Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Warnice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół Nr XVII Sesji Rady Gminy Warnice z dnia 27 kwietnia 2012 roku

Protokół z XVII sesji

Rady Gminy Warnice

z dnia 27 kwietnia 2012 roku

 

Obrady XVII sesji Rady Gminy Warnice o godz. 11:00 otworzył Przewodniczący Rady Marek Brodowski. W obradach uczestniczyli: Wójt Anna Hackiewicz-Gębska, Zastępca Wójta Waldemar Lubiński, Skarbnik Gminy Ryszard Ligocki oraz zaproszeni goście radny powiatowy Jan Chmielewski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Warnicach Ewa Rebeko, Dyrektor Gimnazjum Małgorzata Jakubowska, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Warnicach Marianna Margiel-Mikołajczak oraz sołtysi (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 1 do protokołu). W obradach sesji uczestniczyło 15 radnych (lista obecności radnych stanowi załącznik nr 2 do protokołu).

 

Przewodniczący Rady Marek Brodowski na podstawie listy obecności radnych stwierdził quorum uprawniające radę do podejmowania uchwał.

 

Ad. 1, 2Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum

jw.

 

Ad. 3Zgłaszanie zmian do porządku obrad

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska złożyła wniosek o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie ustanowienia herbu, flagi, flagi stolikowej, banneru i pieczęci Gminy Warnice oraz zasad ich używania.

Radni jednogłośnie byli za wprowadzeniem projektu uchwały pod obrady sesji jak również przyjęli jednogłośnie porządek obrad wraz z wprowadzoną zmianą.

Porządek obrad wyglądał następująco:

  1. Otwarcie obrad
  2. Stwierdzenie quorum
  3. Zgłaszanie zmian do porządku obrad
  4. Przyjęcie protokołu z XVI sesji Rady Gminy Warnice z dnia 30 marca 2012 roku
  5. Wręczenie zaświadczenia Sołtysowi
  6. Informacja wójta z prac pomiędzy sesjami
  7. Interpelacje, wnioski i zapytania radnych
  8. (Projekt nr 17/2012) Podjęcie uchwały w sprawie wniesienia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze
  9. (Projekt nr 18/2012) Podjęcie uchwały w sprawie podziału Gminy Warnice na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu
  10. (Projekt nr 19/2012) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Warnice na rok 2012
  11. (Projekt nr 20/2012) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Ośrodka Pomocy Społecznej w Warnicach
  12. (Projekt nr 21/2012) Podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia herbu, flagi, flagi stolikowej, banneru i pieczęci Gminy Warnice oraz zasad ich używania
  13. Informacja w sprawie Oceny Zasobów Pomocy Społecznej za rok 2011
  14. Informacja z realizacji Programu współpracy Gminy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2011 r.
  15. Wolne wnioski
  16. Zakończenie obrad

 

Ad. 4 Protokół z XVI sesji został przyjęty przez 15 radnych bez odczytywania.

 

Ad. 5 Wójt Anna Hackiewicz-Gębska wręczyła nowej Sołtys miejscowości Barnim Natalii Siatkowskiej zaświadczenie o wyborze na Sołtysa. Przewodniczący Rady Marek Brodowski pogratulował nowej Pani Sołtys.

 

Ad. 6Informacja Wójta z prac pomiędzy sesjami stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska poinformowała, że 20 kwietnia odbyło się spotkanie z przedstawicielami Wodociągów Zachodniopomorskich. Zostały przedstawione cztery propozycje dotyczące modernizacji oczyszczalni Barnim. Kiedy propozycje te zostaną przedstawione na piśmie, radni zostaną o nich poinformowani. 24 kwietnia odbyło się spotkanie z przedstawicielami firmy Radar System. Firma ta jest zainteresowana postawieniem radarów na terenie Gminy Warnice. 26 kwietnia Wójt poinformowała, że uczestniczyła w posiedzeniu rady decyzyjnej LGR Sieja. Rada miała do rozpatrzenia 37 wniosków oraz 7 000 000  złotych do rozdysponowania.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że na majową sesję została zaproszona firma Radar System, która weźmie udział w przetargu na obsługę straży gminnej. Prowadzone rozmowy były bardzo obiecujące, gdyby wszystko się udało będzie to dodatkowe źródło dochodu dla gminy. 10 maja odbędzie się przegląd nawierzchni w Wierzbnie, firma, która wygrała przetarg na kanalizację w Wierzbnie część tych dróg odtworzyła. Chodzi o uniknięcie sytuacji kiedy to rozpocznie się kampania buraczana i część dróg będzie w nienależytym stanie. Jeżeli chodzi o chodniki w miejscowościach Zaborsko, Kłęby i Wójcin są one do przełożenia. Miejscowości te zostały wykonane nie tak jak należy, na teren wszedł już nowy wykonawca. Od Koła Łowieckiego Daniel gmina otrzymała drzewka na poszczególne sołectwa. W Barnimiu zostało obsadzone boisko, część drzewek trafiła do Obryty, Wierzbna i Grędźca. Na następnej sesji zostanie przedstawiony projekt statutu sołectw do konsultacji. Wszelkie możliwe uwagi, poprawki do statutów sołectw będą mile widziane tak aby do wakacji lub po wakacjach zająć się uchwaleniem statutów sołectw.

 

Ad. 7Radny Bogdan Skoczek spytał się o dwa rozstrzygnięte konkursy w urzędzie na stanowiska urzędnicze. W ogłoszeniach jest zapis, że konkursy zostaną rozstrzygnięte zgodnie z Zarządzeniem Wójta nr 9/2009. Procedurę naboru rozpoczyna wniosek, który przygotowuje Skarbnik lub Sekretarz Gminy. Obecnie w urzędzie nie ma Sekretarza Gminy, kolejna rzecz to skład komisji, w który wchodzą Wójt, Skarbnik i Sekretarz Gminy. Prace komisji mogą być prowadzone przy 2/3 składu komisji, z tego co radny wie, to w pracach komisji udziału nie brał Skarbnik Gminy. Kolejną rzeczą są protokoły z przeprowadzonych naborów, mają one być podpisane przez członków komisji, a na BIP jest tylko podpis Wójta.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że w strukturze organizacyjnej urzędu funkcjonuje stanowisko Sekretarza, przy czym jest również stanowisko Zastępcy Wójta. Zgodnie z regulaminem organizacyjnym urzędu Zastępca Wójta pełni obowiązki Sekretarza Gminy. Zostanie to zwrócone pracownikowi ds. kadr i zarządzenie zostanie zmienione.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że nie wyobraża sobie sytuacji w której podczas rozmowy kwalifikacyjnej ds. obrony cywilnej w pracach komisji bierze udział Skarbnik, który nie orientuje się we wszystkich sprawach w tej dziedzinie. W posiedzeniu komisji udział wzięła Pani Irena Laps, która do tej pory zajmowała się obroną cywilną, która wiedziała jakie pytania zadać. Jeżeli chodzi natomiast o inwestycje akurat wtedy nie było pracownika ds. inwestycji, aby wziął on udział w pracach komisji, był pracownik ze zbyt krótkim stażem pracy, pytania na rozmowę kwalifikacyjną przygotował pracownik z innego urzędu, a Wójt osobiście zadawała pytania. To Wójt wybiera pracownika do pracy, to on najwięcej będzie z nim współpracował.

Radny Bogdan Skoczek powiedział, że rozumie argumenty, w ogóle ich nie kwestionuje, chodzi tylko o to, że powołuje się w ogłoszeniu pewne przepisy, a później się ich nie przestrzega. W tamtej kadencji było wiele skarg, które dotyczyło podobnych rzeczy.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że regulamin organizacyjny był przygotowany i sprawdzony przez radcę prawnego, radca prawny uznał, że zastępca wójta może pełnić obowiązki sekretarza.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że zastępca wójta pełni obowiązki sekretarza, osoba pełniąca funkcję sekretarza brała udział w posiedzeniu komisji, tak więc dwie osoby brały udział w posiedzeniu komisji.

Przewodniczący Rady Marek Brodowski spytał się radnego powiatu Jana Chmielewskiego o drogi powiatowe. Na poprzedniej sesji radny obiecywał, że w ciągu dwóch tygodni będą połatane dziury na drogach powiatowych, minął miesiąc, a na drogach powiatowych nic się nie dzieje.

Radny Powiatu Jan Chmielewski powiedział, że wczoraj prowadził rozmowę z dyrektorem zarządu dróg powiatowych. Radny powiedział, że wcześniej nie znał procedur jakie muszą nastąpić, obecnie jest produkcja masy, która jest niezbędna do łatania dziur, która powstaje w ruchu ciągłym. Obecnie w niektórych gminach naprawy dróg już się rozpoczęły.

Przewodniczący Rady Marek Brodowski spytał się na jakim etapie jest realizacja powiększenia cmentarza w miejscowości Barnim w związku z tym, że ta działka przy cmentarzu jest jakby przeznaczona na rozbudowę cmentarza, problem ten był zgłaszany już za poprzedniej kadencji. Wiadomo, że ceny gruntów rosną, poprzednio była informacja, że właściciel tej działki proponował cenę 20 000, 30 000 złotych za hektar, teraz ten właściciel żąda około 100 000 złotych za hektar.  Drugie pytanie kiedy będą realizowane prace związane z przełożeniem chodnika w miejscowości Barnim. Mowa była wcześniej, że wszystkie chodniki będą przełożone do końca maja br. Obecnie prace zostały zakończone w miejscowości Wójcin, w Barnimiu nic nie jest robione w tej kwestii. Trzecie pytanie czy jest możliwość z tych środków przeznaczonych na inwestycje, które mamy na budowę chodników zrobienia parkingu koło kościoła w Barnimiu przy murze kościelnym.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że jeżeli chodzi o cmentarz w Barnimiu, nie wie skąd Przewodniczący Rady ma wiedzę o takiej cenie. Zastępca Wójta prowadził rozmowę przed sesją z właścicielem tej działki, na dzień dzisiejszy jest on zainteresowany sprzedażą tej działki jednak jest kilka kwestii do ustalenia cena oraz respektowanie umów dzierżawy. Jeżeli chodzi o chodniki to z umowy zawartej w lipcu 2011 r. wynika, że terminy są nienaruszalne. Dzisiaj już wiadomo, że wykonawca nie wyrobi się, poprosił o przedłużenie terminu. Termin ten zostanie prawdopodobnie wydłużony ale za to wykonawca wykona dodatkowe zadania. Wszystkie chodniki łącznie z tymi przełożonymi, zostaną przełożone do końca lipca br. ale w zamian za to zostaną naliczone kary umowne wynikające z umowy. Do kwoty kar umownych zostaną doliczone dodatkowe prace. W grę wchodzą takie zadana jak: wykonanie alejki spacerowej wokół kościoła w Wierzbnie pod warunkiem, że ksiądz użyczy tego terenu dla gminy, wykonanie drenażu w Cieszysławiu oraz jeszcze dodatkowe zadania do których dojdzie jeszcze do porozumienia. Natomiast jeżeli chodzi o inwestycje jest to pytanie do radnych i Skarbnika Gminy. Chodzi tutaj o wieloletni plan finansowy, środki oraz o dokumentację projektowo-kosztorysową. To jest pytanie do radnych kiedy to zadanie zostanie uwzględnione w wieloletniej prognozie finansowej aby później miało odzwierciedlenie w budżecie.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że jest wiele potrzeb. Jest potrzebny parking koło cmentarza w Barnimiu. Powinno się wziąć pod uwagę to, że w tej chwili w budżecie tych zadań nie ma. Wójt powiedziała, że mogą pojawić się dodatkowe roboty na chodnikach, a obecnie zabezpieczone są kwoty jakie wynikają z umowy. Jeżeli udałoby się powołać straż gminną, pojawiłyby się przychody z tytułu mandatów, środki te są środkami znaczonymi, które będzie można przeznaczyć wyłącznie na konkretny cel. Zgodnie z ustawą środki te będzie można przeznaczyć na szeroko rozumianą poprawę bezpieczeństwa czyli budowę chodników, parkingów, zatoczek autobusowych, przystanków. Prośba jest o wstrzymanie z tymi wszystkimi pracami do wyjaśnienia się sytuacji ze strażą gminną.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że jeżeli chodzi o powiększenie cmentarza w Barnimiu, pierwszą kwestią jest wykup gruntu, po drugie wszelkie procedury aby utworzyć cmentarz i na samym końcu urządzenie tego cmentarza. Jeżeli będą problemy z wykupem ziemi wtedy konieczne będzie rozpoczęcie procedury wywłaszczeniowej.

 

Ad. 8Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że historia jest znana radnym. Po raz pierwszy w tym roku rada podjęła uchwałę o odmowie zatwierdzenia taryf wody. Powody nie zatwierdzenia taryf były dwa, nierealizowaniewieloletniego planu modernizacji i rozwoju urządzeń wodnych i kanalizacyjnych w zakresie w jakim te remonty są wrzucane do stawki oraz błędy formalne. Wojewoda Zachodniopomorski uchylił tą uchwałę wskazując, że rada nie wskazała przepisu z którego wynika naruszenie prawa. Wojewoda sam popełnił błąd, z rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody nie wynika jaki przepis naruszyła rada gminy podejmując tą uchwałę. Skoro jest sytuacja gdzie mieszkańcy Barnima skarżą się na poletka osadowe, do taryfy wody został wrzucony koszt zrobienia nowego poletka osadowego, dlaczego gmina ma się zgadzać na podniesienie stawki. W tym roku podwyżki nie są wielkie gdyż niedługo Wodociągom Zachodniopomorskim kończy się umowa. Niech sąd rozstrzygnie kto w tej kwestii ma rację.

Przewodniczący poszczególnych komisji przedstawili stanowiska wypracowane na komisjach.

Radny Bogdan Skoczek powiedział, że rada podjęła uchwałę o odrzuceniu taryf wody, argument wtedy dla radnych był taki, że jak najdłużej w czasie przeciąganie całej sprawy aby mieszkańcy jak najdłużej płacili stare stawki. Okazało się jednak, że od 1 kwietnia weszły w życie i tak nowe stawki. Ewentualnie gdyby rada wygrała w sądzie wtedy Wodociągi Zachodniopomorskie powinny zwrócić różnicę. Z uzasadnienia wynika, że ta uchwała nie powinna być podjęta ponieważ jest niezgodna z prawem. Nadzór wojewody nie pisałby tego wiedząc, że nie ma szans w sądzie.

Przewodniczący Rady Marek Brodowski powiedział, że Wojewoda stwierdził nieważność uchwały w sprawie odmowy zatwierdzenia taryf powołując się na artykuły, mówiące o tym, że uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem prawa. Nie zostały wskazane przepisy na podstawie, których Wojewoda mógłby stwierdzić, że zostały naruszone, sam Wojewoda też nie odnosi się do wysokości stawek i do wieloletniego planu modernizacji i rozwoju urządzeń wodnych i kanalizacyjnych. Przewodniczący Rady uważa, że wnoszenie skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody nie ma racji bytu, a następne uchwały rady mogą być pod szczególną kontrolą, bądź też mogą być odrzucane do poprawy przez nadzór wojewody. Według Przewodniczącego Rady rada nie powinna wnosić skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze.

Radny Maciej Banicki powiedział, że trzeba iść dalej, podjąć tą uchwałę. Trzeba spróbować walczyć o swoje, rada nie ma nic do stracenia.

Radny Bogdan Skoczek powiedział, że na ostatniej sesji pytał się o tą uchwałę, Zastępca Wójta powiedział, że nie wpłynęło nic do urzędu. Ostatnia sesja była 30 marca natomiast rozstrzygnięcie nadzorcze jest z dnia 29 marca.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że poczta jest odbierana o 13:00, a na biurku jest nieraz na drugi dzień. Na drugi dzień była sesja, z rana był czas na przygotowanie się do sesji, stąd pismo zostało odczytane już po sesji. Wójt powiedziała, że jeżeli chodzi o uchwałę to radni głosują w imieniu mieszkańców, których wszyscy radni reprezentują, mieszkańcy na pewno nie chcieliby aby stawki były tak podnoszone. Natomiast jeżeli chodzi o nadzór wojewody, wszystkie uchwały są sprawdzane, przykład był chociażby z uchwałą w sprawie wynajmu świetlic, która była poprawiana bo zawierała błędy formalne.

Za projektem uchwały było 12 radnych, 3 było przeciwko.

Uchwała Nr XVII/103/2012stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

 

Ad. 9Przewodniczący poszczególnych komisji przedstawili wypracowane stanowiska na komisjach.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że na gminy został nałożony obowiązek podziału gmin na okręgi jednomandatowe. Sprawiło to, że pojawiła się możliwość aby każda z miejscowości, która spełnia normę przedstawicielstwa miała swojego radnego. To trochę odbije się na innych miejscowościach ponieważ po jednym mandacie stracą Warnice i Barnim. Sołectwa zostały podzielone w taki sposób aby z każdego okręgu mógł być wybrany jeden radny. Miejscowość Warnice została podzielona w taki sposób, że same Warnice B czyli Przysiółek będą mogły mieć jednego radnego, bo spełniają normę przedstawicielstwa, drugim okręgiem będzie osiedle mieszkaniowe. Podział taki trudno będzie wytłumaczyć mieszkańcom, na niektórych radnych mieszkańcy nie będą mogli zagłosować ponieważ będą startować z innych okręgów. Jeżeli chodzi o miejscowość Barnim, linia podziału biegnie wzdłuż drogi powiatowej i przez część drogi wojewódzkiej. Same bloki, całe osiedle będzie jednym okręgiem razem z budynkiem naprzeciwko (tzw. sezonówka), pozostała część Barnima to okręg drugi. Jeżeli natomiast chodzi o miejscowość Wierzbno udało się oddzielić ulicę Główną jako jeden okręg, drugi okręg będzie obejmował ulicę Polną i Jeziorną wraz z Sołectwem Grędziec.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że jest to wymóg ustawodawcy. W takich miejscowościach jak Warnice, Barnim wygrywały osoby z największą liczbą głosów. Niestety ustawodawca wprowadził okręgi jednomandatowe, a to oznacza, że w danym okręgu wygra osoba z największą ilością głosów. Zmiana ta dotyczy całej Polski, nikt na to nie ma wpływu. Uchwały w sprawie okręgów i obwodów muszą zostać podjęte do listopada. Propozycja jest taka aby każda miejscowość miała swojego przedstawiciela jeżeli tylko się da. Norma przedstawicielstwa dla Gminy Warnice to liczba 237, a okręg wyborczy musi się mieścić w przedziale 0,50 do 1,50 tej liczby. Podział ten jest zrobiony kosztem Warnicy i Barnima, gdzie w tych dwóch miejscowościach będzie o jednego radnego mniej.

Za projektem uchwały było 13 radnych, 1 był przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Uchwała Nr XVII/104/2012stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

 

Ad. 10Skarbnik Ryszard Ligocki powiedział, że stało się to czego po cichu się spodziewano. Subwencja oświatowa została zmniejszona o 201 968 złotych. W jakiś sposób zmianę tą trzeba było przyjąć do budżetu. Były dwa wyjścia, ograniczenie wydatków na szkołach o tą kwotę, a drugie wyjście to poszukać innych źródeł pokrycia deficytu. Wybrany został wariant łagodniejszy dla szkół, nie zostały ruszone wydatki szkół, zostały wprowadzone dochody z nadwyżki budżetowej i z PIT, chodzi tu o udział gmin w dochodach skarbu państwa. Jest to wartość planowana, która jest podawana przez ministra finansów. Te dwa źródła finansowania pozwoliły aby poradzić sobie ze zmniejszoną subwencją oświatową. Na komisjach były omawiane jeszcze drobniejsze zmiany do budżetu wynikające z bieżących potrzeb. Wprowadzona została jeszcze niewielka zmiana dotycząca ?4, podana jest konkretna kwota deficytu i skąd ona będzie wzięta.

Za projektem uchwały było 15 radnych.

Uchwała Nr XVII/105/2012 stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

 

Ad. 11Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Warnicach Marianna Margiel-Mikołajczak powiedziała, że zmiana statutu dotyczy reorganizacji w urzędzie. Z dniem 1 kwietnia do Ośrodka Pomocy Społecznej zostały przeniesione świadczenia rodzinne wraz z funduszem alimentacyjnym. Jest już pracownik, który zajmuje się świadczeniami rodzinnymi, w związku z tym potrzeba była zmiany zapisów w statucie i jednocześnie wprowadzenia skrótów jakimi będzie się posługiwać Ośrodek Pomocy Społecznej aby ułatwiło to korespondencję i archiwizację dokumentów.

Za projektem uchwały było 15 radnych.

Uchwała Nr XVII/106/2012stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

 

Ad. 12Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że jest to uchwała na którą gmina dość długo czekała. W 2007 roku została podpisana umowa z jednym z heraldyków na opracowanie projektu herbu. Projektów było kilka, które po drodze zostawały odrzucane przez komisję heraldyczną. Niniejszy projekt został pozytywnie zaopiniowany przez komisję heraldyczną i tym herbem po zaopiniowaniu przez radę i ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Gmina Warnice będzie mogła się posługiwać.

Pracownik ds. promocji Olga Silska-Gajb przedstawiła radnym symbolikę herbu. Powiedziała, że uzasadnienie do herbu jest takie jakie narzuciła komisja heraldyczna. Komisja odrzucając projekt herbu w marcu ubiegłego roku zasugerowała aby herb Wierzbna został w całości przeniesiony i stał się herbem Gminy Warnice z dwóch przyczyn: aby nie zaginęła historia, tradycja i kultura, nie ma innego źródła historycznego z terenu gminy. Są to dwa solidne fundamenty na których opiera się ten projekt. Projekt, który został przedstawiony komisji heraldycznej w lipcu ubiegłego roku został zaopiniowany pozytywnie dopiero w grudniu z przyczyn niezależnych od komisji heraldycznej, nastąpiły zmiany w ministerstwie. Herb Wierzbna pochodzi z XIV wieku jest na nim postać Chrystusa, który siedzi na półkolu tęczy, dookoła głowy ma aureolę, płaszcz na ramionach, ręce podniesione, podtrzymują dwa symboliczne przedmioty, jakie wychodzą z ust Chrystusa, miecz i lilia. U stóp Chrystusa są dwie białe ryby, zwrócone jedna na prawo, druga na lewo, a w otoku napis gotycki. Projekt herbu Gminy Warnice jest nieznaczną modyfikacją herbu Wierzbna ponieważ nie można zrobić identycznej kopii. Jeżeli chodzi o symbolikę to lilia jest symbolem łaski Chrystusa, niewinności, miecz natomiast symbolem męstwa, honoru, zwycięstwa. Ryby mają wiele znaczeń, mogły one oznaczać rybaków i ich osady. Kolorystyka flagi, to kolory, które występują w herbie, żadnej takiej flagi nie może być gdzie indziej stąd kombinacja kolorów.

Za projektem uchwały było 15 radnych.

Uchwała Nr XVII/107/2012stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

 

Ad. 13Informację w sprawie Oceny Zasobów Pomocy Społecznej za rok 2011 przedstawiła Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Marianna Margiel-Mikołajczak.

Radni jednogłośnie przyjęli przedstawioną informację.

Informacja w sprawie Oceny Zasobów Pomocy Społecznej za rok 2011 stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

 

Ad. 14Informacja w sprawie Programu współpracy Gminy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2011 r. stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

Radni zapoznali się z informacją.

Radni jednogłośnie przyjęli informację.

 

Ad. 15Radny Grzegorz Pieńkowski spytał się o komunikat, nie została na nim podana konkretna godzina.

Przewodniczący komisji rolnictwa i rozwoju odczytał protokół z przeglądu dróg gminnych z komisji wyjazdowej po drogach gminnych.

Protokół z przeglądu dróg gminnych stanowi załącznik nr 11 do protokołu sesji.

Radny Kamil Wochner spytał się o drogę w Zaborsku, która jest z bruku, co komisja rolnictwa i rozwoju może o niej powiedzieć, jakiego jest stanu.

Radny Zygmunt Kijowski powiedział, że wymaga ona naprawy, potrzebny jest ciężki sprzęt do jej wyrównania.

Radny Maciej Banicki spytał się czy komisja zwróciła uwagę na śmieci przy drodze gminnej w Warnicach.

Radny Zygmunt Kijowski powiedział, że komisja zgłosiła już ten problem.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że w tym roku na drogi gminne jest zaplanowanych 20 000 złotych, w tamtym roku było zaplanowanych 5 000 złotych. Budżet zwiększył się kilkakrotnie na drogi natomiast potrzeby zawsze są. W tamtym roku została zrobiona droga do Państwa Świtała w miejscowości Wierzbno ponieważ dojazd był tam już niemożliwy, pogotowie nie dojechało do posesji. Kanalizacja w miejscowości Wierzbno miała być robiona systemem przepustowym i miały być tylko częściowo zniszczone nawierzchnie. Okazało się jednak, że kanalizacja była robiona w takim okresie gdzie było dość mokro, również sprzęt rolników rozjeździł te drogi, niebyło widać efektów po naprawionych drogach. W tej chwili, firma, która robi kanalizację, naprawia drogi w Wierzbnie. Droga do plaży została już dosyć dobrze zrobiona, do 10 maja drogi łącznie z poboczem mają być już zrobione. Jeżeli chodzi o drogę Kłęby-Nowy Przylep to udało się ją naprawić dzięki uprzejmości Thomasa Wehling z firmy Kub Farm. W tamtym roku droga ta również była robiona. Przy drodze tej pomógł również radny powiatu Jan Chmielewski wraz z radnym Zygmuntem Kijowskim oraz pomogli mieszkańcy obydwu miejscowości. Obecnie jest to jedna z lepszych dróg gminnych w Gminie Warnice. Do zrobienia na ten rok jest jeszcze droga do Państwa Soja. Obecnie do wykorzystania na drogi jest jeszcze 4 300 złotych. Pojawił się problem. Jest do dyspozycji ubijarka do bruku. Firma Domar zaproponowała, że może podjąć się wyrównania drogi do Warnicy C (5 domków) oraz drogi biegnącej przez Zaborsko. Koszt ubijarki to 160 złotych za godzinę. Jest jeszcze droga do Państwa Soja, na którą nie wystarczy tylko żużel. Pracownik ds. inwestycji oszacował, że powinien zostać zrobiony projekt w granicach 2 000 złotych. Konieczne jest podjęcie decyzji czy naprawiać tylko drogi brukowe, czy przesunąć środki na drogi i zrobić również drogę do Państwa Soja, która powinna zamknąć się w kwocie 10 000 złotych. Droga do Państwa Sawka kosztowała 10 000 złotych, największym kosztem był transport. Z drogą w miejscowości Warnice B Wójt powiedziała, że można poczekać do czerwca aby przyłączyć się do akcji łatania dziur przez powiat bądź województwo, aby wspólnie uzgodnić jakie byłyby to koszty i aby te największe ubytki w jezdni połatać. Jeżeli chodzi o śmieci przy drogach, to droga na Warnice C (5 domków) była w tym roku już sprzątana kilka razy. Obecnie jest dużo pracowników na pracach społecznie-użytecznych. Pani Sołtys z miejscowości Nowy Przylep zadbała o uprzątnięcie ze śmieci drogi Nowy Przylep-Stary Przylep. Jest jeszcze droga Obryta-Nowy Przylep, która jest w wyjątkowy sposób zaśmiecana, gdyby zakrzaczenia były mniejsze to ludzie nie mieliby odwagi wyrzucać większych śmieci typu telewizor czy toaleta. Wójt poinformowała, że na dzisiejszą sesję miała być przygotowana informacja w sprawie wykonania inwestycji na terenie gminy jednak po uzgodnieniu z Przewodniczącym Rady informacja ta zostanie przedstawiona na kolejnej sesji, będą już wtedy rozstrzygnięte przetargi, i będzie już wiadomo jakie środki zostaną przeznaczone na dane inwestycje.

Radny Maciej Banicki spytał się czy środków ze sprzedaży działki w Warnicach nie można przeznaczyć w części na remont dróg gminnych.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że środki ze sprzedaży działki są zaplanowane w budżecie po stronie przychodów. Są to wpływy typowo inwestycyjne, wpływy majątkowe, które można przeznaczyć wyłącznie na wydatki majątkowe. Na drogi zostały zaplanowane środki z wydatków bieżących. Wójt powiedziała, że przedstawi radnym propozycję, chodzi o to aby naprawić bruk jeszcze przed zabraniem maszyny, którą dysponuje firma wykonująca kanalizację w Wierzbnie.

Sołtys miejscowości Barnim Natalia Siatkowska spytała się o lokalizację przystanku dla dzieci w Barnimiu.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że teren po byłym przedszkolu został sprzedany łącznie z gruntem na którym był przystanek. Miejscowość Barnim jest rozciągnięta na około jednego kilometra, dzieci z jednego końca nie mają gdzie czekać na autobus. Po ostatnim zebraniu wiejskim w Barnimiu zostało wystosowane pismo do zarządu dróg powiatowych o ustalenie lokalizacji przystanku autobusowego.

Sołtys miejscowości Obryta Grażyna Okoniewska powiedziała, że występuje w imieniu wszystkich Sołtysów. Na ostatniej sesji Sołtysi zostali nieładnie potraktowani, zignorowani, nie zgodzono się również na podwyżkę dla Sołtysów.

Przewodniczący Rady Marek Brodowski powiedział, że Pani Sołtys nie była na ostatniej sesji i w tym temacie nie powinna zabierać głosu.

Sołtys miejscowości Warnice Teresa Suliga powiedziała, że zdziwiła ją bardzo propozycja Przewodniczącego Rady aby wybudować chodnik w miejscowości Barnim koło kościoła. W Barnimiu jest zrobiony chodnik na cmentarz, będzie budowana sala od podstaw w Barnimiu, są inne miejscowości gdzie potrzebują naprawy dróg, chociażby Dębica, gdzie nie ma jak przejechać, dzieci idą drogą. Mieszkańcy Warnic jeżeli chcieli mieć kostkę brukową koło kościoła to sami się na nią składali, nie było to wydatkowane z budżetu gminy.

Przewodniczący Rady Marek Brodowski powiedział, że jemu chodziło o parking koło kościoła, a nie o chodnik.

Radny Powiatu Jan Chmielewski powiedział, że było sporo tematów poruszanych w sprawie śmieci. Czy gmina robi coś aby weryfikować mieszkańców pod względem zawieranych umów. Kolejne pytanie do Pani Wójt ile jest dzikich wysypisk śmieci na terenie gminy. Czy coś jest robione aby w przyszłości te dzikie wysypiska zlikwidować. Może warto byłoby pomyśleć nad utworzeniem składowiska śmieci porozbiórkowych. Rada na dzisiejszej sesji podjęła bardzo dobrą decyzję w sprawie herbu, nasz już nie będzie a herb pozostanie. Radny Powiatowy poinformował, że w Pyrzycach na bazie klas gimnazjalnych powstała szkoła mistrzostwa sportowego. Preferencją szkoły jest przyjmowanie chłopców, którzy będą ćwiczyć siatkówkę. Pytanie do Pani Wójt ile środków przypada na Gminę Warnice ze Stowarzyszenia Sieja.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że jeżeli chodzi o umowy śmieciowe to one już dwukrotnie były weryfikowane i znowu są informacje, że są osoby, które nie opłacały rachunków i zostały im zabrane śmietniki. Stąd chęć aby powstała straż gminna. Do tej pory pracownik ds. ochrony środowiska zajmował się działalnością gospodarczą, świadczeniami rodzinnymi, funduszem alimentacyjnym i jeszcze innymi drobnymi rzeczami. Aby zrobić kontrolę we wszystkich miejscowościach było to fizycznie niemożliwe. Stąd reorganizacja urzędu, aby ta osoba zajęła się przygotowaniami do zmiany ustawy śmieciowej, urząd ma czas do lipca przyszłego roku. Jeżeli chodzi o dzikie wysypiska co rok składane jest sprawozdanie do Wojewody, na dzień dzisiejszy na terenie gminy jest 5 dzikich wysypisk. W tym roku częściowo udało się zniwelować dzikie wysypisko w miejscowości Obryta, na tym terenie nasadzono 200 dębów, teren został również wyrównany. W tym roku radni również podjęli uchwałę o sprzedaży terenu na którym znajduje się dzikie wysypisko w Warnicach. Wójt powiedziała, że zmiana ustawy spowoduje, że nikomu nie będzie opłacało się wywozić śmieci na dzikie wysypiska, ponieważ każdy z mieszkańców będzie płacił do gminy podatek. Obecnie nie wiadomo jeszcze co robić ze zużytymi oponami. Jeżeli chodzi o Stowarzyszenie Sieja z terenu Gminy Warnice został złożony jeden wniosek przez osobę z Zaborska oraz jeden wniosek przez LGD Ziemia Pyrzycka. W pierwszym rozdaniu środków była punktacja za rybarskość, którą można było uzyskać za prowadzenie działalności związanej z rybarstwem. Były przygotowane projekty na kościoły w Obrytej i Zaborsku, wnioski nie zostały złożone, zostaną one złożone w następnym rozdaniu środków do 13 września. Przy następnym rozdaniu zostanie obniżona punktacja. Przy drugim rozdysponowaniu środków zostanie złożony wniosek na plażę w Wierzbnie. Na każdą z gmin przypada 500 000 złotych do wzięcia. Wniosek, który został złożony przez osobę z Zaborska był na utworzenie centrum szkoleniowego z warsztatami dla rybaków na kwotę około 300 000 złotych, wniosek ten będzie miał szansę przy drugim rozdaniu środków.

Pracownik ds. promocji Olga Silska-Gajb poinformowała, że urząd gminy będzie organizował festyn rodzinny 2 czerwca, natomiast 2 maja będzie majówka w Warnicach organizowana przez radę sołecką.

Przewodniczący Rady Marek Brodowski powiedział na koniec sesji, że Sołtysi przeceniają możliwości Przewodniczącego Rady, on sam nie ma uprawnień do podniesienia diety Sołtysom jak i samemu sobie, ani takiej mocy aby ustalić wynagrodzenie Wójta, o tym decyduje cała rada.

 

Ad. 16 Prowadzący obrady Marek Brodowski Przewodniczący Rady Gminy – wobec wyczerpania porządku obrad o godz. 13:40– zamknął obrady XVII sesji Rady Gminy Warnice.

 

Przewodniczący Rady

 Marek Brodowski

Protokołowała

Urszula Kacperska

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Urszula Kacperska 04-06-2012 14:50
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Urszula Kacperska 04-06-2012
Ostatnia aktualizacja: - 04-06-2012 14:50