwa Gminy Warnice w LGR Stowarzyszeniu „Sieja”. Chodzi o to, aby utrzymać dotychczas funkcjonujące biuro do czasu realizacji kolejnych projektów. Chwilowo będzie ograniczone zatrudnienie w LGR. Składka do Stowarzyszenia, jaką Gmina płaci corocznie wynosi 1 zł od mieszkańca. W poprzednim okresie programowania Gmina Warnice za pomocą funduszy LGR „Sieja” zrealizowała 1 duży i 2 małe projekty. Warto pozostać w takiej konfiguracji, ponieważ przyniosła ona Gminie duże korzyści.

Stanowiska komisji:

- k. rewizyjna „za”

- k. rolnictwa „za”

- k. socjalna „za”

Głosowanie: 14 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały.

Uchwała Nr IX/45/2015 stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

Ad. 11 Projekt uchwały w sprawie powołania Komisji Statutowej wynika ze zmian, jakich wymaga Statut Gminy. Kontrola RIO wykazała, że w Statucie Gminy Warnice istnieje zapis zezwalający Sołectwom na posiadanie rachunku bankowego, co jest sprzeczne z obowiązującym prawem, stąd wyeliminowanie tego zapisu jest konieczne. Ponadto Statut Gminy trzeba dostosować do obowiązujących przepisów, stąd niezbędne jest powołanie właściwej Komisji do realizacji tego zadania.

Przewodniczący Rady zaproponował autopoprawkę w punkcie 2 §2 z „Komisja jest zobowiązana zakończyć pracę w terminie do 3 miesięcy od dnia jej powołania...” na „Komisja jest zobowiązana zakończyć pracę w terminie do 4 miesięcy od dnia jej powołania...”

Komisja została powołana w następującym składzie osobowym:

  1. Bogdan Skoczek – przewodniczący,

  2. Łukasz Makowski – członek,

  3. Maciej Banicki – członek,

  4. Grzegorz Nizio – członek,

  5. Piotr Piwoni – członek.

Za zamknięciem listy kandydatów na członków doraźnej Komisji Statutowej Rady Gminy Warnice głosowało 14 radnych.

Za wyborem na przewodniczącego Komisji Pana Bogdana Skoczka głosowało 14 radnych.

Głosowanie: 14 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały z jedną autopoprawką.

Uchwała Nr IX/46/2015 stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

Ad. 12 Zmiana planu pracy Rady Gminy Warnice wynika z wniosku Przewodniczącego Rady, który zaplanował na dzień 26 czerwca br. wyjazd integracyjny dla Radnych, Radnych Powiatowych i Sołtysów do Gospodarstwa Agroturystycznego w Wiechowie. Pierwotny plan zakładał, że sesja absolutoryjna odbędzie się dnia 30-go czerwca br., jednak zostanie ona przełożona na dzień 26 czerwca 2015 roku (piątek). Przewodniczący zaprosił wszystkich na wyjazd.

Głosowanie: 14 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały.

Uchwała Nr IX/47/2015 stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

Ad. 13 Ostatni projekt uchwały nr 34/2015 w sprawie zmian w budżecie Gminy Warnice na 2015 rok omówił Skarbnik Gminy. Zmiana wynika z tego, iż tak jak Pani Wójt sugerowała na poprzednich sesjach LGD Ziemia Pyrzycka z dniem 30 czerwca br.kończy swoją działalność, w związku z czym konieczne jest zapłacenie podwyższonej składki na spłatę kredytu LGD, umożliwiającej zamknięcie biura. Kwota 20 tys. złotych nie była zaplanowana w budżecie.

Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.

Głosowanie: 14 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały.

Uchwała Nr IX/48/2015 stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

Ad. 14 Wolne wnioski, komunikaty i ogłoszenia.

Przewodniczący Rady jeszcze raz zaprosił wszystkich na wyjazd, który odbędzie się po sesji czerwcowej. Ponadto Pan Przewodniczący odczytał pismo Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Bogdana Borusewicza, które stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.

O godz.1230 obrady opuścili radna Małgorzata Jakrzewska i sołtys m. Zaborsko, Pan Sławomir Śpiewak.

O godz.1240 obrady opuściła radna Małgorzata Brząkała.

Zastępca Wójta zabrał głos w wolnych wnioskach. Podziękował Panu Waldemarowi Kienigowi za rozgarnięcie własnym sprzętem 200 ton piasku. Ponadto poinformował wszystkich, iż dobiegają końca rozmowy z Agrofirmą Witkowo o przejęcie przez Gminę oczyszczalni ścieków w Reńsku. W toku jest również sprawa dot.zwrotu kosztów remontu Domu Strażaka, które Gmina poniosła na rzecz funkcjonującej w tymże budynku Poczty Polskiej.Tę sprawę na chwilę obecną przejęła centrala w Warszawie.Zastępca Wójta powiedział również o użyczeniu samochodu strażackiego dla Państwowej Straży Pożarnej w Pyrzycach na kilka dni oraz nieprzyjemnościach ze strony strażaków z OSP Warnice, jakich doświadczył wraz z Panią Wójt. Takie zachowanie ze strony OSP Warnice nie powinno mieć miejsca. Na zakończenie Zastępca Wójta dodał, iż istnieje szansa, że Obryta otrzyma od Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego dofinansowanie na zakup poduszki ratowniczej.

Następnie głos zabrała Pani Teresa Suliga, sołtys m.Warnice. Zaprosiła radnych do wzięcia udziału w zebraniu wiejskim oraz poruszyła kwestię wykoszenia terenu przy posesji Pani Dobiszewskiej na Przysiółku. Mieszkańcy Warnic buntują się przeciwko takiemu zachowaniu, bo skoro Gmina wykasza trawę przed prywatną posesją Pani Dobiszewskiej, równie dobrze może wykaszać trawniki wszystkim mieszkańcom.

Radny Ryszard Staszewski powiedział, że osobiście poprosił Pana Wójta, aby pracownik gminny wykosił trawę przy posesjach osób, u których nie jest ona skoszona. Zastępca Wójta się zgodził i przydzielił jednego pracownika na Przysiółek. Pracownik ten dostał polecenie, aby wykosić trawę u wszystkich mieszkańców, którzy tego potrzebują. Faktycznie wykosił trawę również u Pani Dobiszewskiej, ale to nie powinno dla nikogo stanowić problemu.

Zastępca Wójta powiedział, że o tej sytuacji dowiedział się po fakcie. Tylko w jednym przypadku wyraża zgodę na koszenie trawy przy prywatnej posesji, mianowicie przy budynku gminnym, wynajmowanym przez Pana Muskałę, który fizycznie tam nie przebywa.

Radny Grzegorz Pieńkowski powiedział, że nie ma w tej chwili przepisu, który bezpośrednio nakłada obowiązek sprzątania terenu przy własnej posesji.

Pani Teresa Suliga powiedziała, że albo Gmina będzie wykaszała trawę przy posesjach wszystkim mieszkańcom, albo nikomu.

Radny Grzegorz Nizio powiedział, aby nikt nie narzucał Wójtowi Gminytego co ma robić, a czego nie.

Przewodniczący Rady powiedział, że w świetle przepisów ustawy o porządku i czystości oraz uchwały Rady Gminy każdy właściciel posesji ma obowiązek porządkowania własnego terenu. Przewodniczący Rady powiedział, że takie sprawy trzeba rozstrzygać indywidualnie i tam gdzie dana osoba nie ma możliwości wykoszenia terenu przed własną posesją, Gmina w drodze wyjątku może pomóc takiej osobie.

Radny Ryszard Staszewski zabrał głos. Powiedział, że deskusja o koszenie trawy przy posesjach jest zbędna, zaczęło się źle dziać przez wniosek dotyczący utworzenia nowego sołectwa i niektórzy robią wszystko, aby skłócić wioskę.

Zastępca Wójta poprosił, aby wszyscy wyciszyli emocje i w tej chwili skupili się tylko na załatwieniu kwestii związanej z utworzeniem nowego sołectwa pn. „Przysiółek”.

Pani Iwona Pakuła, sołtys miejscowości Dębica zgłosiła, że jedna mieszkanka Dębicy złożyła skargę, iż przez miejscowość Dębica przejeżdżają ciężkie samochody.

Zastępca Wójta odpowiedział, iż poprosi Zarząd Dróg Powiatowych w Pyrzycach o postawienie odpowiedniego znaku dot. 25T przy wjeździe do miejscowości, ograniczającym wjazd do miejscowości samochodom ciężarowym.

Radny Bogdan Skoczek obiecał wrócić do tego tematu niedługo, ponieważ Komisja Rolnictwa i Rozwoju wraz z przedstawicielami Zarządu Dróg Powiatowych w Pyrzycach odbędzie kontrolę dróg powiatowych w najbliższym czasie.

Ad. 15 W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący Rady zamknął posiedzenie IX sesji o godz. 13:05.

 

 

Przewodniczący Rady

Marek Brodowski

Protokołowała

Katarzyna Ostrowska

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Katarzyna Ostrowska 29-06-2015 08:17
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Katarzyna Ostrowska 29-06-2015
Ostatnia aktualizacja: - 29-06-2015 08:17