Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Warnice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół Nr XV Sesji Rady Gminy Warnice z dnia 24 lutego 2012 roku

Protokół z XV sesji

Rady Gminy Warnice

z dnia 24 lutego 2012 roku

 

Obrady XV sesji Rady Gminy Warnice o godz. 11:00 otworzył Przewodniczący Rady Marek Brodowski. W obradach uczestniczyli: Wójt Anna Hackiewicz-Gębska, Skarbnik Gminy Ryszard Ligocki oraz zaproszeni goście radny powiatowy Jan Chmielewski, Komendant Powiatowej Policji w Pyrzycach Piotr Ostrowski, Przewodniczący Powiatowych Izb Rolniczych Krzysztof Masternak wraz z członkinią Justyną Wochner i sołtysi (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 1 do protokołu). W obradach sesji uczestniczyło 15 radnych (lista obecności radnych stanowi załącznik nr 2 do protokołu).

 

Przewodniczący Rady Marek Brodowski na podstawie listy obecności radnych stwierdził quorum uprawniające radę do podejmowania uchwał.

 

Ad. 1, 2 Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum

jw.

 

Ad. 3 Zgłaszanie zmian do porządku obrad

Przewodniczący Rady Marek Brodowski poinformował, że zgodnie z § 19 ust. 1 statutu gminy Warnice, po stwierdzeniu quorum, przewodniczący pyta się o zgłaszanie wniosków w sprawie zmian porządku obrad.

Radny Maciej Banicki złożył wniosek o wycofanie z porządku obrad projektu uchwały nr 3/2012 w sprawie diet radnych i sołtysów oraz zwrotu kosztów podróży służbowych przysługujących radnym Rady Gminy Warnice.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska złożyła wniosek o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały nr 10/2012 w sprawie zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Warnice na lata 2012-2023.

Za wycofaniem z porządku obrad projektu uchwały nr 3/2012 było 15 radnych.

Za wprowadzeniem do porządku obrad projektu uchwały nr 10/2012 było 15 radnych.

Porządek obrad wraz z wprowadzonymi zmianami został przez radnych przyjęty jednogłośnie.

Porządek obrad wraz z wprowadzonymi zmianami wyglądał następująco:

  1. Otwarcie obrad
  2. Stwierdzenie quorum
  3. Zgłaszanie zmian do porządku obrad
  4. Przyjęcie protokołu z XIV sesji Rady Gminy Warnice z dnia 30 grudnia 2011 roku
  5. Informacja wójta z prac pomiędzy sesjami.
  6. Interpelacje, wnioski i zapytania radnych
  7. (Projekt nr 1/2012) Podjęcie uchwały w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze
  8. (Projekt nr 2/2012) Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy Warnice na 2012 rok
  9. (Projekt nr 4/2012) Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż udziałów Gminy Warnice w działce położonej w miejscowości Nowy Przylep
  10. (Projekt nr 5/2012) Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej położonej w miejscowości Warnice
  11. (Projekt nr 6/2012) Podjęcie uchwały w sprawie odmowy zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Warnice przedłożonych przez „Wodociągi Zachodniopomorskie” Spółka z o.o. z siedzibą w Goleniowie
  12. (Projekt nr 7/2012) Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego na wyprzedzające finansowanie w ramach PROW 2007-2013 projektu pn. „Budowa oświetlenia ulicznego wraz z zagospodarowaniem parku w miejscowości Warnice”
  13. (Projekt nr 8/2012) Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia w sprawie uzgodnienia działań oraz trybu współpracy stron umożliwiających zrealizowane zadania: „Przebudowa chodnika w miejscowości Barnim w ciągu drogi wojewódzkiej nr 106”
  14. (Projekt nr 9/2012) Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2012
  15. (Projekt nr 10/2012) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Warnice na lata 2013-2023
  16. Wolne wnioski
  17. Zakończenie obrad

 

Ad. 4 Protokół z XIV sesji został przyjęty przez 15 radnych bez odczytywania.

 

Ad. 5 Przewodniczący Rady Marek Brodowski oddał głos Komendantowi Powiatowej Policji w Pyrzycach Panu Piotrowi Ostrowskiemu.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że Pan Komendant został zaproszony na sesję z różnych powodów, jeden z głównych to zapoznanie radnych z Komendantem.

Komendant Policji Piotr Ostrowski poinformował, że z dniem 1 października 2011 r. został powołany na stanowisko Komendanta Powiatowej Policji w Pyrzycach, a wcześniej od 27 lipca pełnił obowiązki Komendanta Powiatowej Policji w Pyrzycach. Zgodnie z zadaniami ustawowymi, Komendant Powiatowej Policji odpowiada za stan bezpieczeństwa w powiecie pyrzyckim, te zadania realizuje tak aby stan bezpieczeństwa był utrzymany na poziomie zadowalającym. Statystyka, którą prowadzi Policja jest pewnym miernikiem, który pozwala spojrzeć na ocenę pracy policji, jednak dla Komendanta najważniejsze jest odczucie bezpieczeństwa przez mieszkańców powiatu, to jest najważniejszy miernik. W marcu jeden z punktów posiedzenia Rady Gminy Warnice będzie dotyczył stanu bezpieczeństwa w Gminie Warnice i punkt ten zostanie osobiście przez Komendanta przedstawiony. Komendantowi zależy na dobrych kontaktach z przedstawicielami władz samorządowych gminy, z władzami rad sołeckich ale też i z każdym mieszkańcem. Komendant poinformował, że przyjmuje interesantów w każdy poniedziałek od godz. 13:00 do 17:00, pod jego nieobecność interesantów przyjmuje jego zastępca. W marcu również zostanie zorganizowane spotkanie z sołtysami z Gminy Warnice, aby przekazać niektóre informacje dla sołtysów chęć otwarcia się na współpracę z nimi, w spotkaniu tym będzie również uczestniczył dzielnicowy.

Justyna Wochner powiedziała o sytuacji jaka miała miejsce w miejscowości Zaborsko, gdzie starsza, samotna osoba wzywała pomocy, kto w takich przypadkach może wyważyć drzwi.

Komendant Policji Piotr Ostrowski poinformował, że policja w istocie nie ma prawa do wyważenia drzwi, jeżeli wymaga tego sytuacja, jest zagrożenie życia i zdrowia bądź zostaje naruszony porządek publiczny to wtedy policja może wyważyć drzwi. Każdy z nas, każdy obywatel, jak ktoś wzywa pomocy jest zobowiązany takiej pomocy udzielić. W takiej sytuacji mieszkańcy również mogli wyważyć drzwi z uwagi na oczekiwanie na przyjazd policji.

Sołtys miejscowości Nowy Przylep Marzenna Góralska spytała się o psy biegające po miejscowości bez żadnego zabezpieczenia, psy które posiadają swoich właścicieli. Pomimo wywieszonych informacji na tablicach ogłoszeń, mandatów, mieszkańcy nadal nie robią nic i luzem puszczają swoje psy. Funkcjonariusz policji udziela upomnienia bądź mandatu jednak to na mieszkańcach nie robi żadnego wrażenia, sytuacja nie ulega poprawie.

Komendant Policji Piotr Ostrowski powiedział, że ten problem jest w całym powiecie, wolno biegających psów, bez kagańców, bez kontroli właściciela, takie zachowania przez policję są karane. Jeżeli osoba dostała już raz za to mandat nie oznacza, że w przyszłości kolejny raz nie może go dostać. Jedyny środek w tym przypadku jaki posiada policja to ukaranie właściciela mandatem.

Radny Bogdan Skoczek powiedział, że miał podobny przypadek w swojej miejscowości, pies taki ugryzł jego córkę, wypadek ten został zgłoszony na policję w piątek w dniu zdarzenia, policjant odbierający wezwanie poinformował, że przyjedzie dopiero w poniedziałek. Do poniedziałku pies ten nadal może biegać po miejscowości i stwarzać zagrożenie dla innych mieszkańców.

Komendant Policji Piotr Ostrowski powiedział, że takie zdarzenia jak najbardziej trzeba zgłaszać. Jeżeli dyżurny jednostki zgłasza, że dopiero w poniedziałek ktoś z policji przyjedzie, to nie jest to prawidłowe zachowanie, sprawa zostanie przez Komendanta zbadana.

Radny powiatu Jan Chmielewski poinformował, że uczestniczył w pracach komisji bezpieczeństwa w powiecie, ocena wystawiona zarówno dla policji jak i dla straży pożarnej przez powiat jest dobra. Mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie w powiecie pyrzyckim.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że sprawa straży gminnej będzie musiała powrócić. Obecnie jest podjęta uchwała w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie straży gminnej jednak z braku środków uchwała ta nie weszła w życie. Będzie to kolejny rok do zastanowienia się nad tym tematem aby policję w przyszłości odciążyć z niektórych spraw.

Głos zabrał Przewodniczący Powiatowych Izb Rolniczych Krzysztof Masternak. Poinformował, że ma do przekazania pewne informacje właśnie w takich gminach jak Warnice, która jest typowo rolniczą gminą. Kraje starej piętnastki próbują w jakiś sposób zdyskredytować polskie rolnictwo i ograniczyć konkurencyjność. Polska w przyszłości ma być rynkiem zbytu, a nie konkurencją dla nich. Polscy urzędnicy bardzo rzetelnie w tym im pomagają, mowa tu o urzędnikach wysokiego szczebla, gdzie są podejmowane decyzje, które bezpośrednio godzą w nasz byt, tu mowa chociażby o ubezpieczeniach rolniczych, pozbawieniu rolników dopłat rolniczych. Komitet Międzyzwiązkowy powstał aby problemy rolników został zauważone. W dniu 29 lutego br. o godz. 11:00 odbędzie się zbiórka przy bramie stoczni wszystkich osób, które chcą wyrazić swoją dezaprobatę dla poczynań rządu, zamanifestować aby wywrzeć wpływ na ludzi, którzy stanowią prawo, którzy nie są przychylni polskiemu rolnictwu.

Radny powiatu Jan Chmielewski spytał o jakiś środek transportu w tym dniu.

Pani Justyna Wochner członek ZIR poinformowała, że Gmina Warnice to jedyna gmina, która nie zaprosiła ich na żadną sesję, na dzisiejszą sesję przedstawiciele z Izb Rolniczych skorzystali z zaproszenia Pani Wójt.

Przewodniczący Izb Rolniczych Krzysztof Masternak powiedział, że gminy we własnym zakresie organizują transport, tutaj liczą na pomoc ze strony Pani Wójt odnośnie transportu. Izby Rolnicze w pewien sposób będą chciały zrekompensować udział w tej manifestacji. Chodzi o to aby w manifestacji wzięła udział jak największa liczba osób. Pan Krzysztof powiedział, że sesje są otwarte więc każdy może wziąć w nich udział.

Pani Justyna Wochner członek ZIR poinformowała, że Burmistrz Pyrzyc jest w stanie zorganizować z Gminy Pyrzyce jeden autokar, dobrze byłoby aby z Warnic również był jeden autokar.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że nie ma problemu aby skorzystać z gimbusa gminnego.

Przewodniczący Rady Marek Brodowski podziękował za zwrócenie uwagi, że sesje są otwarte, wszyscy mieszkańcy mogą przychodzić na posiedzenia Rady Gminy Warnice, nie jest możliwym aby na każdą sesję zapraszać przedstawicieli wszystkich organizacji działających na terenie gminy, ponieważ nie na każdą sesję oni przybędą. Jeżeli na sesji będą poruszane sprawy dotyczące Izb Rolniczych czy innych spraw wtedy poszczególni przedstawiciele zostaną zaproszeni na sesje Rady Gminy.

Informacja Wójta z prac pomiędzy sesjami stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Dodatkowo Wójt Anna Hackiewicz-Gębska poinformowała, że Gmina otrzymała porozumienie od Starosty na 20 osób na prace społecznie-użyteczne. W tamtym roku na takich pracach było 5 osób. Dzięki takiej ilości osób uda się wykonać najprostsze sprawy na terenie Gminy jak wykaszania terenów zielonych, sprzątanie przystanków, terenów przy świetlicach wiejskich. Gmina do takich prac dopłaca 40%, środki takie musiały zostać zabezpieczone w budżecie gminy. Wójt zwróciła się z apelem do sołtysów w sprawie wydatkowania środków na sołectwa, jeżeli nie było jeszcze w niektórych sołectwach zebrać aby przeznaczyć środki sołeckie na zakup kosiarek, przynajmniej w tych większych miejscowościach, gdzie jest taka potrzeba. Obecnie prowadzone są prace przez Zarząd Dróg Powiatowych na drodze do Dębicy, wycinane są zakrzaczenia, jak również na drodze Stary Przylep – Nowy Przylep. Podobne prace będą również prowadzone na drodze Obryta – Zaborsko.

Przewodniczący Izb Rolniczych Krzysztof Masternak powiedział o sprawie dotyczącej melioracji. Na Gminie Pyrzyce wszedł program gdzie wielu rolników pozyskało środki finansowe, są to środki unijne, więcej na ten temat wie Pan Mirowski ze Starostwa.

 

Ad. 6 Radni nie złożyli żadnych interpelacji.

 

Ad. 7 Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że projekt uchwały był omówiony na komisjach i wyjaśniany przez Panią Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej. Projekt dotyczy wprowadzenia usług opiekuńczych. W 2000 roku była podejmowana taka uchwała, wtedy były takie potrzeby aby opiekować się osobami starszymi, niepełnosprawnymi oraz samotnymi, które nie mogą liczyć na niczyją pomoc. Już od połowy poprzedniego roku pojawiła się taka potrzeba jednak w tamtym roku nie było zaplanowanych na to środków. Środki w tym roku w budżecie są zaplanowane. Obecnie wiadomo o 3 osobach w gminie, które posiadają odpowiednie uprawnienia do takiej pracy. Stawki w projekcie uchwały są podobne jak w gminach ościennych.

Komisje przedstawiły swoje stanowiska.

Za projektem uchwały było 15 radnych.

Uchwała Nr XV/88/2012stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

 

Ad. 8 Przewodniczący Rady Marek Brodowski powiedział, że w związku z tym, że otrzymał informację o planowanych zmianach do planu pracy rady, prosi radnych o zgłaszanie uwag.

Radny Kamil Wochner złożył wniosek o ściągnięcie punktu 1 z sesji majowej dotyczący stanu bezpieczeństwa w Gminie Warnice i wprowadzenie go jako punkt 5 na sesję marcową.

Za zgłoszoną zmianą było 15 radnych.

Za projektem uchwały wraz z wprowadzoną zmianą było 15 radnych.

Uchwała Nr XV/89/2012stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

 

Ad. 9 Przewodniczący Rady Marek Brodowski powiedział, że projekt uchwały został zmieniony z tego względu, że w trakcie były składane wnioski do projektu przedmiotowej uchwały, dlatego jest zaproponowany nowy projekt. W związku z tym, iż pierwotny projekt uchwały brzmiał „w drodze bezprzetargowej na rzecz jednego ze współwłaścicieli”, a w związku z tym, że tam jest kilku współwłaścicieli stąd zmiana projektu uchwały.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że wynikło to podczas rozmowy z Przewodniczącym Rady, uznała, że każdy ze współwłaścicieli powinien mieć szansę wykupu działki. Razem z Gminą jest 10 współwłaścicieli. Jeżeli ktoś inny niż Pan Leliński będzie miał ochotę nabyć tą nieruchomość i przystąpić do przetargu to trzeba mu to umożliwić.

Za projektem uchwały było 15 radnych.

Uchwała Nr XV/90/2012stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

 

Ad. 10 Przewodniczący Rady Marek Brodowski powiedział, że w tym projekcie uchwały jest również podobna sytuacja, wyrażało się zgodę na sprzedaż w drodze bezprzetargowej osobie, która wystąpiła z wnioskiem o nabycie tej działki. W związku z tym, że działka ta nie przylega tylko do działki osoby, która wyraziła chęć nabycia lecz także do innych działek, stąd zaproponowana zmiana, nie w drodze bezprzetargowej lecz w drodze przetargu ograniczonego na rzecz współwłaścicieli nieruchomości przyległych.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że każdemu z przyległych do tej działki właścicieli trzeba stworzyć równe szanse nabycia danej działki.

Za projektem uchwały było 15 radnych.

Uchwała nr XV/91/2012stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

 

Ad. 11 Na sesję przybyła Inspektor ds. ochrony środowiska Pani Monika Ostrowska.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że po przeanalizowani wieloletniego planu modernizacji i rozwoju urządzeń wodnych i kanalizacyjnych Gminy Warnice stanowiącego podstawę do corocznych podwyżek, wynikło, że większość rzeczy inwestycyjnych nie została wykonana. Rada ma prawo podjąć uchwałę o odmowie zatwierdzenia taryf wodnych. W złożonym wniosku zostały znalezione błędy formalne, a one są podstawą aby odmówić zatwierdzenia taryf. Na 90 dni daje to gminie prolongatę na wejście w życie nowych stawek. Zaproponowane podwyżki względem roku ubiegłego nie są zbyt duże. W tym również roku wygasa umowa firmie Wodociągi Zachodniopomorskie, jest to czas aby rozliczyć się z tego czego Wodociągi Goleniów nie wykonały.

Inspektor Monika Ostrowska podała stawki netto zaproponowane przez Wodociągi Zachodniopomorskie Goleniów.

Radny Bogdan Skoczek spytał się czy jeżeli we wniosku są błędy formalne, błędy te zostaną poprawione i zostanie przedstawiony drugi wniosek już bez błędów czy dalej rada będzie mogła odmawiać przyjęcia taryf.

Inspektor Monika Ostrowska poinformowała, że jeżeli drugi wniosek będzie już poprawny i nie będzie żadnych innych błędów to rada może przyjąć stawki.

Za projektem uchwały było 15 radnych.

Uchwała nr XV/92/2012stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

 

Ad. 12  Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że jeżeli jest możliwość sfinansować zadanie i wziąć kredyt na 1% oprocentowania zamiast 7% to warto z tego skorzystać. Po pierwsze jest to korzystne ekonomicznie, a po drugie uwolni się kwota 93 000 złotych, którą gmina odzyska w przyszłym roku, a w tym roku można tą kwotę przeznaczyć na inne cele. Na dzień dzisiejszy jedne z głównych zadań do zrobienia to remont dachu w świetlicy wiejskiej w Starym Przylepie, świetlica grozi zawaleniem oraz kupno pieca do szkoły w Warnicach, który często się psuje.

Skarbnik Ryszard Ligocki powiedział, że chodzi o wzięcie kredytu na korzystniejszych warunkach.

Przewodniczący komisji przedstawili stanowiska komisji.

Za projektem uchwały było 15 radnych.

Uchwała nr XV/93/2012stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

 

Ad. 13 Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że rozmowy z Zarządem Dróg Wojewódzkich były prowadzone rok temu w sprawie tej inwestycji. Chodzi tu o chodnik od strony skrzyżowania w kierunku Obryty, chodnik po lewej stronie do ostatniej posesji w miejscowości Barnim. Gmina dołoży do zadania 15 000 złotych, cały koszt inwestycji to 37 000 złotych. Zamierzony czas zakończenia inwestycji to koniec czerwca br.

Przewodniczący komisji przedstawili stanowiska komisji.

Za projektem uchwały było 15 radnych.

Uchwała nr XV/94/2012stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

 

Ad. 14 Skarbnik Ryszard Ligocki powiedział, że zmiany do budżetu były sygnalizowane na posiedzeniach komisji. Zmiany do budżetu mają swoje odzwierciedlenie w Wieloletniej Prognozie Finansowej jeżeli chodzi o wydatki inwestycyjne.

Przewodniczący komisji przestawili stanowiska komisji.

Za projektem uchwały było 15 radnych.

Uchwała nr XV/95/2012stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

 

Ad. 15 Wójt Anna Hackiewicz-Gębska poinformowała, że jest to kontynuacja zmian do budżetu gminy.

Za projektem uchwały było 15 radnych.

Uchwała nr XV/96/2012stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

 

Ad. 16 Przewodniczący komisji rewizyjnej Kamil Wochner odczytał protokół z kontroli wydatków na ochotnicze straże pożarne za rok 2011, który stanowi załącznik nr 13 do protokołu.

Przewodniczący Rady Marek Brodowski odczytał pismo Kuratora Oświaty w sprawie przekształcenia szkoły w Starym Przylepie.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska poinformowała, że wszystko zostało formalnie załatwione, Pani Kurator była w szkole w Starym Przylepie i w Warnicach, rozmawiała z pracownikami szkoły, nie wniosła żadnych uwag i została wydana pozytywna opinia.

O godz. 13:15 przybył Zastępca Wójta Waldemar Lubiński.

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński poinformował, że był na spotkaniu w Państwowej Komisji Wyborczej, w niedalekiej przyszłości konieczna będzie zmiana obwodów i okręgów do głosowania.

Radny powiatu Jan Chmielewski powiedział o drogach powiatowych w Gminie Warnice. Ostatnio uczestniczył w zdarzeniu gdzie jeden z mieszkańców uzyskał zgodę na wycinkę krzewów wzdłuż drogi powiatowej a drugi nie, próbował polubownie pogodzić te dwie osoby, jednak się nie udało. Radny powiatu prowadził rozmowy ze Starostą w sprawie dróg powiatowych, przeznaczenia przez Starostwo 60 000 złotych na drogi powiatowe w Gminie Warnice, zrobienia odwodnienia drogi w miejscowości Dębica, jednak od projektu jest jeszcze długa droga do wykonania i może się jeszcze coś zmienić w ustaleniach ze strony Starostwa.

Pani Justyna Wochner członek ZIR poinformowała, że do niedzieli do godz. 20:00 będzie czekała na telefony od osób zainteresowanych wzięciem udziału w manifestacji.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że rozmowy ze Starostą prowadzone były już rok temu podczas planowania budżetu na ten rok. Wójt przekazała wszystkie najważniejsze potrzeby Gminy Warnice, Starostwo nie jest w stanie sprostać wszystkim potrzebom, jednak te najpilniejsze zostały wskazane. Budżet powiatu na drogi powiatowe w tym roku to kwota 700 000 złotych. W tamtym roku powiat nie wykorzystał 330 000 złotych na odśnieżanie. Staroście był sygnalizowany chodnik w miejscowości Zaborsko w stronę cmentarza oraz położenie nowej nawierzchni drogi w miejscowości Dębica. Wójt dowiedziała się, że przebudowa skrzyżowania w Gminie Przelewice kosztowała przeszło 300 000 złotych z czego powiat dołożył na to zadanie prawie 200 000 złotych. W Gminie Warnice robione są chodniki w ciągu dróg powiatowych, gdzie powiat nic nie dołożył, a Gmina Warnice w tym roku przekaże na majątek powiatu chodniki na kwotę 1 300 000 złotych. Stąd 60 000 złotych, które powiat ma zainwestować w drogi powiatowe w Gminie Warnice nie jest zadowalająca. W tamtym roku powiat zrobił również mało dla Gminy Warnice, zostały wykoszone pobocza w kierunku Wierzbna, odcinek drogi do Nowego Przylepu oraz pobocza do miejscowości Grędziec. Obecnie prace na drodze w kierunku Dębicy prowadzone są bardzo dobrze,

Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że Gmina Warnice ma wyjątkowo dobrą sytuację, bo aż trzech radnych powiatowych, stąd liczy na wsparcie z ich strony. Jest jedna sprawa z której starostwo w tamtym roku się nie wywiązało, to rozpoczęte prace na drodze Wierzbno – Koszewo, które nie zostały dokończone. Jeżeli chodzi o miejscowość Dębica, początkowe ustalenia dotyczyły odwodnienia całej Dębicy, obecnie jest już mowa tylko o odwodnieniu drogi na odcinku kilkudziesięciu metrów.

Wójt poinformowała o sprawozdaniu z udzielonych ulg, umorzonych należności cywilno-prawnych za rok 2011. Są cztery takie należności, dwie dotyczą zwolnienia z płacenia czynszu za najem lokalu użytkowego, są to jeszcze sprawy z poprzedniej kadencji, jedno zwolnienie dotyczy kwoty 2 131,56 złotych, drugie 4 731 złotych. Są też umorzenia zaległości z tytułu najmu lokalu mieszkalnego, są to dwa umorzenia, jedno na kwotę 1891,81 złotych, drugie na 1 493,76 złotych. Umorzenia te wynikają z bezskutecznej egzekucji majątku.

Sołtys miejscowości Reńsko Edward Owczarek przypomniał o składanych wnioskach w sprawie zmiany godzin oświetlenia ulicznego.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że Gmina ma tylko dwa w ciągu roku bezpłatne przesunięcia zegarów. Można poczekać do zmiany czasu na letni i wtedy zmienić ustawienia aby oświetlenie uliczne szybciej się zapalało. Wójt poprosiła Panią Olgę Silską-Gajb podinspektor ds. promocji o przekazanie sołtysom informacji w sprawie wynajmu świetlic.

Pani Olga Silska-Gajb poinformowała, że w dalszym ciągu osoby zainteresowane wynajęciem świetlicy składają podanie do Wójta. Z osobami takimi podpisywana jest umowa cywilno-prawna pozwalająca na wyegzekwowanie zapłaty w razie powstania szkód podczas wynajmu. Gdyby zaistniały szkody w chwili wynajmu świetlicy sporządzany jest protokół z zaistniałych szkód.

Sołtys miejscowości Reńsko Edward Owczarek spytał się czy osoby pobierające świadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej mogą część pobranych świadczeń odpracować na rzecz Gminy.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że w niektórych przypadkach kupowany jest opał dla podopiecznych, aby środki uzyskane z Ośrodka Pomocy Społecznej zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem. W tym roku urząd otrzymał narzędzie w formie prac społecznie-użytecznych, prace będą proponowane osobom korzystającym z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej. Osoby takie będą świadczyć prace na rzecz swojego sołectwa, dwie godziny dziennie, pięć razy w tygodniu, jeżeli ktoś odmówi przyjęcia pracy, na okres 6 miesięcy zostanie odebrane świadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

Ad. 17 Prowadzący obrady Marek Brodowski Przewodniczący Rady Gminy – wobec wyczerpania porządku obrad o godz. 13:45– zamknął obrady XV sesji Rady Gminy Warnice.

 

Przewodniczący Rady

   Marek Brodowski

Protokołowała

Urszula Kacperska

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Urszula Kacperska 21-03-2012 08:24
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 21-03-2012
Ostatnia aktualizacja: - 21-03-2012 08:24