Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Warnice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół z sesji nr XIV Rady Gminy Warnice z dnia 29 lutego 2008 r.


Protokół XIV

Sesji

Rady Gminy Warnice

z dnia 29 lutego 2008 roku

godz. 10:00

Ad. 1, 2 Otwarcie obrad, stwierdzenie quorum.

Obrady sesji otworzyła Przewodnicząca Rady Pani Maria Rzadkowska, przywitała radnych (lista radnych stanowi załącznik nr 1 do protokołu), zaproszonych gości (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 2 do protokołu). W obradach sesji uczestniczył Wójt Pan Ireneusz Szymański, Skarbnik Pan Ryszard ligocki, Sekretarz Pani Aneta Kremer - Seredyńska, Radca Prawny Pani Monika Kułaczkowska - Szramiak, Kierownik SG ZOZ Pan Andrzej Matysik. Przewodnicząca Rady stwierdziła quorum na podstawie listy obecności.

Ad. 3 Zgłaszanie zmian do porządku obrad.

Radni nie wnieśli żadnych zmian do porządku obrad.

Ad. 4 Przyjęcie protokołu z XIII sesji Rady Gminy Warnice z dnia 27 grudnia 2007 roku.

Za przyjęciem protokołu z ostatniej sesji bez odczytywania było 11 radnych.

godz. 10:06 przybył radny Hubicki,

godz. 10:06 przybył radny Rożuk

Przewodnicząca Rady Pani Maria Rzadkowska udzieliła głosu Kierownikowi SG ZOZ Panu Andrzejowi Matysik. Obecnie będzie problem z opieką całodobową, a wszystko w wyniku rozporządzenia, które się zmieniło z początkiem roku. Rozporządzenie zmieniło zasady funkcjonowania opieki całodobowej na terenie całego kraju. Dotychczasowy nasz współpracownik wypowiedział umowę o współpracy. Od grudnia były prowadzone rozmowy z podmiotami, które zajmują się tego typu działalnością na terenie Pyrzyc i Stargardu zarówno w szpitalach jak i przychodniach. Na dzień dzisiejszy opieka całodobowa jest prowadzona w formie dyżurów pod telefonem, numer telefonu jest wywieszony w przychodni. Opieka w tej formie będzie prowadzona do końca marca. Człowiek nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo 24 godziny na dobę. Od marca pacjenci byliby tylko i wyłącznie pod opieką. Dla mieszkańców najlepszym podmiotem sprawującym opiekę całodobową byłby szpital Barlinek albo Szczecin Dąbie.

godz. 10:08 - przybyły Panie Dyrektorki Pani Ewa Rebeko i Pani Małgorzata Jakubowska

Wójt - Albo gmina dopłaci 10 000 złotych do każdego miesiąca.

Kierownik SG ZOZ - Przychodnia w Stargardzie podejmie się współpracy przy takich właśnie kosztach co miesiąc. Ze swej strony kierownik poleciłby przychodnię w Szczecin Dąbiu, z tego względu, że odległość jest taka sama, dojazd jest lepszy niż do Barlinka, sprawuje tam opiekę FALK. Dyżur pod telefonem może być tak długo prowadzony dopóki w to wszystko nie wkroczy prokurator.

Radny Piwoni Roman - Sytuacja ta spowoduje odejście pacjentów z przychodni.

godz. 10:13 - przybył radny Chmielewski

Kierownik SG ZOZ - Obecnie przychodnia ma 3 300 osób. Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie zapewnić opieki całodobowej w Stargardzie ze względów finansowych. Możliwe jest, że za rok rozporządzenie się zmieni wtedy możliwy będzie powrót do Stargardu. Dla przychodni w Szczecin Dąbiu nie jest problemem przyjęcie naszej gminy, takiej ilości osób. Opieka całodobowa sprawowana jest w soboty, niedziele i święta. Jeżeli coś się stanie nadal pozostaje opieka pogotowia ( w sytuacjach utraty przytomności, bólów w klatce piersiowej, stanów zagrożenia życia).

Wójt - Sobotnich i niedzielnych wyjazdów nie ma aż tak dużo jest to możliwe do sprawdzenia. Pogotowie jest nadal do dyspozycji naszej Gminy. Możemy spróbować dwa, trzy miesiące z którąś z tych dwóch przychodni i sprawdzić po tym czasie jak to wszystko funkcjonuje.

Kierownik SG ZOZ podziękował za udzielenie głosu i opuścił obrady sesji.

Ad. 5 (projekt Nr 3/08) Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

Radni zapoznali się z projektem uchwały.

Wójt - Oferta Wodociągów została przeanalizowana. Stawki wody, ścieków i abonamentu nie są aż takie wysokie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Komisje wypracowały swoje stanowiska.

Przedstawiciel Wodociągów Pan Kuszyński Robert - Cała podwyżka jest na pułapie 3,46%, nie jest to duża podwyżka. Na podwyżkę miał wpływ wzrost energii elektrycznej oraz wzrost najniższego wynagrodzenia.

Radny Hackiewicz Mieczysław - Nie wydaje się żeby była niska ściągalność należności, kto przede wszystkim zalega, czy są to indywidualni odbiorcy?

Przedstawiciel Wodociągów Pan Kuszyński Robert - Zaległości są dosyć spore. Na samych sprawach sądowych to kwota 50 000 złotych i są to głównie indywidualni odbiorcy. Jest to około 30 osób ale patrząc na zadłużenie jest to duża kwota.

Wójt - Został już przedstawiony przez państwa Wieloletni Plan Inwestycyjny, komisja rewizyjna w swoim planie pracy zawarła analizę wykonania WPI do dnia dzisiejszego, więc na pewno państwo będą zaproszeni na komisję rewizyjną. Chciałbym aby państwo już przygotowywali się do takiej komisji.

Przedstawiciel Wodociągów Pan Kuszyński Robert - Obecnie jest 40 osób rozliczanych na podstawie przeciętnych norm zużycia wody czyli nie posiadających licznika. Osoby takie chcielibyśmy jak najszybciej opomiarować u innych pozmieniać wodomierze. W tym roku Wodociągi chcą stworzyć tzw. grupę wodomierzową na terenie oddziału Stargardu Szczecińskiego, która będzie bezpośrednio do tych zadań. Służby Wodociągów mają zbyt dużo innych zadań na dzień dzisiejszy stąd propozycja utworzenia takiej grupy.

Za projektem uchwały było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

przedstawiciele Wodociągów opuścili sesję

Ad. 6 (projekt Nr 1/08) Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości, zwolnień od tego podatku.

Radni zapoznali się z projektem uchwały. Komisje przedstawiły swoje stanowiska odnośnie projektu uchwały.

Uchwała stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Ad. 7 (projekt nr 2/08) Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych na 2008 rok.

Radni zapoznali się z projektem uchwały. Komisje przedstawiły swoje stanowiska wypracowane na komisjach.

Za projektem uchwały było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

Ad. 8 (projekt nr 4/08) Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie najniższego wynagrodzenia zasadniczego w pierwszej kategorii zaszeregowania i wartości jednego punktu w złotych.

Radni zapoznali się z projektem uchwały. Komisje przedstawiły swoje stanowiska wypracowane na komisjach.

Za projektem było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Ad. 9 (projekt nr 5/08) Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektóre inne składniki wynagrodzenia a także wysokość i szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego nauczycielom zatrudnionym w szkołach prowadzonych przez gminę Warnice.

Radni zapoznali się z projektem uchwały. Komisje przedstawiły swoje stanowiska wypracowane na komisjach.

Radna Szełemej Lilia - Przewodniczący komisji i komisja socjalna uczestniczyli w rozmowach ze związkami zawodowymi. Po rozmowach w projekcie doszło do uzgodnienia dwóch zmian, wszyscy zgodziliśmy się na zmiany w dodatku motywacyjnym i w dodatku funkcyjnym.

Komisja rewizyjna złożyła wniosek formalny - O dodatku motywacyjnym dla dyrektorów decyduje wójt, to on przyznaje motywacyjne. Wniosek komisji jest taki, że jeżeli dyrektorzy dostaną 30 % dodatku motywacyjnego, radni są za nie wypłacaniem nadgodzin dyrektorom szkół.

Pozostałe komisje przychyliły się do wniosku komisji rewizyjnej, dyrektorzy szkół również zgodzili się ze złożonym wnioskiem.

Za wnioskiem komisji rewizyjnej było 13 radnych, 1 wstrzymał się od głosu.

Za projektem uchwały było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

Ad. 10 (projekt nr 6/08) Podjęcie uchwały w sprawie zasad korzystania ze stołówek szkolnych zorganizowanych w szkołach prowadzonych przez Gminę Warnice.

Radni zapoznali się z projektem uchwały. Komisje przedstawiły swoje stanowiska wypracowane na komisjach. Za projektem uchwały było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

Ad. 11 (projekt nr 7/08) Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planów pracy Komisji Rady na rok 2008.

Komisje opracowały swoje plany pracy na komisjach. Przewodnicząca Rady Pani Maria Rzadkowska odczytała plany prac komisji Rady Gminy Warnice. Za projektem uchwały było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

Ad. 12 (projekt nr 8/08) Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Rady Gminy Warnice na 2008 rok.

Przewodnicząca Rady Pani Maria Rzadkowska odczytała plan rady. Za projektem uchwały było 14 osób.

Uchwała stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

Ad. 13 (projekt nr 9/08) Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na oddanie w użyczenie nieruchomości gminnych na okres dłuższy niż 3 lata.

Radni zapoznali się z projektem uchwały.

Przewodnicząca Rady - Okres 3 lat jest dla mieszkańców za krótki dlatego też wystąpili z pismem aby zawrzeć umowę a okres dłuższy.

Wójt - Kotłownia mieści się w jednym budynku natomiast ogrzewa ona cztery budynki. Byłoby zagrożenie gdyby budynek został im oddany za darmo i od kotłowni zostałyby oddzielone budynki pod którymi nie ma kotłowni. Bezpieczniej jest podpisać umowę do 9 lat w związku z tym przedstawiony projekt uchwały. Na dzień dzisiejszy jest to rozwiązanie, które zadowoli nas i mieszkańców osiedla. Gdyby na teren gminy weszła centralna kotłownia tam znajdują się pomieszczenia do adaptacji. Pomieszczenia należące do kotłowni to 60 m2 pomieszczeń. Za projektem uchwały było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

Ad. 14 (projekt nr 10/08) Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie nieruchomości gminnych na okres dłuższy niż 3 lata.

Radni zapoznali się z projektem uchwały.

Wójt - Zgłosiła się firma, która chce zainwestować w centralną kotłownię. To jest ściśle powiązane z poprzednim projektem uchwały. Gdyby na teren gminy weszła centralna kotłownia zasiliłaby ona 9 kotłowni. Jeżeli firma będzie chciała zainwestować w naszej gminie, zostanie zaproszona na komisję lub radę. Sprzedaż działki nie wchodzi pod uwagę gdyż w przyszłości można tą działkę zagospodarować. Za projektem uchwały było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

Ad. 15 (projekt nr 11/08) Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży w drodze przetargu nieograniczonego lokalu mieszkalnego nr 2 położonego w miejscowości Wierzbno przy ulicy Głównej Nr 27 wraz z udziałem w prawie własności działki oznaczonej nr 451/3 o powierzchni 1655 m2.

Radni zapoznali się z projektem uchwały.

Radny Markowski Edward - Jakie są udziały w placu koło budynku.

Wójt - Ten cały plac to około 40 arów. Sama działka to 16,55 arów, 20% udziałów w tej działce ma również Pani Dębniak, która wykupiła mieszkanie.

Radny Edward Markowski - Chodzi mi jedynie o boisko.

Wójt - Teren kończy się na prawej części bieżni i to jest tylko działka pod budynkiem, natomiast tego nie da się już odkręcić gdyż Pani Dębniak ma już w tej działce udział. Boisko jest całkiem odrębne. Boisko jest od brzegu krawędzi bieżni do Pana Skrzypczaka płotu. Tego my nie zmieniamy. Działka 16,55 ara już była wydzielona przy sprzedaży lokalu, który mieliśmy dla Pani Rowińskiej, Dębniak i Wysokiej. Ta działka nie zmieniła wielkości i kształtu i w związku z tym, że sprzedane zostało jedno mieszkanie to nawet nie można tego było pomniejszyć.

Radny Markowski Wiesław - Budynek ten kwalifikuje się albo do rozbiórki albo do gruntownego remontu.

Wójt - Mieszkańcy ci nic tam nie robią, nie sprzątają dlatego też budynek ten należy sprzedać.

Sołtys Pani Okoniewska Grażyna - Mieszkańcy nie dbają gdyż budynek nie należy do nich.

Radny Hackiewicz Mieczysław - Jeżeli chodzi o bramę wjazdową czy nie będzie problemu z wjazdem na teren.

Wójt - Nie będzie. Jedna i druga działka może być podzielona jeżeli graniczy z drogą publiczną. Jedna i druga działka ma dostęp do drogi publicznej. Część wspólna działki w niczym nie przeszkadza.

Radny Markowski Edward - Wszyscy radni słyszeli, że granica działki biegnie na graniczy bieżni.

Wójt - Pierwszy podział tej działki był robiony jak Pan panie Markowski był radnym. Wydzieliliśmy wtedy boisko dla mieszkańców i po prawej stronie jest działka sportowa, a budynek jest wydzielony po lewej stronie.

Radny Markowski Edward - Granica biegła po pierwszej linii brzegowej tej bieżni.

Wójt - Podział był zrobiony przy sprzedaży pierwszego mieszkania i teraz nie można tego zmienić.

Radny Kijowski Zygmunt - Ta cała dyskusja jest zbędna. Jedna sprawa w Kłębach ciągnie się latami w sądzie, każdy ma wspólnotę wejścia i wyjścia, a każdy zainteresowany kupnem musi się przystosować.

Wójt - Dla mieszkańców zostawiliśmy to co chciało społeczeństwo Wierzbna. Całe boisko jest własnością mieszkańców. Za projektem uchwały było 13 radnych, 1 wstrzymał się od głosu.

Uchwała stanowi załącznik nr 13 do protokołu.

Ad. 16 (projekt nr 12/08) Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży w drodze nieograniczonego lokalu mieszkalnego nr 3 położonego w miejscowości Wierzbno przy ulicy Głównej Nr 27 wraz z udziałem w prawie własności działki oznaczonej nr 451/3 o powierzchni 1655 m2.

Radni zapoznali się z projektem uchwały. Projekt uchwały dotyczy drugiego mieszkania w budynku po szkole w Wierzbnie. Za projektem uchwały było 13 radnych, 1 wstrzymał się od głosu.

Uchwała stanowi załącznik nr 14 do protokołu.

Ad. 17 (projekt nr 13/08) Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na kupno przez użytkownika wieczystego działki zabudowanej oznaczonej numerem 27/3 o powierzchni 947 m2 w obrębie ewidencyjnym Reńsko.

Radni zapoznali się z projektem uchwały. Komisje przedstawiły swoje stanowiska wypracowane na komisjach. Za projektem uchwały było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 15 do protokołu.

Ad. 18 (projekt Nr 14/08) Podjecie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rok 2008.

Radni zapoznali się z projektem uchwały.

Skarbnik - Rada przyjęła plan przy uchwalaniu budżetu gminy na 2008 rok. Ustawa o ochronie środowiska mówi, że plan musi być przyjęty jeszcze odrębną uchwałą. Za projektem uchwały było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 16 do protokołu.

Ad. 19 (projekt nr 15/08) Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Barnim położonego w Gminie Warnice.

Radni zapoznali się z projektem uchwały.

Radny Skoczek Bogdan - Komisja statutowa zrobiła spotkanie z sołtysami, na którym zapoznali się z projektami statutów, statut był sprawdzany przez radczynię. Jest jedna zmiana o której sołtysi może nie wiedzą. Zmiana dotyczy przechodzenia środków na drugi rok, tego zapisu nie będzie. Środki muszą być wykorzystane w danym roku.

Skarbnik - Budżet powinien zamknąć się w danym roku budżetowym.

Wójt - Intencją statutów jest aby społeczeństwo dbało o swoją miejscowość.

Radny Skoczek Bogdan - Maj jest miesiącem, w którym sołectwa musiałyby zwołać zebrania i uchwalić uchwałą zebrania co w danym sołectwie zostanie zrobione i od lipca środki mogłyby być już do wykorzystywania na każde sołectwo. Za projektem uchwały było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 17 do protokołu.

Ad. 20 (projekt nr 16/08) Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Cieszysław położonego w Gminie Warnice.

Radni zapoznali się z projektem uchwały. Za projektem było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 18 do protokołu.

Ad. 21 (projekt nr 17/08) Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Dębica położonego w Gminie Warnice.

Radni zapoznali się z projektem uchwały. Za projektem było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 19 do protokołu.

Ad. 22 (projekt nr 18/08) Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Grędziec położonego w Gminie Warnice.

Radni zapoznali się z projektem uchwały. Za projektem było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 20 do protokołu.

Ad. 23 (projekt nr 19/08) Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Kłęby położonego w Gminie Warnice.

Radni zapoznali się z projektem uchwały. Za projektem było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 21 do protokołu.

Ad. 24 (projekt nr 20/08) Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Nowy Przylep położonego w Gminie Warnice.

Radni zapoznali się z projektem uchwały. Za projektem było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 22 do protokołu.

Ad. 25 (projekt nr 21/08) Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Obryta położonego w Gminie Warnice.

Radni zapoznali się z projektem uchwały. Za projektem było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 23 do protokołu.

Ad. 26 (projekt nr 22/08) Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Reńsko położonego w Gminie Warnice.

Radni zapoznali się z projektem uchwały. Za projektem było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 24 do protokołu.

Ad. 27 (projekt nr 23/08) Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Stary Przylep położonego w Gminie Warnice.

Radni zapoznali się z projektem uchwały. Za projektem było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 25 do protokołu.

Ad. 28 (projekt nr 24/08) Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Warnice położonego w Gminie Warnice.

Radni zapoznali się z projektem uchwały. Za projektem było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 26 do protokołu.

Ad. 29 (projekt nr 25/08) Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Wierzbno położonego w Gminie Warnice.

Radni zapoznali się z projektem uchwały. Za projektem było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 27 do protokołu.

Ad. 30 (projekt nr 26/08) Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Wójcin położonego w Gminie Warnice.

Radni zapoznali się z projektem uchwały. Za projektem było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 28 do protokołu.

Ad. 31 (projekt nr 27/08) Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Zaborsko położonego w Gminie Warnice.

Radni zapoznali się z projektem uchwały. Za projektem było 14 radnych.

Uchwała stanowi załącznik nr 29 do protokołu.

Ad. 32 Informacja wójta z prac pomiędzy sesjami.

Informacja wójta z prac pomiędzy sesjami stanowi załącznik nr 30 do protokołu sesji.

Ad. 33 Sprawozdanie z prac komisji Rady Gminy Warnice za rok 2007.

Sprawozdanie z pracy komisji rewizyjnej za 2007 rok stanowi załącznik nr 31 do protokołu.

Skarbnik - Jeżeli chodzi o podział szkół dopiero od tego roku będzie możliwy podział na trzy odrębne szkoły. Według układu wykonawczego wydzieliliśmy jednostki na odrębne konta. Działania te wynikają również z przeprowadzonych kontroli w tym roku. Organizacyjnie jest to wydzielone.

Radna Szełemej Lilia - Teraz będzie sytuacja bardziej wyraźniejsza. Dyrektorki będą odpowiedzialne za środki.

Wójt - Środki były zawsze pilnowane przez Skarbnika i nigdy nie było problemu.

Sprawozdanie z pracy komisji socjalnej za 2007 rok stanowi załącznik nr 32 do protokołu.

Sprawozdanie z pracy komisji rolnictwa i rozwoju za 2007 rok stanowi załącznik nr 33 do protokołu.

Ad. 34 Interpelacje, wnioski i zapytania radnych.

Radna Szełemej Lilia - Porządek obrad sesji jest zbyt obszerny, wnioskuję o krótsze porządki obrad.

Przewodnicząca Rady Maria Rzadkowska - Sesja dzisiejsza jest obszerna ale wszystko idzie sprawnie i szybko.

Wójt - Według mnie jeżeli komisje dobrze przerobią materiał na komisjach tych pytań na sesji jest dużo mniej.

Ad. 35 Wolne wnioski.

Radny Piwoni Roman - Kiedyś na sesjach było godło, napis która sesja, stół który jest teraz jest niefunkcjonalny.

Przewodnicząca Rady Maria Rzadkowska - Jeżeli chodzi o godło jest to przeoczenie, kilka dni temu było szkolenie dla rolników i wyświetlane były slajdy na tej ścianie.

Wójt - Stół zwiększymy o dwa dodatkowe stoły.

Radny Markowski Edward - Złożyłem 5 interpelacji, a odpowiedź na nie to 15 linijek. Jeździła komisja rolnictwa i rozwoju po terenie i sprawdzała stan dróg. Droga w miejscowości Wierzbno ulica Polna jest w strasznym stanie. Nazwy ulic i koncepcja rozwoju wsi to kolejne sprawy.

Wójt - Przejrzałem tą koncepcję. Ten plan jest nierealny do wykonania. Plan był robiony w 2001 roku gdzie nie było rynku pracy, były rozpatrywane dobre i złe strony miejscowości Wierzbno. Oddanie miejscowości w ręce mieszkańców, produkcja zdrowej żywności gdzie w Wierzbnie na glebie I i II klasy wychoduje się marchewkę czy pietruszkę. Ziemie te są typowo buraczano pszeniczne. Jeżeli interpelacja dotyczy spraw finansowych jest Pan radnym, zna Pan budżet, wie Pan że w budżecie nie ma pieniędzy na ten cel. Dla Wierzbna ważna jest kanalizacja jak dla innych miejscowości chodniki.

Radny Markowski Edward - Na drogi gminne są środki z Urzędu Marszałkowskiego.

Wójt - Znam Fundusz Odnowy Wsi Gruntów rolnych. Droga musi spełniać kilka warunków: musi być droga dojazdowa do pól rolników, dokumentacja i kilometr takiej drogi kosztuje 400 000 złotych. W tej chwili robią to Bielice i Nowogródek Pomorski. Nie składamy takiego wniosku gdyż w budżecie musiałoby znaleźć się 300 000 złotych.

Radny Piwoni Roman - Przyszło pismo z cukrowni odnośnie dróg gminnych. Cukrownia ustosunkowała się negatywnie, według nich to przewoźnik jest winny zniszczeniu dróg nie cukrownia.

Wójt - Napiszemy kolejne pismo i w nim o podanie wykazu przewoźników na terenie gminy.

Radny Markowski Wiesław - Przypominam aby do sezonu letniego plaża w Wierzbnie była przygotowana.

Wójt - Plaża zawsze jest gotowa na 26 czerwca. W tym roku zrobimy palenisko na plaży.

Przewodnicząca Rady Maria Rzadkowska - Rada Gminy dostała kolejne pismo od Pani Mickaniec, odnośnie remontu mieszkania. Pani Mickaniec ma pretensje do rady, że nie zajmuje stanowiska odnośnie mieszkania.

Wójt - Pierwsze pismo jakie przyszło od inspektora nadzoru budowlanego nakazywało gminie rozbiórkę tego budynku, wysiedleniu mieszkańców. Gmina od tej decyzji odwołała się. Obecnie jest mowa o remoncie budynku koło szkoły. Możliwe są dwa warianty: adaptacja budynku koło gminy (stołówki) albo remont budynku koło szkoły.

Przewodnicząca Rady Maria Rzadkowska - Rozmawiałam z mieszkańcami tego budynku. Mieszkańców tych satysfakcjonowałby remont dachu i odkopanie fundamentów aby zlikwidować wilgoć. O remoncie wewnątrz budynku nic nie mówią tylko jedna Pani Mickaniec chce remontu wewnątrz budynku.

Wójt - To wszystko wynika z przepisów jeżeli jesteśmy właścicielami mieszkania na nas spoczywa robienie remontów. Mieszkańcy nie chcą wykupić mieszkań dopóki nie będą mieli zrobionego remontu. Jeżeli zaadoptuje się stołówkę na mieszkania na pewno te mieszkania nie będą do sprzedaży.

Radny Markowski Wiesław - Dwóch mieszkańców w Wierzbnie ma problem z podłączeniem się do wody.

Wójt - Problemów żadnych nie ma tylko, że oni chcą aby podłączenie było na koszt gminy. Zakład Wodociągów w decyzji przedstawia skąd mają się podłączyć. Goleniów może to zrobić ale ta inwestycja będzie wliczona w cenę wody.

Sołtys Cytryna Stefan - W Kłębach koło przystanku zapada się ziemia, jest w tym jakaś na pewno przyczyna. Gdyby był jakiś gruz sam nawet bym to zasypał.

Radna Szełemej Lilia - Czy są wysyłane pisma do osób, które nie mają koszy. Czy ktoś kto nie ma kosza będzie to równoznaczne z karaniem tych mieszkańców.

Wójt - Pisma na nowo są wysyłane, z regulaminu wynika, że wójt może ukarać i będę tego egzekwował.

Ad. 36 Zakończenie obrad.

W związku z wyczerpaniem się porządku obrad, Przewodnicząca Rady zamknęła XIV sesję Rady Gminy Warnice.

godz. 13:30

Przewodnicząca Rady

Maria Rzadkowska

Protokołowała

Urszula Michalak

1

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Aneta Kremer-Seredyńska 21-03-2008 10:04
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 21-03-2008
Ostatnia aktualizacja: Aneta Kremer-Seredyńska 21-03-2008 10:05