Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Warnice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół Nr IV Sesji Rady Gminy Warnice z dnia 25 lutego 2011 roku


Protokół z IV Sesji

Rady Gminy Warnice

z dnia 25 lutego 2011 roku

(posiedzenie Rady Gminy w Domu Strażaka)

 

Obrady IV sesji Rady Gminy Warnice VI kadencji (2010-2014) o godz. 11:00 otworzył Przewodniczący Rady Marek Brodowski stwierdzając jednocześnie quorum, uprawniające Radę do podejmowania uchwał. W obradach uczestniczyli: Wójt Anna Hackiewicz-Gębska, Zastępca Wójta Waldemar Lubiński, Skarbnik Gminy Ryszard Ligocki oraz zaproszeni goście (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 1 do protokołu). W sesji udział wziął zaproszony radny powiatu Jan Chmielewski. W posiedzeniu uczestniczyło 15 radnych (lista obecności radnych stanowi załącznik nr 2 do protokołu).

 

Ad. 3 Zgłaszanie zmian do porządku obrad

Pani Wójt Anna Hackiewicz-Gębska złożyła wniosek o wycofanie z porządku obrad projektu uchwały nr 5/2011 w sprawie diet radnych i sołtysów oraz zwrotu kosztów podróży służbowych przysługujących radnym Rady Gminy Warnice, z uwagi iż do projektu wdarły się pewne nieścisłości. Za złożonym wnioskiem było 13 radnych. Za porządkiem obrad wraz z przyjętym wnioskiem było 13 radnych.

 

Porządek obrad po zmianach wyglądał następująco:

  1. Otwarcie obrad

  2. Stwierdzenie quorum

  3. Zgłaszanie zmian do porządku obrad

  4. Przyjęcie protokołu z III sesji Rady Gminy Warnice z dnia 30 grudnia 2010 roku

  5. (projekt nr 1/2011) podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie dla Gminy Warnice na lata 2011-2015

  6. (projekt nr 2/2011) podjęcie uchwały w sprawie warunków funkcjonowania oraz trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Warnicach

  7. (projekt nr 3/2011) podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planów pracy Komisji Rady na rok 2011

  8. (projekt nr 4/2011) podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy Warnice na 2011 rok

  9. (projekt nr 6/2011) podjęcie uchwały w sprawie wyłapywania bezdomnych zwierząt oraz dalszego postępowania z nimi na obszarze Gminy Warnice

  10. (projekt nr 7/2011) projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków

  11. (projekt nr 8/2011) projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przystąpienia Gminy Warnice do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Ziemia Pyrzycka, wdrażającego Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach osi LEADER

  12. (projekt nr 9/2011) projekt uchwały w sprawie zasad i trybu udzielania ulg w spłacaniu należności cywilnoprawnych, warunków dopuszczalności pomocy publicznej, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organów do tego uprawnionych

  13. (projekt nr 10/2011) podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia „Programu współpracy Gminy Warnice z organizacjami pozarządowymi, podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego i stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego na 2011 rok

  14. (projekt nr 11/2011) podjęcie uchwały w sprawie wystąpienia Gminy Warnice ze Związku Gmin Zlewni Jeziora Miedwie

  15. (projekt nr 12/2011) podjęcie uchwały zmieniającej w sprawie wyznaczenia przedstawiciela Gminy Warnice do Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu „Pomerania”

  16. (projekt nr 13/2011) podjęcie uchwały zmieniającej w sprawie emisji obligacji Gminy Warnice oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu

  17. Sprawozdanie z udzielonych ulg, umorzonych należności cywilno-prawnych

  18. Informacja wójta z prac pomiędzy sesjami

  19. Interpelacje, wolne wnioski i zapytania radnych

  20. Podziękowania dla Sołtysów

  21. Zakończenie obrad

 

Ad. 4 Protokół z III sesji został przyjęty 13 głosami za bez odczytywania.

 

Ad. 5 Przewodniczący Rady Marek Brodowski odczytał projekt uchwały. Przewodniczący komisji przedstawili stanowiska wypracowane na posiedzeniach komisji. Projekt uchwały został przyjęty 13 głosami za.

Uchwała Nr IV/12/2011 stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

 

Ad. 6 Przewodniczący Rady Marek Brodowski odczytał projekt uchwały. Przewodniczący komisji przedstawili stanowiska wypracowane na posiedzeniach komisji. Projekt uchwały został przyjęty 13 głosami za.

Uchwała Nr IV/13/2011 stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

 

Ad. 7 Przewodniczący Rady Marek Brodowski odczytał projekt uchwały wraz z planami pracy komisji. Radny Skoczek zapytał o wyjaśnienie planu pracy komisji rewizyjnej w punkcie kontrola stołówki w szkole, ponieważ taka stołówka nie funkcjonuje. Przewodniczący komisji rewizyjnej Radny Kamil Wochner odpowiedział, że właśnie to będzie przedmiotem kontroli gdyż oficjalnie stołówka w szkole nie funkcjonuje, a do komisji dotarły informację, że coś się na niej dzieje. Do planów pracy komisji socjalnej oraz rolnictwa i rozwoju zostały naniesione niewielkie zmiany. Plany pracy komisji po uwzględnieniu zmian zostały przyjęte 13 głosami za.

Uchwała nr IV/14/2011 stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

 

Ad. 8 Przewodniczący Rady Marek Brodowski odczytał projekt uchwały. Poinformował, że od tego roku plan pracy rady opierać się będzie na dokładnych datach sesji. Uzasadnił, że spowodowane to było tym, że niektórzy radni mają problemy z uzyskaniem dnia wolnego w pracy z powodu zobowiązań zawodowych. Znając daty sesji łatwiej im będzie planować sobie pracę zawodową i spotkania na obradach sesji rady gminy. Za projektem uchwały było 13 radnych.

Uchwała Nr IV/15/2011 stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

 

Ad. 9 Przewodniczący Rady Marek Brodowski odczytał projekt uchwały. Przewodniczący komisji przedstawili stanowiska poszczególnych komisji. Za projektem uchwały było 13 radnych.

Uchwała Nr IV/16/2011 stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

 

Na sesję przybyło dwóch radnych: Pan Marek Wancisiewicz oraz Pan Sławomir Konieczny.

 

Ad. 10 Przewodniczący Rady Marek Brodowski odczytał projekt uchwały oraz artykuł z ustawy dotyczący zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Wiceprzewodniczący Rady Bogdan Skoczek poinformował, że przedstawiciele Wodociągów Zachodniopomorskich z Goleniowa byli obecni na komisji rolnictwa i rozwoju, poinformowali radnych, że wyższe stawki wiążą się ze wzrostem inflacji, zaplanowanym wzrostem wynagrodzeń oraz większą liczbą usterek na sieci wodociągowej. Przewodniczący komisji przedstawili wypracowane stanowiska poszczególnych komisji.

Za projektem uchwały było 0 radnych, przeciw 14, jeden wstrzymał się od głosu.

 

Ad. 11 Przewodniczący Rady Marek Brodowski odczytał projekt uchwały. Głos zabrała Pani Wójt Anna Hackiewicz-Gębska. Poinformowała, że obecna zmiana w uchwale jest czysto kosmetyczna i spowoduje, że nie będzie trzeba nanosić zmian gdy funkcję wójta obejmie inna osoba. Za projektem uchwały było 15 radnych.

Uchwała nr IV/17/2011 stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

 

Ad. 12 Przewodniczący Rady Marek Brodowski odczytał projekt uchwały. Pan Ryszard Ligocki skarbnik gminy Warnice omówił zasadność przyjęcia zasad udzielania ulg i udzielania innej pomocy w spłacaniu należności cywilnoprawnych. Radni dowiedzieli się, że powyższe zasady wymagane są przepisami prawa. Przewodniczący komisji przedstawili stanowiska wypracowane na komisjach. Za projektem uchwały było 14 radnych, jeden wstrzymał się od głosu.

Uchwała nr IV/18/2011 stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

 

Ad. 13 Przewodniczący Rady Marek Brodowski odczytał projekt uchwały. Wiceprzewodniczący Rady Bogdan Skoczek spytał się czy na ten rok w budżecie zaplanowane są środki na ten cel. Pani Wójt Anna Hackiewicz-Gębska poinformowała, że środków na ten program nie ma, jednak w ciągu roku konieczne byłyby zmiany, chociażby zaplanowania 3 000 złotych na jeden konkurs. Za projektem uchwały było 15 radnych.

Uchwała nr IV/19/2011 stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

 

Ad. 14 Przewodniczący Rady Marek Brodowski odczytał projekt uchwały. Pan Bogdan Skoczek zapytał jaki wpływ będzie miało wystąpienie ze Związku Gmin Zlewni Jeziora Miedwie na inne uchwały podejmowane w tej sprawie (np. przekazanie majątku Zlewni). Głos zabrał Zastępca Wójta Waldemar Lubiński. Poinformował, że konieczne byłoby sprawdzenie jakie skutki pociągnie za sobą wycofanie się gminy ze Związku Gmin Zlewni Jeziora Miedwie. Jak radni wiedzą, podejmowane były różne uchwały chociażby przekazanie majątku Związkowi Gmin. Jednakże wystąpienie ze Związku jest zasadne ze względu na oszczędności. Ponieważ co roku opłacamy składki a jak dotąd nic nie udało się gminie na tym skorzystać. Zastępca Wójta poprosił radnych o wycofanie projektu uchwały z porządku obrad do następnej sesji, pozwoli to na sprawdzenie wszystkich podjętych uchwał dotyczących Zlewni Jeziora Miedwie. Za złożonym wnioskiem było 15 radnych.

Uchwała została zdjęta z porządku obrad sesji.

 

Ad. 15 Przewodniczący Rady Marek Brodowski odczytał projekt uchwały. Głos zabrała Pani Wójt Anna Hackiewicz-Gębska. Poinformowała, że obecna zmiana w uchwale jest czysto kosmetyczna i spowoduje, że nie będzie trzeba nanosić zmian gdy funkcję wójta obejmie inna osoba. Za projektem było 15 radnych.

Uchwała Nr IV/20/2011 stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

 

Ad. 16 Przewodniczący Rady Marek Brodowski odczytał projekt uchwały. Zmiany do uchwały omówił Skarbnik Gminy Ryszard Ligocki. Za projektem uchwały było 15 radnych.

Uchwała Nr IV/21/2011 stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

 

Ad. 17 Wójt Anna Hackiewicz-Gębska przedstawiła sprawozdanie z udzielonych ulg, umorzonych należności cywilno-prawnych za rok 2010. Sprawozdanie stanowi załącznik nr 13 do protokołu.

 

Ad. 18 Informacja wójta z prac pomiędzy sesjami stanowi załącznik nr 14 do protokołu sesji.

 

Ad. 19 Przewodniczący Rady Marek Brodowski odczytał pismo Regionalnej Izby Obrachunkowej (pismo stanowi załącznik nr 15 do protokołu) odnośnie zmian jakie rada naniosła w uchwale budżetowej. Wiceprzewodniczący Rady Bogdan Skoczek powiedział, że z pisma tego wynika, że zmieniony przez Radę zapis jest zgodny z prawem. Według radnego zapisy takie pojawiają się coraz rzadziej. W następnym roku podczas uchwalania budżetu radni powinni wziąć pod uwagę projekty uchwał innych gmin, do czego w innych gminach radni upoważniają wójta.

Skarbnik Ryszard Ligocki poinformował radnych, że Regionalna Izba Obrachunkowa na szkoleniach przedstawia skarbnikom co może być zawarte w projektach budżetowych. Możliwe jest, że RIO dopatrzyło się jakie są uprawnienia wójta wynikające z ustawy.

Przewodniczący Rady odczytał pismo od mieszkańców sołectwa Cieszysław. Mieszkańcy zwracają się z prośbą o środki na zakup przystanku. Przewodniczący powiedział, że trzeba przeanalizować tą kwestię, zastanowić się dlaczego został rozebrany przystanek w Cieszysławiu i jakie są koszty zakupu nowego przystanku, czy są środki na ten cel.

Wójt Anna Hackiewicz-Gębska poinformowała, że koszt zakupu nowego przystanku to kwota w granicach 3 000 - 4 000 złotych.

Radna Małgorzata Jakrzewska powiedziała, że jeżeli w każdej miejscowości byłby dewastowany przystanek to koszty będą większe.

Przewodniczący Rady odczytał pismo skierowane do Pani Wójt, a do wiadomości Rady. Mieszkańcy Wierzbna zwracają się z prośbą o odwodnienie ulicy Polnej oraz udrożnienie studzienek, na drodze robią się zastoiska wody uniemożliwiające dojazd do posesji. Przewodniczący powiedział, że kwestia ta jest do rozpatrzenia na następną sesję.

Radna Małgorzata Brząkała poinformowała, że studzienki nie są drożne, udrażniane były co najmniej 8, 6 lat temu. Na interwencji z gminy był Pan Pasiak, jednak w tej chwili nic nie pomoże gdyż wszystko jest zamarznięte.

Pani Wójt poinformowała, że tydzień temu była na wizji lokalnej w każdej miejscowości, problem ten nie występuje tylko w Wierzbnie, ale również w innych miejscowościach. Pogoda jaka jest obecnie nie pozwala nic zrobić. Przed mrozami udało się odwodnić basen w Warnicach i na razie nie ma z nim większych problemów. Jak mrozy miną wtedy będzie można do sprawy powrócić. Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że temat wód opadowych jest ważnym tematem obecnie. Sprawa ta dotyczy również zalewania cmentarza w Warnicach, problemu tego nie udało się rozwiązać w ciągu ostatnich 11 lat. Zastępca poinformował, że jest umówiony na spotkanie z osobą, która podjęłaby się przeprojektować ten teren tak, aby raz na zawsze zamknąć ten temat, ale jak wiadomo wszystko wiąże się z kosztami.

Pani Wójt poinformowała, że podobny problem występuje w Zaborsku, zalewane są piwnice.

Przewodniczący Rady Marek Brodowski poinformował o piśmie, które zostało skierowane do wiadomości Rady od Pani Wołczyk, chodzi o lokal ww. Pani w Wierzbnie, w którym mieszkają Państwo Wiśniewscy (zameldowanych tam jest 11 osób). Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że zasądzony jest nakaz eksmisji, ale z obowiązkiem zapewnienia lokalu socjalnego dla rodziny, która przebywa w lokalu Pani Wołczyk. Na dzień dzisiejszy gmina nie posiada wolnych lokali socjalnych. Jeżeli gmina chciałaby przenieść tą rodzinę trzeba liczyć się z tym, że jest to 11 osobowa rodzina i lokal musi spełniać odpowiednie warunki. Sprawa ta ciągnie się już od 7 lat. Pani Justyna Wochner powiedziała, że taki sam lokal powinien zostać przyznany mieszkance Zaborska Pani Helenie Michalskiej, która ma już ponad 76 lat i mieszka w strasznych warunkach. Pani Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że kilkakrotnie próbowała porozmawiać z Panią Michalską i była u niej kilkakrotnie, żeby zobaczyć w jakich warunkach mieszka w/w pani, ale Pani Michalska nie wpuściła jej do domu.

Pani Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że radni pamiętają jak były plany sprzedaży budynku za urzędem, z każdą kolejną składaną ofertą sprzedaży cena sprzedaży budynku jest coraz to mniejsza. Na dzień dzisiejszy nie opłaca się sprzedawać tego budynku, obecnie jest to jedyny budynek, który można byłoby zaadoptować na lokale mieszkalne.

Sołtys Obryty Grażyna Okoniewska powiedziała, że budynek socjalny byłby ładny w gminie tylko został już sprzedany, chodzi o budynek po byłej szkole w Wierzbnie. Lokale zostały sprzedane za bardzo małe pieniądze, a budynek w dalszym ciągu niszczeje. Gmina wyremontowała dach, zakupiła nowy piec. Trzeba było zatrzymać ten budynek, wiele osób teraz szuka mieszkań. Zastępca Wójta Waldemar Lubiński powiedział, że sprawdzi jakie lokale po szkole w Wierzbnie zostały sprzedane, a jakie jeszcze są do sprzedania. Przewodniczący Rady Marek Brodowski powiedział, że jak radni dostaną informację o stanie mienia komunalnego to będą wiedzieć co zostało sprzedane na terenie gminy, jakie lokale jeszcze gmina posiada i jakie ewentualne dalsze działania w tej kwestii można podjąć.

Przewodniczący Rady poinformował, że otrzymał protokół z zebrania sołeckiego w Warnicy, jednak pytania z tego zebrania są raczej do Pani Wójt a nie rady. Przewodniczący Rady odczytał sugestie mieszkańców Warnic:

  • oświetlenie drogi do Warnicy B,

  • przystanek w Warnicy C po stronie Pyrzyce-Stargard,

  • sprawa wyrzucania śmieci na drodze do Warnicy C,

  • postawienie znaku „zakaz wyrzucania śmieci pod groźbą grzywny”,

  • naprawa dróg dojazdowych do pól,

  • plac zabaw w Warnicy B i Warnicy C.

Pani Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powiedziała, że 35 000 złotych na place zabaw jest zaplanowanych, 5 000 złotych na żużel na wszystkie drogi gminne, jednak jest problem jak ten żużel rozdysponować na wszystkie drogi.

Przewodniczący Rady poinformował, że przygotował druki do składania interpelacji z uwagi, że z niektórych interpelacji czy zapytań nie wiadomo o co chodzi.

Radny Kamil Wochner złożył wniosek, aby ze sprzedaży budynków w Zaborsku i Cieszysławiu, 20% z otrzymanej kwoty sprzedaży przeznaczyć na sołectwa Zaborsko i Cieszysław na cele inwestycyjne.

Skarbnik poinformował o zmianie w przepisach, z których wynika, że środki ze sprzedaży majątku gminnego, gmina może przeznaczyć jedynie na cele inwestycyjne.

Obecna na sesji Przewodnicząca Stowarzyszenia z Zaborska Pani Katarzyna Kosno zawnioskowała aby te 20% było wkładem własnym do wniosków składanych przez stowarzyszenie. Poinformowała, że pisząc wniosek na remont świetlicy wiejskiej w Zaborsku w pewnym sensie odciąża budżet gminy od remontów na ten budynek.

Radna Małgorzata Brząkała spytała się o wniosek na kanalizację Wierzbno.

Pani Wójt poinformowała, że cała wartość projektu to 4 miliony, z tego 1 700 000 złotych to wkład własny z obligacji, a 2 300 000 złotych środki pozyskane z zewnątrz. Termin realizacji został wydłużony. Niemożliwe jest podłączenie Wierzbna do kanalizacji Barnim, gdyż kanalizacja Barnim wymaga modernizacji. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo czy Urząd Marszałkowski zgodzi się na jakieś zmiany do projektu. Zastępca Wójta powiedział, że oczyszczalnia Barnim jest już nie wydolna, na jakimś etapie został popełniony błąd. Przewodniczący Rady powiedział, że przez 8 lat rozmawiał z poprzednim wójtem, że oczyszczalnia Barnim jest nie wydolna i nie pomieści kolejnej miejscowości, jednak on cały czas słyszał, że oczyszczalnia pracuje na 20 % swojej całkowitej mocy. Cały czas sam mówił, że nie dopuści do podłączenia Wierzbna do oczyszczalni Barnim. Głosy ze Spółki Goleniów również były identyczne jak Przewodniczącego, że nie ma żadnej mocy aby podłączyć Wierzbno do Barnima. Przewodniczący Rady sugerował wtedy aby zastanowić się nad podłączeniem Wierzbna do oczyszczalni Lubiatowo, jednak od poprzedniego wójta usłyszał, że przekrój rur w Starym Przylepie jest za mały i się nie da tego zrobić.

 

Obrady sesji opuścił radny Kamil Wochner.

 

Sołtys Zaborska Justyna Wochner powiedziała, że środki na sołectwa są małe, system naliczania jest niesprawiedliwy.

Wiceprzewodniczący Rady Bogdan Skoczek powiedział, że według statutów sołectw jest to pewna kwota na mieszkańca, uchwałę można zmienić, niech tylko ktoś da pomysł aby środki te były sprawiedliwie rozdysponowywane na sołectwa.

Radny powiatu Jan Chmielewski złożył interpelację odnośnie ujęcia wody w Wójcinie. Od jakiegoś czasu jest bardzo duże ciśnienie wody, z kranów leci powietrze, a nie woda, które powoduje szybsze kręcenie się licznika oraz zakupienie krzeseł i stolików na świetlicę w Nowym Przylepie. Pani Wójt Anna Hackiewicz-Gębska poinformowała, że pamięta jak na tą świetlicę było zakupionych 20 krzeseł i 5 stolików, może nie wszystko jest rozłożone.

Radny powiatu Jan Chmielewski poinformował, że 9 marca br. będzie objazd wszystkich dróg w powiecie, kwota w budżecie powiatu na wszystkie drogi powiatowe w 2011 roku to 700 000 złotych. Radni powinni zdać sobie sprawę, że z tej puli pieniędzy część środków poszła na odśnieżanie dróg podczas zimy.

 

Ad. 20 Sołtysom w związku z kończącą się kadencją zostały wręczone podziękowania za ich pracę na rzecz gminy oraz społeczności lokalnej.

 

Ad. 21 W związku z wyczerpaniem się porządku obrad, Przewodniczący Rady Marek Brodowski zamknął obrady IV sesji Rady Gminy Warnice.

 

Przewodniczący Rady

Marek Brodowski

 

 

Protokołowała

Monika Ostrowska

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Olga Silska-Gajb 03-03-2011 11:55
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Monika Ostrowska 03-03-2011
Ostatnia aktualizacja: Olga Silska-Gajb 03-03-2011 11:56